Gat tussen verdediging en digitale aanvaller wordt groter 12 De allereerste cybergeneraal van het Nederlandse leger stopt er vandaag mee. Hans Folmer zag hoe ons land zich leerde te wapenen tegen hackers, maar ook hoe aanvallers slimmer werden. Het is bijna niet meer voor te stel len, maar in 2011 bestonden er nog geen soldaten die wisten hoe ze een vijand moesten hacken. Waarom zouden ze. Het ergste wat compu tergebruikers zo'n beetje kon over komen, was dat ze een vervelend virus binnenhaalden door het openen van een verkeerd mailt je. Of dat oplichters met valse e-mails probeerden bankgegevens te ont futselen. Dat was toen voorname lijk het werk van criminelen en ac tivisten. Nu beschikt Folmer over hon derd soldaten die getraind worden om systemen van de vijand on klaar te maken en heeft Defensie verder zo'n tweehonderd mensen die zich richten op defensieve ca paciteiten, zoals digitale bescher ming en inlichtingen. Afhankelijk En dat is niet voor niets, want er is de afgelopen jaren nogal wat ver anderd in de wereld, weet Folmer. „We zijn steeds afhankelijker ge worden van digitale systemen. En als je iemand de wil tot vechten moet ontnemen, zul je ook moe ten weten hoe je die systemen kan uitschakelen." Maar er speelt nog iets. Waren het vroeger meestal hackende cri minelen en activisten, nu zijn de belangen groter en zijn het vooral landen die proberen binnen te dringen in systemen van bedrij ven en overheden. Rusland en China zijn berucht in Nederland. Ze proberen geheime informatie te stelen, maar willen ook de mo gelijkheid hebben om systemen te saboteren. Een vliegtuig of raket is makkelijk te identificeren, maar op internet is moeilijk te zien wat goede en kwaadaardige data is Vorig jaar nog werd zo een deel van de Rotterdamse haven platge legd. Een containerterminal viel wekenlang uit, omdat de compu ters met speciale software waren gegijzeld. Dat programma, NonPe- tya, kwam uit Rusland ontdekten de Britten. Het is een van de groot ste bedreigingen nu, zegt Folmer. „Deze software is erop gericht om dingen kapot te maken. Dat is zor gelijk, ook omdat de verspreiding ervan razendsnel is gegaan." „Defensie is niet de digitale brandweer van Nederland. Die verwachting moeten we niet heb ben. We kijken natuurlijk wel naar zo'n groot incident en hoe het zich verspreidt. Maar mensen zijn in eerste instantie zelf verantwoor delijk voor hun digitale bescher ming, net zoals ze dat zijn voor de beveiliging van hun huis." „Dat is een politieke afweging. De inzet van militairen komt pas he lemaal aan het eind daarvan, maar ik vind het wel verstandig. Het heeft geen zin om de relatie die we met Rusland hebben te laten esca leren met tegenaanvallen. NonPe- tya heeft ook half Oekraïne platge legd, een land waarmee Rusland een conflict heeft. Dat de Rotter damse haven werd getroffen, zie ik als nevenschade." „Wij hebben het recht om Neder land te verdedigen als er sprake is van ernstige fysieke schade aan kritieke infrastructuur, zoals wa ter- of elektriciteitsnetten of mili taire systemen. Als er slachtoffers zijn of de samenleving wordt ont wricht. En dan nog is het ontzet tend moeilijk om vast te stellen of het een gewapende aanval was of sabotage. In dat laatste geval is het een zaak voor de politie." „Als iemand Nederland zou willen bombarderen is een vijandelijk vliegtuig of raket gemakkelijk op de radar te identificeren, maar op internet is het veel moeilijker vast te stellen wat goede data is en kwaadaardige. En als je dat ver schil al weet te maken, moet je nog zien te achterhalen waar het van daan komt. Er zijn steeds meer partijen die digitaal aan conflicten deelnemen, ook onverwachte par tijen. Dat maakt deze wereld heel onoverzichtelijk." „We kunnen ons zo goed mogelijk beschermen door onze systemen steeds beter te beveiligen, maar dat blijft een kat- en muisspel. Wij dachten bijvoorbeeld dat de pro cessoren van computers veilig wa ren, maar toch bleek daar onlangs ook een lek in te zitten. Ik zie dat het gat tussen nieuwe aanvals- technieken en de verdediging al leen maar groter wordt." Dat we onvoldoende voorbereid zijn als het beveiligen van onze in formatie minder makkelijk wordt. Wat doen we als de huidige en- cryptie wordt gekraakt, waarmee we dat nu nog doen? Dat zou alles wat we nu aan beveiliging hebben waardeloos maken. Ik zie dat als de grootste bedreiging, omdat we niet kunnen inschatten wat voor impact dat precies heeft. En ant woorden zijn er nog niet." Zijlstra kiest voor functie in bedrijfsleven Parijs verbiedt roken in parken donderdag 5 juli 2018 GO Brigadier Generaal Hans Folmer in de controlekamer van de cybereenheid van Defensie, fotoanp Cybergeneraal: 'Wij zijn geen digitale brandweer Raymond Boere Den Haag Waarom greep het leger niet in toen de haven door deze cyber- aanval werd getroffen? Maar volgens de Britten zaten de Russen erachter. En ze wor den vaker beschuldigd van cy- beraanvallen in het Westen. Waarom doet Nederland dan niets terug? Wanneer komt defensie dan wel in actie? Waarom is het zo moeilijk vast te stellen wat precies gaande is? Kunnen we ons dan eigenlijk wel wapenen tegen cyberaanvallen? Wat zijn de grootste bedreigin gen voor de toekomst? DEN HAAG Halbe Zijlstra heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor het Ne derlandse bewindvoerder schap van de Wereldbank. De oud-minister van Bui tenlandse Zaken laat weten dat hij zelf heeft ge kozen voor een andere functie in het bedrijfsleven. Daarmee is de angel uit het conflict tussen premier Rutte en de ministers Wopke Hoekstra van Fi nanciën en Sigrid Kaag van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwer king die hem moesten voordragen. Zij hadden be zwaren, omdat het te vroeg was na zijn aftreden vijf maanden geleden. De kogel ging begin deze week door de kerk. Over die informatie beschikte deze krant gisteren niet, toen we meldden dat Rutte nog vasthield aan Zijlstra's kandidatuur. Het is nu on duidelijk wie de opvolger van de zittende Neder landse bewindvoerder Frank Heemskerk wordt. PARIJS Nog voor het einde van het jaar wordt roken in de parken in Parijs verbo den. De gemeenteraad in de Franse hoofdstad gaat de komende maanden in vier parken experimenteren met zo'n verbod. De stad gaat daarmee Straatsburg achterna, waar het al sinds 1 juli verboden is. „We moeten er naartoe dat de parken in de stad echte groene longen zijn en dat mensen er de schoonst mogelijke lucht kunnen in ademen", zegt Laurence Goldgrab, voorzitter van de grootste fractie in de Pa- rijse gemeenteraad. De maatregel wordt eerst in vier nog aan te wijzen par ken toegepast. Jaarlijks wordt in Parijs 350.000 kilo aan peuken bij elkaar geveegd. Vorig jaar werden in de stad 21.000 boetes van 68 euro uitgeschreven aan mensen die hun peuk op straat of in een park hebben wegge gooid. Al sinds 2015 mag niet worden gerookt nabij kinderspeelgebieden. UT,USA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12