Poolse premier 'bedreigt rechtssysteem': protest in Warschau en binnen EU 4 dagen Brabant EUWS 11 ondernemingen in Syrië 7r' 1" gd x -' iUL- iliil l ih< - r pfl de Belgische grens, geniet R. van het succes. Hij woont er met zijn uit Rusland afkomstige vriendin, met wie hij later dat jaar trouwt op Ibiza. Een sprookjeshuwelijk in de zon, waar alle gasten én het paar in het wit gekleed gaan, en na de plechtigheid dansen op de wereldhit van dat moment: Happy van Pharell Williams. Maar terwijl R. geniet, wordt elders in Rotter dam onderzoek naar zijn bedrijf gedaan. Op de kantoren van het Functioneel Parket, niet ver van het chique kantoor van Aromatics, kijken onderzoekers naar een verzending van het be drijf naar het Midden-Oosten. In november 2016 laat het bedrijf volgens het OM 38.400 liter aceton verschepen naar een afnemer in Syrië. Zonder vergunning. En die is nodig, want sinds 2013 mogen chemische stoffen als aceton niet zomaar naar Syrië worden verstuurd: het Syri sche regime kan het immers gebruiken als grondstof voor chemische wapens. Pas later blijkt er een duidelijke link met Bel gië. Daar doet de douane onderzoek naar een ander bedrijf waar R. bestuurder is: AAE Che mie. Vanuit dat bedrijf blijken tussen 2014 en 2016 tientallen kleinere zendingen naar Syrië verstuurd, met in totaal 168 ton isopropanol, 219 ton aceton, 77 ton methanol en 21 ton dichloor- metaan. AAE Chemie heeft daar geen vergunning voor aangevraagd, de Belgische douane merkt de zendingen niet op. Als één zending wel wordt opgemerkt, bij een routinecontrole begin 2017, bezweert de Belgische onderneming van R. dat het om onschuldige zendingen gaat. Dat het niet wist van een vergunningsplicht, en dat de afnemers in Syrië geen personen of bedrijven zijn die op verdachte lijsten staan. De douane biedt R. eind 2017 een schikking aan, maar die wordt niet gesloten. Justitie besluit de zaak dan toch voor de rechter te brengen. Publicatie Kort daarna brengt het Belgische Knack de zaak naar buiten. In de Belgische politiek wordt ge schokt gereageerd op de publicatie. En ook in Nederland wordt het onderzoek verbreed: de douane onderzoekt het kantoor in Rotterdam, en het Functioneel Parket stelt dat Aromatics nóg een groot transport aceton heeft verstuurd: liefst 200.000 liter. Ditmaal niet via Antwerpen, maar via een haven in Rusland. Beseften R. en zijn bedrijven dat ze de wet overtraden? Een woordvoerder van Aromatics zegt niet inhoudelijk te willen reageren op de verdenkingen. In Knack wilde een vertegen woordiger van R.'s andere bedrijf, AAE Chemie, wél ingaan op de beschuldigingen. „De bestem melingen waren bekende private handelspart ners waarmee AAE Chemie al twintig jaar han del drijft", luidde de verklaring. „Geen van die bedrijven blijkt op enige verdachte lijst te staan. Ik was niet op de hoogte van een vergunnings plicht. Ook mijn douanevertegenwoordiger niet." De Belgische douane erkent dat het be drijf al zeker tien jaar naar dezelfde Syrische af nemers exporteerde, ogenschijnlijk zonder kwade bedoelingen. Dat de grondstoffen voor onschuldige doel einden werden verscheept, is zeker mogelijk, zegt Ruud Busker, gifgasdeskundige van TNO. Stel dat deze stoffen gebruikt worden voor zenuwgas, dan zijn deze hoeveelheden relevant en in de vorm van een wapen zeer gevaarlijk „Al deze stoffen zijn veel voorkomende en breed toegepaste chemicaliën. Aceton wordt ge bruikt bij reiniging en synthese van onder meer lijmen, isopropanol onder meer als oplosmiddel van coatings." Maar de stoffen zijn ook voor oorlogsvoering bruikbaar, erkent Busker. „Isopropanol is inder daad een bouwsteen voor het zenuwgas sarin. En aceton kan worden omgezet in isopropanol, en gebruikt bij de synthese van sommige explo sieven. Stel dat - ik zeg met nadruk: stel dat - deze stoffen gebruikt zouden worden voor syn these van zenuwgas, dan zijn hoeveelheden in deze orde van grootte absoluut relevant. Derge lijke hoeveelheden zijn in de vorm van een wa pen zeer gevaarlijk." Op het statige pand aan de Veerhaven hangt niet langer een gouden bordje met de naam 'Ga- puma Aromatics'. De naam van het bedrijf werd in april, een paar weken na de doorzoeking door de douane, veranderd in 'Aromatics Rotterdam'. Er is geen verband met de verdenkingen, zegt een woordvoerder. „We zijn nog steeds gelieerd aan het Gapuma-concern. Die naamswijziging had marketingtechnische redenen. Verder wil len wij alleen kwijt dat we alle medewerking verlenen aan het onderzoek van het OM." 1 -j Él fff T M>1 Voorheen gingen rechters pas op hun 70ste met pensioen. In de nieuwe wet is die leeftijdsgrens verlaagd naar 65 jaar. Daardoor zijn nu 27 van de 72 rechters van het hof naar huis gestuurd. Premier Morawiecki werd giste ren in het Europees Parlement zwaar bekritiseerd over de be dreigde rechtsstaat in zijn land. Hij was in Straatsburg om zijn visie op de toekomst van de EU te delen, zo als eerder premier Mark Rutte en andere regeringsleiders deden. Voor de Poolse premier was het twee uur lang spitsroeden lopen. Het debat ging veel minder over Europa dan over Polen. Morawiecki sprak vooral over het economische belang van de EU, maar dat pikten de Europarlementariërs niet. „De democratische controles en waarborgen worden in Polen om zeep geholpen", zei Guy Verhof- stadt (liberalen). Udo Bullmann (sociaaldemocraten) sprak van de 'ontmanteling van de democratie'. Hij vindt dat de Poolse regering 'de Europese waarden onder- schoffelt'. Morawiecki verdedigde zijn re gering fel. „Elk land heeft het recht zijn eigen rechtsstelsel te vormen. Weet u dat die rechters indertijd communisten waren? Zij hebben zich stilletjes genesteld in het nieuwe systeem en wij proberen ze eruit te krijgen." Steun De Poolse rechters zelf verzetten zich tegen de nieuwe wet. Diverse Europese parlementsleden betuig den hun steun aan voorzitter Mal- gorzata Gersdorf (65) van het Hooggerechtshof, die haar ontslag weigert en het systeem uitdaagde door gisterochtend gewoon op haar werk te verschijnen. Polen ligt binnen de EU al langer onder vuur. Deze wet geeft Europa nieuwe brandstof voor een straf procedure die uiteindelijk kan lei den tot verlies van stemrecht in de Europese ministerraad. r^\ 3 dgn Zeeland, Bruinisse 3 dgn Achterhoek, Eibergen www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 donderdag 5 juli 2018 PC of voor lijm? -Ruud Busker Demonstranten bij het gerechtsgebouw in Warschau nemen het op voor de rechters van het hooggerechtshof, fotoafp Duizenden Polen zijn gisteren in Warschau de straat opgegaan om te protesteren tegen een omstreden wet, waarmee de re gering tientallen rechters van het Hooggerechtshof heeft weggestuurd. Premier Mateusz Morawiecki ligt daardoor zwaar onder vuur in de EU. Frans Boogaard Straatsburg «p-^L- Voor maar: -> Geniet in dit charmante hotel in het knusse centrum van Etten-Leur. Hier vind je talloze leuke boetiekjes, gezellige restaurants en terrassen. Het hotel is ook goed bereikbaar met het openbaar vervoer! Tip: Een dagje naar Breda. 3 nachten in Hotel Vincents, Etten-Leur (8,0) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi Gratis late check-outtot 17:00 (o.b.v. beschikbaarheid) Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst 3* Landhotel De Greune Weide (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Inclusief glaasje bubbels CO50 Gratis parkeren, wifi meer 3V« 3* Hotel Aquadelta (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis binnenzwembad Gratis parkeren en wifi 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11