Wetenschap kan leren van mislukte dierproef 10 Justitie onderzoekt illegale export chemicaliën van Rotterdams bedrijf naar Een Rotterdamse ondernemer leverde grondstoffen voor zenuwgas naar Syrië. Justitie neemt de zaak hoog op. Maar hoe kwalijk is zijn rol echt? e Veerkade is misschien wel het mooiste stukje Rotterdam. De monu mentale panden, het uit zicht op de historische Veerhaven, de sportauto's voor de deur, alles maakt duidelijk: wie hier zit, heeft het gemaakt. Maar met Aromatics Rotterdam, een che mische groothandel die in een rijksmonu ment kantoor houdt, gaat het niet goed. Op woensdag 18 april staat de douane op de stoep om het kantoor van het chemiebedrijf te doorzoeken. Het Openbaar Ministerie is dan al een tijdje bezig met onderzoek naar het be drijf, dat in november 2016 38.400 liter aceton zou hebben geëxporteerd naar een onbe kende partij in Syrië. Maar na een tip uit België komt daar nog een verdenking bij: een levering van 200.000 liter aceton, ook naar Syrië, ditmaal via een haven in Rusland. Zon der vergunning. Het OM neemt de leverin gen bijzonder seri- eus. Aceton kan namelijk worden gebruikt om zenuwgas te maken. „Door chemicaliën zonder vergunning te exporteren, worden de sancties ondermijnd en kan de overheid niet controleren waar de producten heengaan", stelt het OM. „Dat is ernstig." Bestuurder Belangrijkste man in het verhaal is de 51-ja- rige directeur R. Want hij is niet alleen be stuurder van dit bedrijf, blijkt uit onderzoek van het deze krant en het Belgische tijdschrift Knack, maar van nóg een bedrijf dat in de pro blemen zit: AAE Chemie in België. Ook dat bedrijf wordt verdacht van leveringen zonder vergunning aan partijen in Syrië: aceton, maar ook isopropanol, methanol en dichloorme- taan, in totaal tientallen keren. Het bedrijf wordt gerund vanuit R's woning in het Vlaamse Kalmthout. Hoe kon dit gebeuren? Terug naar 2016. Het leven lacht de in Nieuwkoop geboren ondernemer ogen schijnlijk toe. Hij verdient goed geld met zijn Belgische chemische groothandel, waarmee hij grondstoffen voor onder meer verf en cos metica exporteert. En er komt een tweede onderneming: in Rotterdam zet hij met an deren een tweede chemische groothandel op, onder de vleugels van het internatio nale concern Gapuma. De onderneming gaat 'Gapuma Aromatics Rotterdam' he ten. In zijn villa in Kalmthout, achter bo men en een hek in een villawijk net over Al deze stoffen zijn veel voorkomende en breed toegepaste chemicaliën „We zien regelmatig dat een verte kening van de onderzoeksresulta ten optreedt", zegt onderzoeker Mira van der Naald. „Bij studies met mensen zijn wetenschappers het gewend om strikte regels te volgen. Maar bij medische experimenten met dieren gaat het vaak mis." Daarbij speelt mogelijk ook mee dat wetenschappers terughoudend zijn IÊ om bekend te maken dat tientallen of honderden dieren hebben gele den en zijn gestorven, zonder dat dit direct iets heeft opgeleverd. „Het zou kunnen dat men in zo'n situatie bang is voor boze reacties uit de maatschappij", zegt Wever. Om de problemen aan te pakken, hebben Radboudumc, UMC Utrecht en Netherlands Heart In- stitute een register geopend waarin wetenschappers uit de hele wereld informatie over hun dierproeven -anoniem- kunnen vastleggen. Het Netherlands Heart Institute is een samenwerkingsverband van cardiologen van acht Nederlandse ziekenhuizen. Het register - met de naam Pre- clinicaltrials.eu - is sinds april dit jaar in de lucht. „De database is uniek in de wereld", zegt Van der Naald van UMC Utrecht. „Als ik een dierproefstudie wil gaan doen, kan ik in deze database kijken of ie mand anders al zo'n studie heeft gedaan en wat de resultaten daar van zijn. Ook kan ik contact opne men met de onderzoekers - waar ook ter wereld - om vragen te stel len en te overleggen." De Tweede Kamer is enthousiast Als ik een dierproef wil doen, kan ik in deze database kijken of hij al is gedaan over de database. Deze week werd een motie van regeringspartijen D66, CDA en Christenunie aange nomen om alle dierproeven open baar te maken. „Te veel resultaten van dierproeven belanden in een lade en worden nooit gepubli ceerd", aldus D66-Kamerlid Tjeerd de Groot. De motie werd gesteund door alle partijen in de Kamer. Dierproeven zijn al lange tijd omstreden. Begin deze maand eiste het kabinet dat het aantal proeven met apen in het Biomedical Pri- mate Research Centre (BPRC) in Rijswijk met 40 procent daalt. Deze krant onthulde eerder dit jaar dat het aantal apenproeven vorig jaar fors was gestegen, tegen de wens van de politiek in. donderdag 5 juli 2018 GO Was het aceton voor gifgas, Peter Groenendijk Rotterdam -Ruud Busker, gifgasdeskundige TNO Bij dierproeven worden veel fou ten gemaakt. En de mislukte ex perimenten houden weten schappers het liefst onder de pet. Een database moet daar verandering in brengen. Peter Winterman Nijmegen Jv. Mimi i V M MMBB». ims Een proefdier, foto pim ras - Mira van der Naald, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10