Reddingsbrigade: 'Kijk naar je kind, niet de smartphone' 7 WATERTEKORT NEDERLAND KAN ZICH OPMAKEN VOOR DROGERE ZOMERS Waterbedrijven roepen op tot spaarzaamheid, boeren mogen niet overal slootwater oppompen, het I Jsselmeer moet de kanalen gaan vullen. Is deze droogte de nieuwe standaard? Zoetwater uit IJsselmeer achter de hand Heel af en toe heb je nu eenmaal een droge zomer. Klimatoloog Rob Sluijter van het KNMI blijft de nuchtere wetenschapper. Zeker: de droogte van de laatste weken hoort in een zeldzaam rijtje. En ja, er wor den maatregelen genomen om wa terstanden op peil te brengen (het IJsselmeer als noodvoorraad) en drinkwater te sparen: sproei uw tuin met mate! Dat betekent niet dat alle doem scenario's over het klimaat in één klap werkelijkheid geworden zijn, stelt Sluijter: „Misschien herinner je je 2003 nog? Toen was het ook erg droog, de veendijk in Wilnis brak zelfs door." De dijken zijn voorlopig allemaal intact, maar droog is het: sinds 1962 regende het niet zo weinig als in juni van dit jaar. En volgens het KNMI en Weer- plaza blijft het tot zeker midden volgende week zo. Alleen in de zo mer van recordjaar 1976 was het zo genoemde neerslagtekort groter. En zelfs Sluijters van het KNMI meldt - tussen alle nuanceringen en relativeringen door - dat er uit gerekend deze week een nieuw kli maatmodel is uitgekomen waarin de kans op droge zomers mogelijk toeneemt, 'wellicht sterker dan we tot nu toe dachten'. „Als dat klopt, krijgt Nederland warmere zomers, met heftiger buien én langere peri odes van droogte." Hoe goed zijn we daarop voorbereid? Blijft er genoeg drinkwater? Ja, zegt Vewin, de Nederlandse ver eniging van drinkwaterbedrijven. „We kijken tientallen jaren vooruit, houden rekening met allerlei sce nario's", zegt een woordvoerder. Afgelopen maand was de droogste juni sinds 1962 Bevolkingsgroei en klimaatveran dering zitten verwerkt in de toe komstplaatjes. Wel roepen water leveranciers - en sinds gisteren ook het kabinet - consumenten op om zuinig te zijn: de auto kan beter even niet gewassen worden, water- slurpende activiteiten als een badje vullen of de tuin sproeien, kunnen beter buiten de spits. Niet zozeer omdat het water anders op raakt, maar wel om lage leidingdruk of bruin water te voorkomen. Er is al tijd een Plan B, zegt de woordvoer der. Stel dat de droogte langer aan houdt, de waterstand in de grote ri vieren verder daalt, dan moeten de waterleveranciers ook op zoek naar alternatieve bronnen. Bij een laag waterpeil is rivierwater te smerig en niet langer geschikt voor drink water. „Dan moet er meer grond water gewonnen worden." En WATERPEIL mocht de nood ooit echt aan de man zijn, in geval van acute storin gen of ander onheil, dan is er altijd nog de standaard-voorraad van 'drie liter per persoon per dag'. „Dat moeten onze waterbedrijven altijd kunnen leveren." En de boeren? Die zijn wel wat gewend, klinkt het kordaat bij LTO Nederland, de brancheorganisatie voor land- en tuinbouwers. „Veel agrariërs weten als geen ander hoe om te gaan met het veranderlijke weer", zegt een woordvoerder. De droogte wordt pas een probleem als ze niet meer mogen sproeien met slootwater én geen bodemput kunnen slaan. „Waar ze kunnen beregenen, is de situatie goed onder controle. Daar waar dat niet kan, lopen de fysieke opbrengsten van gewassen naar verwachting wel terug." In de cate gorie 'elk nadeel heeft zijn voor deel'; door de droogte kan graan eerder geoogst worden en blijven de aardappels langer vrij van schimmels. Gevaar aan de kust Het fenomeen heeft ook de water oevers en stranden in Nederland bereikt: mensen die opgaan in hun telefoon. Reden voor de Reddings brigade Nederland om aan de bel te trekken. „Het is een zorgelijke ontwikkeling," zegt Sander Zeil- stra van de organisatie die 161 red- dingsbrigades onder de hoede heeft. „Het is ingeburgerd geraakt om constant op je telefoon te kij ken. Maar het werkt aan het water niet om af en toe op te kijken, om te zien of het nog goed gaat bij de kinderen. Dan ben je, als het mis gaat, veel te laat. Zeker aan de vloedlijn moet je erbij zijn." In Den Haag zag de reddingsbri gade hoe het afgelopen weekend veel kinderen vermist raakten: veertig in totaal, terwijl in de rest van Nederland 61 kleintjes aan het oog van hun ouders wisten te ont snappen. Reden voor Haagse red ders om een oproep te doen: let op de kinderen. „Ouders zijn echt de eerst verantwoordelijken voor hun kind. Er zijn zo veel mensen op het strand, het is onmogelijk om ie dereen in de gaten te houden." Overigens start de reddingsbri gade vandaag ook een campagne, om te voorkomen dat mensen aan het water in de problemen raken. Met een speciale poster wordt ge waarschuwd voor de gevaren van bijvoorbeeld alleen zwemmen. Zo is het goed te kijken waar de post van de reddingsbrigade is te vin den en rekening te houden met de stroming in zee. Ook wordt gead viseerd niet alléén te gaan zwem men. „Als je samen gaat, kan de een alarm slaan als de ander in problemen komt." Afgelopen weekend moesten reddingsbriga des drie reanimaties uitvoeren, een daarvan tevergeefs. In alle drie gevallen ging het om slachtoffers die alleen het water waren inge gaan. Niet dat Zeilstra met alle advie zen badgasten het plezier wil ont nemen van een dagje waterpret, door hen ingespannen naar gevaar te laten turen. Daar is zijn organi satie voor. „Ik zeg ook niet dat de telefoon uit moet. Dankzij een polsbandje met een telefoonnum mer kunnen we ouders veel snel ler vinden als kinderen zijn ver dwaald." Het gaat erom, zegt hij, gewoon goed op te letten. woensdag 4 juli 2018 GO Auto wassen? Nu liever even niet Niels Klaassen De Bilt In Doesburg wordt beplanting besproeid. De droogte vraagt om water, tegelijkertijd moet er zuinig mee worden omgespron gen. FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK Door de aanhoudende droogte dreigen problemen te ontstaan met het water peil. De waterschappen broe den op een reeks extra maat regelen, zoals de inzet van het IJsselmeer als watervoorraad en regionale limieten voor ge bruik van slootwater. Als de waterstand en door stroming te laag zijn, sterven (water)planten en vissen, stelt een woordvoerder van de Unie van Waterschappen. Om het peil in sloten en kana len op niveau te houden, kan water uit het IJsselmeer ge bruikt worden, stelt ze: „Die voorraad hebben we achter de hand." Strandwachten in heel Neder land zien ouders aan het water naar hun telefoon turen. De Red dingsbrigade Nederland waar schuwt ouders om beter op hun kroost te letten. Carla van der Wal Scheveningen A Een strandwacht houdt een oogje in het zeil. FOTO DIRKJAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7