Herinneringen zijn een waar feest Gemeente zet in op Brede School KOOPJES Slechts 3 dagen DELSCHER, Coalitie doorstaat beproeving Vertrouwenscommissie zonder Gemeentebelang 7 Goes CDA en CU stemden tegen de ka dernota, een document dat de op maat vormt voor de meerjarenbe groting die dit najaar wordt vastge steld. Met voorstellen om deze aan te passen en zo iets van hun eigen wensen te verzilveren, kwamen de partijen echter niet. Terwijl de oppositiepartijen in het debat over de kadernota op ver schillende punten kritiek leverden. Zo lieten CDA en CU weten het niet zinvol te vinden dat de hon denbelasting wordt afgeschaft, iets waar Leefbaar Reimerswaal zich in de onderhandelingen hard voor heeft gemaakt. Volgens Olaf Buteijn (CDA) zou het terugdraaien van deze maatre gel voorkomen dat de begroting de komende vier jaren een tekort laat zien. Huib Bouwman (CU) wees op de overlast van honden, onder meer in Rilland. Vraagtekens Bouwman plaatste ook vraagtekens bij de 20.000 euro die de coalitie uittrekt voor extra cultuursubsi dies. Dit punt is door de PvdA bin nengesleept in de onderhandelin gen. Bouwman probeerde de SGP een waardeoordeel daarover te ont lokken, een vraag die fractievoor zitter Maarten Both op zijn beurt handig op het bordje van Hans van Stel (PvdA) gooide. Van Stel had immers net duide lijk gemaakt dat de PvdA zich zor gen maakt over de dreigende tekor ten op de jeugdzorg. Both vroeg hem daarom te kiezen tussen jeugdzorg of cultuursubsi dies. Maar daar had de PvdA'er geen trek in. „Dit is een vreemde gang van zaken. Het is niet het één of het ander." Koffers mef attributen van vroeger halen allerlei verrassende herinneringen naar boven. „Daar kreeg je vroeger mee op je donder!" Frans van der Burg uit Goes veert op als hij een deegrol ler ziet. Ook een weckpot laat de herinneringen in hem opwellen. „Ik ben nog vrijwilliger geweest in het Fruitteeltmuseum. Daar hadden we die ook." Het uitlokken van dit soort re acties is precies waarvoor twee vrijwilligers van de stichting Feest van Herkenning gisteren naar de stadstuin achter het Edu- delta College in Goes waren geko men. Met verschillende thema koffers vol attributen - in dit geval keukengerei - reist de stichting heel Zeeland door in de hoop ver halen van vroeger naar boven te halen, onder meer bij mensen met beginnende dementie zoals Frans. Op uitnodiging van welzijnsor ganisatie SMWO kwamen Trijnie Lepoeter en Peter Dieleman van Feest van Herkenning gisteren naar de stadstuin. „Voor ons is het nieuw om op een locatie als deze aan de slag gaan", vertelde Lepoe ter. „Normaal gesproken gaan we vooral bij zorginstellingen langs met onze koffers." Langer thuis wonen Dieleman denkt in de toekomst vaker buiten de zorgcentra actief te zijn. „Mensen blijven steeds langer thuis wonen, waardoor in de tehuizen alleen nog mensen met zware dementie zitten. Daar bij kunnen we niet zo veel berei ken." Uit de koffer kwam gisteren van alles tevoorschijn. Potten en pannen, een kookboek, een aard appelstamper, potjes met krui den... Volgens Dieleman is het no dig om dingen visueel te ma ken. „Je kunt aan iemand met de mentie wel vragen wat schaatsen zijn, maar dan komt er waar schijnlijk geen antwoord. Maar leg een paar schaatsen op tafel en de verhalen komen los." Mensen reageren niet altijd di rect. Lepoeter: „Het komt voor dat ze pas een paar dagen nadat wij zijn langs geweest plots beginnen te praten over wat ze hebben ge zien." De mensen met dementie die gisteren naar de stadstuin kwa men, kletsten gezellig mee over alles wat uit de koffer kwam. Ze waren er samen met hun 'vrijwil lige maatje', aan wie ze gekoppeld zijn via het maatjesproject van SMWO. Dat is bedoeld voor men sen die bijvoorbeeld eenzaam zijn, niet meer zelfstandig bood schappen kunnen doen of dus te maken hebben met dementie. Frans van der Burg werd begeleid door zijn maatje Salvador Za- mora. „Het is leuk om dit te doen met meneer Van der Burg", vond Salvador. „Het is eens wat anders. Meestal neem ik hem mee in de rolstoel voor een wandeling. Ook dan komen er vaak herinneringen boven." SMWO is van plan om in de toekomst vaker cliënten en hun maatjes uit te nodigen voor een Feest van Herkenning in de stads tuin. Dat hoeft zeker niet altijd voor mensen met beginnende de mentie te zijn. Zo is het de bedoe ling ook een keer cliënten die eenzaam zijn uit te nodigen. De stadstuin is een sociaal-maat schappelijk project, waarbij men sen samen op ecologische wijze tuinieren. Naast de christelijke Jenaplan school en openbare Eevliet, zou den ook de bieb in de buurt, kin deropvang Zo en gymnastiekver eniging Excelsior een plek kun nen krijgen in de Brede School. Uit gesprekken met de betrokken partijen blijkt dat er 'een basis van onderling vertrouwen is om uit te zien naar een gebouw met ge meenschappelijk gebruik', schrijft de gemeente in het vastgestelde bestemmingsplan Deestraat. Van wege ruimtegebrek is nieuwbouw op een bestaande locatie geen op tie. Daarom zet de gemeente in op 2500 vierkante meter grond aan de Deestraat. Die grond maakt on derdeel uit van de woningbouw plannen in dezelfde straat, maar valt vrij omdat er geen 37 maar 20 woningen komen. Wel houdt de gemeente de deur op een kier: mocht het plan-Brede School op de klippen lopen, dan kunnen er alsnog 37 woningen gebouwd worden. Donderdag t/m zaterdag Grote Markt 11-13, De commissaris van de koning deed dit tijdens de bespreking van de profielschets voor de nieuwe burgemeester. „Het is belangrijk voor de kandidaten om alle poli tieke kleuren te horen, te zien en te kunnen spreken." Maar het ver zoek van Polman mocht niet ba ten. En hetzelfde geldt voor de twee schorsingen van de raad. „Wij zijn geen voorstander van een wethouder in de commissie", legde Jordi van Leeuwen (GB) uit. „Zeker geen lid van de nu al ge klapte coalitie." Van Leeuwen doelde op Jon Herselman, de VVD-wethouder. Die werd even later door de rest van de raad ove rigens wel benoemd als adviseur. De procedure voor een nieuwe burgemeester wordt in gang ge zet. Met een vertrouwenscommis sie zonder Gemeentebelang. woensdag 4 juli 2018 De nieuwe coalitie van SGP, Leefbaar Reimerswaal en PvdA heeft vooralsnog weinig te duchten van de oppositie. Ver der dan wat gemor over de door de coalitiepartners binnenge sleepte punten kwamen VVD, Christenunie en CDA gister avond niet. Joeri Wisse Kruiningen Rob Paardekam Goes De twee basisscholen in Poort vliet verhuizen in de komende jaren naar een nieuwe Brede School aan de Deestraat. Dat is de insteek van de gemeente. Michiel Bouwman Poortvliet Gemeentebelang doet defini tief niet mee aan de de ver trouwenscommissie voor een nieuwe burgemeester van Ka- pelle. Ondanks een dubbele schorsing tijdens de raadsver gadering en een persoonlijk verzoek van commissaris van de koning Han Polman. Willem Adriaansens Kapelle Frans van den Burg (wijzend) weet van alles te vertellen over het petroliestel dat Trijnie Lepoeter op tafel zet. fotomrcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63