Verzet tegen functie Zijlstra bij Wereldbank groeit 5 Koerden bieden helpende hand Eerste contact in de Tham Luan-grot worden doorgegeven. Een heuse nachtmerrie. Kalme begeleider Het duurt dus nog wel even voordat de goede afloop van het verhaal echt kan worden gevierd. Dat de jongens nog leven, is te danken aan hun kalme begeleider, het warme klimaat en het drinkbare water dat van de grotwan- den sijpelt. De temperatuur in de grot is rond de 24 graden Celsius. In een Europese grot is het veel kouder en zou de groep aan onderkoeling zijn gestorven, aldus Eavis. Tien dagen waren de jongens van de buitenwereld afgesneden. De ontdek king van de kinderen bracht vreugde tranen bij hun ouders en eigenlijk heel Thailand vierde feest, na zoveel tegenslag door stortregens en over stromingen. De twaalf jongens, die tussen de 11 en 16 jaar zijn, gingen op 23 juni na de training samen met hun 25-jarige trainer naar de grot Tham Luang. Ze raakten ingesloten door het snel stijgende water. Hoewel het verzoek aan de Koerden alleen de vrouwen betreft, acht ad vocaat André Seebregts het onmo gelijk dat hun kinderen niet mee komen. „We zijn nu heel dichtbij. De hoop is dat de Koerden hen be geleiden naar een ambassade, zodat van daaruit een terugkeer naar Ne derland mogelijk kan worden ge maakt." Seebregts vertegenwoor digt twee van de drie vrouwen, die onder zware omstandigheden in kampen in Syrië verblijven. Dat treft vooral hun kinderen hard, die zouden lijden aan ziektes en het ge brek aan eten. Lang beroept de regering zich op het standpunt dat Nederlandse ji- hadisten én hun kinderen op eigen kracht de weg naar Nederland of een Nederlandse ambassade moe ten vinden. Pas van daaruit biedt Nederland hulp, maar voor de vrouwen die vast kwamen te zitten, was de weg daarheen onmogelijk af te leggen. Minister Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) zei in mei te willen kijken hoe hun kinderen op een veilige manier weggehaald konden worden, terwijl het kabinet zei ze niet te willen helpen. Grap perhaus werd teruggefloten. Het is op verzoek van de rechter in Rotterdam dat nu is besloten toch contact met de Koerden op te nemen, die de kampen in Syrië be stieren. Als zij de Nederlanders naar een ambassade begeleiden, kan Nederland haar standpunt blij ven handhaven. Het ligt voor de hand dat de Koerden het verzoek van Nederland in zullen willigen. Zij gaven eerder al aan de vrouwen liever kwijt dan rijk te zijn en rie pen buitenlandse regeringen op om 'hun' strijders te vragen. Mannen Ondertussen zetten twee Neder landse mannen gisteren al voet op Nederlandse bodem, na zich in Sy rië bij IS te hebben aangesloten. De in Turkije veroordeelde jihadisten Reda N. uit Leiden en Oussama A. uit Utrecht werden per vliegtuig naar 'huis' gebracht, waar justitie Een deel van de ellende is nu voorbij. Maar een deel van de ellende begint nu pas op ze wachtte. „Een deel van de el lende is nu voorbij", zegt de vader van N., Mohamed „Maar een deel van de ellende begint ook nu pas." Mohamed vreest voor het afpak ken van het Nederlanderschap van zijn zoon. „Doordat ik in Marokko ben geboren, heeft mijn zoon ook die nationaliteit. Maar hij is hier ge boren, hij hoort hier. In elk geval zal ik hem nu kunnen bezoeken, als hij hier gevangen zit. In Turkije ben ik op een zwarte lijst komen te staan toen ik bij mijn zoon in de gevange nis langs wilde gaan." Onlangs maakte aivd-baas Rob Bertholee bekend dat zo'n vijftig ji hadisten naar ons land zijn terug gekeerd en dat zo'n dertig zich op maken dat voorbeeld te volgen. Drie weken geleden lekte uit dat Halbe Zijlstra zich gesteund weet door Mark Rutte in zijn kandida tuur. Dat het uitlekte, betekent vol gens hem niet dat Zijlstra onge schikt is, zo meldden ingewijden. Vijf maanden geleden moest Zijl stra aftreden als minister van Bui tenlandse Zaken door een leugen over zijn aanwezigheid in de datsja van de Russische president Vladi- mir Poetin. Insiders hoopten dat met het lekken van Zijlstra's naam de gevoelige kwestie de wereld uit zou zijn. Maar de loyaliteit van Rutte blijkt groter dan gedacht. In de ambtelijke commissie die de sollicitanten heeft ontvangen, bestaat grote onvrede nu het er op lijkt dat Rutte aan de haal gaat met hun serieuze voordracht. Normaal gesproken zou het kabi net volgende week vrijdag in de laatste ministerraad voor de zomer moeten besluiten over de opvol ging van de huidige bewindvoerder oud-PvdA-staatssecretaris Frank Heemskerk. De landen die Nederland in de Wereldbank vertegenwoordigt, moeten normaal gesproken in au gustus horen wie de kandidaat is geworden. Daarover beslissen zij dan in september. De nieuwe kan didaat uit Nederland kan op 1 no- W De loyaliteit van Mark Rutte aan Halbe Zijlstra blijkt groter dan gedacht vember aan de slag. Er wordt reke ning gehouden met een noodsce nario, waarbij de plaatsvervanger van Heemskerk tijdelijk namens Nederland stemt tot het kabinet een definitieve opvolger heeft. De functie bij de Wereldbank is prestigieus, het is de grootste ont wikkelingsorganisatie in de wereld. Armere landen kunnen er aanklop pen voor miljardenleningen. De opvolger van Heemskerk wordt lid van het dagelijks bestuur met 23 an dere bewindvoerders. Zij beslissen over elke lening die wordt toege kend. De Nederlandse bewindvoerder treedt bij de Wereldbank op na mens Armenië, Bosnië en Herzego vina, Bulgarije, Kroatië, Cyprus, Georgië, Israël, Macedonië, Monte negro, Moldavië, Roemenië en Oe kraïne. Eerder vertolkten PvdA'er en oud-minister van Sociale Zaken Ad Melkerten oud-PvdA-ministervan Ontwikkelingssamenwerking Eve- line Herfkens de functie. woensdag 4 juli 2018 GO Jongen: Hé u daar, dankuwel, dankuwel. Duiker: Met hoeveel zijn jullie? Jongen: Dertien. Duiker: Dertien, fantastisch. Jongen: Ja, ja. Gaan we vandaag? Duiker: Niet vandaag. We zijn met zijn tweeën. We moeten het ze gaan vertellen. We komen terug. Het is oké. Er komen veel mensen. Wij zijn de eersten. Jongen: Wat voor dag is het? Duiker: Wat voor dag het is? Maan dag. Jullie zitten hier tien dagen. Jul lie zijn erg sterk. Oké, achteruit, we komen. Jongen: We hebben honger. Duiker: Ik weet het, ik begrijp het. We komen. Commando's komen morgen met eten, dokters en alles. Jongen: Ik ben heel blij. Duiker: Wij zijn ook heel blij. Jongen: Dankuwel, heel erg bedankt. Duikers: Oké. Jongen: Waar komt u vandaan? Duiker: Engeland, Groot-Brittannië. Jongen: Oh. Ingang BOVENAANZICHT Wereldwijde opluchting nadat de Thaise voetballers levend zijn gevonden. Maar nu begint het pas. De red dingsoperatie zal vermoe delijk maanden in beslag nemen, foto's epa Kijk op de site bij /video De eerste beelden van het Thaise voetbalteam in de grot. Jongens gevonden ZIJAANZICHT drinkbaar water IS-kinderen terug naar Nederland De terugkeer van drie Neder landse IS-vrouwen en hun kali faatkinderen die vastzitten in kampen in Noord-Syrië is 'heel dichtbij'. Nederland heeft een bevel tot gevangenneming van de vrouwen neergelegd bij de Koerden, waarmee de weg naar Nederland openligt. Carla van der Wal Den Haag Mohamed, vader Reda N. Vervolg van voorpagina Zelden was er zoveel gedoe over de prestigieuze fopbaan van Nederlands bewindvoerder bij de Wereldbank. Het ongemak over de voorkeurskandidaat van minister-president Mark Rutte houdt aan. Jan Hoedeman Den Haag Halbe Zijlstra fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5