'De Lelie is in goede handen' 6 Regio speerpunt voor provinciale actie 3 Ziet u problemen rond het vervoer in uw dorp? Hebt u een briljant idee over hoe het vervoer op Schouwen- Duiveland beter kan worden gere geld? Al die zaken kunnen voortaan worden aangekaart bij het mobili teitsplatform. Dat wil een toe komstvisie opstellen rond het ver voer van mensen. Hoe ziet Schou wen-Duiveland er straks uit met al die zelfrijdende auto's? „En hoe richt je de periode tot die tijd zo goed mogelijk in?", zegt Nathalie Goedhart van Bereikbaar Zeeland. „Want het is zonde om nu te inves teren in iets wat over een paar jaar niet meer gebruikt wordt." Via het project Bereikbaar Zee land wordt in heel de provincie on derzocht hoe voorzieningen voor iedereen bereikbaar kunnen blijven en hoe het vervoer kan worden ver beterd. „Het openbaar vervoer vol doet niet meer aan de behoeften van inwoners. Dan kun je wel met z'n allen heel hard proberen om dat Het is zonde nu te investeren in iets wat over paar jaar niet meer gebruikt wordt om te draaien, maar je kunt ook met elkaar kijken hoe je mobiliteit an ders kunt organiseren. Bijvoorbeeld met deelprojecten of bepaalde voorzieningen." Vorig jaar is in Zeeland geïnventariseerd welke initiatieven er al zijn. Schoolbussen Schouwen-Duivelandse voorbeel den van projecten die draaien of in ontwikkeling zijn, zijn het (elek trisch) vervoersproject van de co öperatie EWSD (Energie Werkt Schouwen-Duiveland) en het schoolbussenproject in Zonne- maire. Dat soort initiatieven zijn de re den dat Bereikbaar Zeeland Schou wen-Duiveland heeft 'uitverkoren' om als eerste tot een regionale aan pak te komen. „Omdat hier al veel gebeurt. En omdat hier veel energie zit in organisaties en mensen die zich met mobiliteit bezighouden. Het is zonde om dat geen duwtje in de rug te geven." De harde kern van het Mobili teitsplatform Schouwen-Duive land wordt gevormd door de pro vincie, de gemeente, EWSD, Zuid hoek en Zeeuwland. Maar de be doeling is er zoveel mogelijk inwo ners bij te betrekken. Dat gebeurt onder meer door de lancering later dit jaar van een online platform, waar alle initiatieven, ideeën en uitdagingen terug te vinden zijn. Daarnaast is het de bedoeling the mabijeenkomsten op te zetten. Bij voorbeeld gewijd aan scholieren- vervoer en andere hot items. „Om van elkaar te leren. En om te kijken of er initiatieven zijn die je met el kaar kunt verbinden." Zie: bereikbaar-zeeland.nl „Weer een bezit minder..." Wethouder Jacqueline van Burg droogt figuurlijk haar tranen tijdens de overdacht van de 150 jaar oude molen De Lelie in Scharendijkeaan molenaar Martin van der Steen. De overdracht van de molen roept gemengde gevoelens bij haar op, bekent de wet houder bij het overhandigen van de sleutelbos aan de molenaar. In de eerste plaats omdat het wegge ven van cultureel erfgoed iets te genstrijdigs heeft. En daarnaast speelt haar persoonlijke zwak voor molens mee. Maar: „Ik weet zeker dat deze molen bij Martin en Jonna van der Steen in héél goede han den is en dat ze dit erfgoed niet verloren laten gaan." De eigenaren van het pannen koekenrestaurant naast de molen betaalden een symbolisch bedrag van 1 euro voor De Lelie. Van der Steen krijgt ruim 100.000 euro van de gemeente Schouwen-Duive land toe om de molen in oor spronkelijke staat te herstellen. Te rug naar de staat waarin het zo rond 1930 verkeerde, vertelt de ei genaar-molenaar: met rood-wit- blauw gekleurde klepjes in de wie- ken, een passend kruirad en een gietijzeren raam. De Lelie draait vrijwel dagelijks om het meel voor de pannenkoe ken te malen en is daarmee één van de meest actieve molens van Nederland, weet Van der Steen te vertellen. De oud-aannemer kocht het restaurant naast De Lelie bijna tien jaar geleden en knapte daar naast de molen ook wat op. In de jaren zestig was de molen buiten gebruik geraakt. Toen deed hij dienst als opslag voor terras stoelen, zat er een bar in en werden er zelfs varkens in gehouden. Het verval sloeg toe. In t990 kocht de toenmalige gemeente Midden- Schouwen De Lelie aan en wist die te behoeden voor de ondergang. „De komende tien jaar gaan wij er mee verder zoals we nu doen. Het wordt beslist geen varkensstal meer", beloofde Van der Steen. IN DE REGIO Skeltertocht CuliFair Wekelijkse Zomerschaak Veiling MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 4 juli 2018 SD Denktank voor soepeler vervoer Rond 2030 maken zelfrijdende voertuigen de dienst uit, zo is de verwachting. Maar hoe regel je dat mensen ook tot die tijd soe pel van de ene naar de andere plaats kunnen reizen? Met die vraag gaat het Mobiliteitsplat form Schouwen-Duiveland zich bezighouden. Het platform is gisteren begonnen. Esme Soesman Zierikzee - Nathalie Goedhart Marcel Modde Scharendijke MHPEIIU I V Martin en Jonna van der Steen krijgen de sleutelbos van wethou der Jacqueline van Burg in ruil voor 1 euro. foto dirk-jan gjeltema WESTEN- SCHOUWEN Trampolinecentrum Westenschouwen houdt vanaf zater dag tal van activitei ten, waaronder tochten op de skel ter. Zaterdag is de Stuifduinenskelter- tocht, zondag een tocht door bos en duin. De routes be ginnen telkens vanaf 11.00 uur. Meer informatie via de website: jan- trampoline.nl. GOES De achtste editie van CuliFair vindt vandaag en morgen plaats op de Grote Markt. Tijdens het culinaire festival worden er gerech ten van fairtrade-, streek- en biologi sche producten verkocht. Vrijdag verandert CuliFair in CuliFiësta waarbij de internationale keuken centraal staat. Bezoekers zijn tussen 12.00 en 23.00 uur welkom. De toegang is gratis en een gerechtje kost vier of zes euro. ZIERIKZEE Schaakvereniging Zierikzee organi seert elke maandag om 20.00 uur een Zomerschaak in de Zeeuwsche Her- berge. De deelne mers zullen drie partijen spelen en de winnaar wordt beloond met een trofee. De avond duurt tot ongeveer 22.00 uur. ledereen kan meedoen. SINT-ANNALAND Vanaf vandaag is tussen 11.00 en 14.00 uur iedere woensdag de Zeeuwse streek productenveiling te bezoeken aan de Langeweg 11. TRADITIE K..~- - -. i, m&m ■BROUWERSHAVEN Het is een mooie traditie. Nog even het publiek vermaken vóór iedereen met vakantie gaat. De muzi kanten van Apollo uit Brouwershaven deden dat gisteren, ge woon lekker op straat. Met een rondgang van de drumband en de majorettes van Apollonia als opwarmertje en aanslui tend een optreden van de brassband. Klagen over de hitte? Niet baritonspeler Yvonne Smalheer. „Nee joh. Dan zijn er ten minste toeschouwers op de Markt." En daar is het Apollo mede om te doen. „Voor een beetje levendigheid op straat zorgen!" foto dirk-jan gjeltema BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Een leven in Kleur; Ton- nenmagazijn, 20.00 uur: Boogschieten heren Sint Jan; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 09.30- 12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.30 uur: Natuurrondvaart; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum ge opend; Wijnhoeve de Kleine Schorre, 15.00 uur: Rondlei ding; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yoga- les, 13.00-17.00 uur: Biljartvereniging Touché; 19.30 uur: Yogales door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Centrum, 8.00- 14.00 uur: Seizoen- smarkt; Dorpshuis, 09.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; SCHARENDIJKE Beachclub Perry's, 10.00-11.00 uur: Yoga on the Beach; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; ZIERIKZEE Camping Kloet, 10.00-16.00 uur: Vlooien- en brocan- temarkt; Dorpshuis, 14.00 uur: Samen Nederlands praten in het taaicafé; Nieuwe Kerk, 11.00-17.00 uur: Ex positie Carla Beijl; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 16.30 uur: Inloop Breek de Week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59