BUITEN Zomer- bitterling 9 Vooraanstaande schilders waren onder de indruk van het 'prachtige licht' dat volgens Jan Toorop alleen in Domburg te vinden was. Een wandeling door de oudste kustplaats van Zeeland. eestal lopen we langs onbekende wegen, over onbegaanbare pa den en kronkelige tus- senweggetjes. Maar sommige bekende plekken zijn te mooi om links te laten liggen. Van daar dat we delen van de Piet Mon- driaanroute passeren en starten bij uitkijkpunt de Hoge Hil. Nog niet zo lang geleden trof je hier woekerend onkruid, ongemak kelijke zitbanken, afgetakelde afval bakken en soms gevaarlijke strand- W Waar ik ook naar kijk, het is hier prachtig trappen. Maar de 'Boulevard van Schagen' - vernoemd naar dichter J.C. van Schagen - heeft de afgelopen periode een 'facelift' gekregen. Nieuwe beplanting, vlonders en een enorme ovalen bank geven deze plek een fris nieuw gezicht. Van de vele rust- en uitkijkplekken wordt gretig gebruikgemaakt. Een groepje springende tieners maakt selfies langs de kustlijn. Dat blijkt toch nog lastiger dan gedacht, met z'n vieren tegelijk springen, allemaal lachen en dan ook nog het strand en de zee scherp op de foto krijgen. Na een poging of tien lijken de jonge da mes in hun missie geslaagd. Daarna gaat het verder over het wandelpad richting het badpaviljoen. Op deze heldere avond zien we in de verte de kust van België, de vuur toren van Westkapelle en de Lange Jan van Middelburg. We wandelen langs de Villa Carmen Sylva. Op deze plek zat Piet Mondriaan vaak te schetsen. Even verderop vergapen drie dames - zittend op een bankje - zich aan de schoonheid van het Bad paviljoen. „Ik weet niet naar welke kant ik moet kijken", zegt één van de 6o-plussers. „Waar ik ook naar kijk, het is hier prachtig." Na passage van een monument ter herinnering aan Domburgse oorlogs slachtoffers komen we bij de Mon- driaanbank. Domburg mag dan een kunstenclave zijn, blijkbaar komen hier niet alleen maar kunstliefheb bers. Een passant grapt dat het bankje de kleuren van een clownspak heeft. Bassie en Mondriaan voegt hij er aan toe. We lopen door langs het groene Nehalleniagebied, richting de water toren. Nog voor de toren gaat het pad rechtsaf De Manteling in. Dit is een prachtig stukje Zeeland, dankzij de grillig gevormde bossen. Al snel stuiten we op een obstakel. Een omgevallen boom, die rust op een paaltje. We kunnen er net onder door. Meteen beginnen we om ons heen te kijken of er niet meer bomen op omvallen staan. We verhogen ons tempo om het bosrijke gedeelte te verlaten. De rest van de wandeling trekt door het levendige centrum van Domburg. De grote hoeveelheid grandcafé's en overvolle terrassen trekken de aandacht. Terwijl we de hervormde kerk passeren, gaat de zon langzaam onder. Wat een geluk, want volgens Mondriaan was een zonsondergang nergens zo mooi als hier in Domburg. NATUURJOURNAAL Toen ik vorige week de inlaag van Hoofdplaat passeerde wist ik dat het te laat was voor de groenknolorchis. Dit zeld zame orchideetje is ter plekke wel het summum van zeldzaamheid, maar als het eenmaal eind juni is, zijn hooguit de zaaddozen nog te vinden. Maar er zijn altijd meer re denen om dit mooiste botanische pareltje van Zeeuws-Vlaanderen te bezoeken. Zo is er een prachtige groeiplaats van het schaafstro en met wat geluk vind je zelfs ook de zeldzame bonte paardenstaart. Het gebiedje stelt ook nu niet te leur. Zowel in de oude inlaag als in het nieuw aangelegde moerasje ten westen daarvan bloeien hon derden moeraswespenorchissen. Ze staan er in gezelschap van bij zondere planten als het fraai dui- zendguldenkruid, de addertong en de zilte zegge. Langs de randen van het moerasje groeit een brede zoom van kattendoorns. Stekelige planten die volop roze vlinder bloemen dragen. Ze worden druk bezocht door hommels en ver schillende soorten solitaire bijtjes. De tuinbladsnijder en de lathyrus bij zijn present en ook de grote wolbij heeft interesse voor deze rijke nectarbron. Op de overgang van hoog naar laag groeit ook de zomerbitterling. Een Zuid-Europese soort die de laatste jaren steeds meer in Nederland voorkomt. In tegenstelling tot de al langer voorkomende herfstbit- terling worden de planten meer dan een halve meter hoog en ze bloeien met uitbundige gele bloemtrossen. Net als bij de herfstbitterling ligt het zwaarte punt van de zomerbitterling in Nederland in de kustduinen. Maar Zeeuws-Vlaanderen vormt daarop een uitzondering. De zomerbitter ling is hier verspreid door de hele regio te vinden en daarmee vormt de streek een waar bolwerk voor deze zeldzaamheid. Waarschijn lijk heeft dat met de zuidelijk lig ging te maken. De zomerbitterling kan zich in strenge winters niet of nauwelijks handhaven en de soort heeft zich pas de laatste decennia gevestigd en uitgebreid dankzij de steeds zachter wordende winters. Ldr'iaani woensdag 4 juli 2018 GO Uitkijkplekken te over Hans Puik Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Domburg Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse VU De zomerbitterling. FOTO CHIEL JACOBUSSE Domburg A Zicht op de watertoren. itranden. gaat onder boven op het dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41