'Ontslag voor frauderende docenten? Dat is veel te zwaar' 3 Van president Trump tot schoonmaakster: iedereen mag premier Mark Rutte Schoothondje Amicaal. Joviaal. Schijnbaar moeiteloos palmt hij iedereen in: premier Mark Rutte. rondkijkend in diens werkkamer. „Ik weet het", reageerde Trump. Die familiaire manier van met mensen omgaan, is niet altijd spontaan. Het is ook Ruttes tactiek om dingen voor elkaar te krijgen. Uiteindelijk geldt hij in Nederland als een fixer, die als een control- freak bovenop elke potentiële cri sis springt om dan achter de scher men de plooien glad te strijken. Weappen nu regelmatig. Zij is een hartstikke goede vriend geworden, joh Niet zelden door meteen met ie dereen te bellen. „Hé hallo, met Mark." Het is niet toevallig dat in Eu ropa steeds vaker naar hem wordt gekeken. Steeds vaker wordt de er varen allemansvriend genoemd als opvolger van Donald Tusk, de man die alle EU-regeringsleiders op één lijn moet zien te krijgen. Maar Rutte blijft bescheiden, zoals dat past bij zijn gekoesterde imago. „Dat ga ik niet worden. Mijn ambi tie is de komende jaren dit mooie kabinet te mogen leiden." VOORGANGER De ouders van zeven leerlingen kregen afgelopen maandag van de school te horen dat er met de her examens van hun kinderen is ge knoeid. Vier docenten, onder wie de teamleider van havo/vwo, zou den de scholieren hebben verleid hun werk na afloop te verbeteren. „Het nieuws kwam binnen als een mokerslag", vertelt een moeder die anoniem wil blijven. „Zaterdag vierden we nog feest, omdat ons kind geslaagd was. Twee dagen later kregen we dit verschrikkelijke nieuws te horen. We konden het niet geloven." De examens van de zeven leerlin gen (zes havo, één vwo) zijn ongel dig verklaard. Zij moeten in augus tus opnieuw herexamen doen. De betrokken docenten zijn per direct ontslagen en de school heeft giste ren aangifte tegen hen gedaan. De ouders vinden hun strafbuiten- proportioneel hoog. „Deze docen ten zijn onterecht in een kwaad daglicht gesteld, in de media, door de school. Ze komen nergens meer aan de bak. Terwijl juist zij toppers waren, ze deden echt alles om het beste uit hun leerlingen te ha len." Vooral de betrokkenheid van de teamleider havo/vwo verbaast ie dereen, zowel docenten als leerlin gen en ouders. Hij stond juist be kend als streng doch rechtvaardig, als iemand die door het vuur ging voor zijn leerlingen. Niemand van de ondervraagden heeft hem ooit op misstappen kunnen betrappen. „Wij hadden altijd supergoed con tact met hem, ik ken hem goed. Hij was echt straight", zegt de moeder. t Ouders kunnen niet geloven dat bewust is gesjoemeld met herexamens „Dit is volstrekt onverklaarbaar." Sommige ouders twijfelen zelfs of het wel waar is wat de school over de teamleider beweert. „Mijn kind ontkent zelf alle betrokken heid bij de fraude. Of het bij de an dere leerlingen wel is gebeurd, dat durf ik niet te zeggen. Ik weet niet wat ik moet geloven. Er doen zo veel verhalen de ronde." En al zouden ze zeker weten dat de docenten alle vier schuldig zijn, dan nog blijven de ouders 100 pro cent achter hen staan. „Fouten ma ken is menselijk, iedereen verdient een tweede kans", zegt de moeder. „Ze deden het bovendien niet om er zelf beter van te worden, maar puur voor de leerlingen. Dat ze dan op deze manier worden afgeser veerd, doet wat met mij. Ik lig hier wakker van. Ook ons kind heeft het er erg moeilijk mee." worden, joh", vertelde hij daar eind vorig jaar over. Zijn familiaire omgang met mensen maakt dat ze dingen van hem slikken. In Ameri kaanse media werd gisteren met verbazing geschreven over die Nederlandse premier (vol gens de New York Times die van Denemarken, maar vooruit) die totaal niet onder de indruk bleek van de Amerikaanse president. Toen Trump in de persontmoe ting met zo veel woorden zei dat het hem eigenlijk niet uitmaakt of er een oplossing komt in het han delsconflict tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie, on derbrak Rutte hem lachend: „No." En: „That's not positive." Rutte is wars van decorum. Hij woont nog steeds in zijn kleine appartementje in Den Haag, het liefst met zo weinig mogelijk spullen. „Bezit is ballast", zegt hij dan. De ontspannen, nonchalante manier waarop hij naast Trump zat voor de camera's, is de be proefde Rutte-manier om de an der concessies te laten doen. Het handelsconflict VS-EU is echt niet opgelost, noch de ruzie over de te lage Europese bijdrage aan de Navo. Maar Trump heeft wel zijn steun uitgesproken aan Neder land in onze ruzie met Rusland over MH17. En Nederland mag volgend jaar een inter nationaal zakencongres or ganiseren. Zelf denkt Rutte dat het gemak waarmee hij met iedereen kan omgaan, te danken is aan zijn opvoe ding. Thuis werd erin ge ramd dat hij geen hoge dunk van zichzelf moest hebben: „Op de kleine steentjes blijven lopen." En dat iedereen die zijn best doet, even belangrijk is. Of je nou directeur bent of bijstandsmoeder. Dat liet Rutte - die nog steeds elke donderdagochtend lesgeeft op een vmbo- school - ook zien in de Oval Office. „Uw bureau is klein", grapte hij te gen Trump, olijk „I like thisguy", riep Do nald Trump tegen zijn medewerkers na afloop van het gesprek met premier Mark Rutte. Nou is de Amerikaanse president wel vaker over dreven positief. Maar er zijn weinig mensen die met Mark Rutte in één ruimte hebben ge zeten en hem géén geschikte peer vinden. Rutte is altijd joviaal en goed lachs. Of je nou de schoonmaak ster op het departement bent of een wereldleider, Rutte begroet je altijd alsof je een oude vriend bent. Hand op je arm of schou der. Hij noemt het altijd 'leuk' je te zien. Niet zelden 'hart stikke leuk'. Het is wat in Den Haag de Rutte-methode is gaan heten. Door zijn ongedwongen manier van met mensen omgaan, kan hij met iedereen goed overweg. Een enorm voordeel in een sterk ver splinterd politiek landschap, waarin hij zowel compromissen met links als met rechts moet kunnen sluiten. Niemand is daar zo bedreven in als hij. Hekel Niemand uit zijn directe omge ving heeft een hekel aan hem. Tekenend is dat hij nog steeds vriendschappelijk omgaat met oud-collega's bij de pindakaasfa- briek van Calvé die hij als toen nog piepjonge personeelsmana- ger ontsloeg. Of met voormalig PvdA-leider Diederik Samsom, die door de samenwerking met Rutte gemangeld werd. Of met zangeres Marga Bult, die hij ont moette op een feestje waar zij van een trapje viel en haar been brak. „We appen nu regelmatig. Zij is een hartstikke goede vriend ge- woensdag 4 juli 2018 GO s Werelds olijkste toffe peer —Mark Rutte Ruttes optreden bij Trump staat in schril contrast tot dat van zijn voorganger Jan Peter Balkenende. Die oogstte in 2003 vooral hoon na zijn be zoek aan president George Bush junior. Hij stelde zich veel te onderdanig op, zo von den veel Nederlandse com mentatoren. Als een schoot hondje van de Amerikanen. Maar die houding van Balke nende had wel succes. Bush wilde de Nederlander Jaap de Hoop Schetter als baas van de Navo. Ouders van leerlingen die betrok ken waren bij de examenfraude op het Rijswijks Lyceum nemen het op voor de vier ontslagen do centen. „Het is zó triest voor hen, ik lig hier wakker van", zegt een moeder. Julia Broos Rijswijk -4TA Premier Rutte lijkt immer goed geluimd en met iedereen beste maat jes. Gisteren ontving hij de Britse premier Theresa May in het Catshuis. Net zo makkelijk beweegt hij zich op de Albert Cuyp in Amsterdam, of bij EU-baas Jean-Claude Juncker. FOTO'S ANP Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3