li 5 PETITIE #NIETGAYGENOEG „Misschien komt het nog goed", zegt Rian zacht. De politiek heeft geluisterd ze hebbende petitie in ontvangst genomen, de staatssecretaris heeft met hem gesproken. Genoeg. „Daarmee mag u de raadszalen niet in hoor!", waar schuwt een van de beveiligers, met een blik op de strijdlustige shirts. Pas na een zorgvuldige controle van hun identiteit en de inhoud van hun tassen mogen ze de poort jes door naar de Statenpassage. Vóór de poortjes vormt zich een lange rij wachtenden met petities en verzoeken. Vandaag is het peti tiedag. In de Statenpassage staan de Kamercommissies klaar om de activisten en lobbyisten de hand te schudden. Die van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking krijgt een petitie van Warchild, de commissie Volksge zondheid, Welzijn en Sport mag een 'Manifest Therapiewinst' aan nemen, die van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de petitie 'Kom op voor kinderopvang' en voor de commissie Onderwijs, Cultuur en Wetenschap liggen er zelfs twéé verzoeken tot dit of dat. Welkom Voorzitter Paul van Meenen van de Kamercommissie Veiligheid en Justitie stapt naar voren om het Middelburgse homokoppel en de supportgroep van stichting LHBT Asylum Support welkom te heten. Richard is niet ontevreden: naast Van Meenen zijn ook Attje Kuiken (PvdA), Femke van Kooten-Aris- sen (PVDD), Henk Krol (50PLUS), Dit jaar zit ik al op 300 hulpvragen, en we moeten het werk met vijf man doen Bram Ojik (GL), Malik Azmani (WD), Jasper van Dijk (SP) en Maarten Groothuizen (D66) aan wezig om hen aan te horen. Korte kaas houdt een korte speech en overhandigt de petitie en het on derzoeksrapport. Daarna is het praten geblazen: de minuten vlie gen voorbij en dit is het moment. Na afloop loopt Kortekaas ver moeid terug naar buiten. Zijn or ganisatie is sinds de oprichting in 2015 overstroomd met hulpverzoe ken. Hij pakt zijn telefoon: „Kijk. Weer een nieuw verzoek. Dit jaar zit ik al op 300 hulpvragen, en we moeten het werk met vijf man en zonder subsidie doen. Nu moet de politiek het maar oppakken." In de auto terug naar Zeeland is Rian nog stiller dan voorheen. Het wachten is weer begonnen. Hij oogt uitgeblust. Alleen de dia mantjes op zijn zwarte T-shirt sprankelen. „Ik ben moe. Heel moe." •oms kan er een klein lachje af, maar zijn ogen blijven dof. Rian, de homo die volgens de IND 'niet gay genoeg' is, is te moe om blij te zijn. Al drie jaar wacht de Irakees Rian Al Ahmadi op een verblijfsvergunning. Re den: Rian heeft de Immigratie- en Naturalisatiedienst niet kunnen overtuigen dat hij homo is en zijn thuisland moest ontvluchten om dat hij daarom mishandeld werd. Het ondersteunende bewijs: dat hij al twee jaar samenwoont met Middelburger Richard Boone; de vele appjes en de getuigenissen van vrienden, veegt de IND ter zijde. Ook nadat de rechter oor deelde dat de IND daar wél naar moest kijken. De dienst is in hoger beroep gegaan: Rian is niet gay ge noeg voor een verblijfsvergunning, en daarmee uit. Het is inmiddels meer dan een halfjaar geleden. Dinsdagmorgen om kwart voor acht vertrekken Rian en zijn vriend Richard in alle vroegte uit Middelburg. Rian is nerveus. Ri chard, die aan het stuur zit, ook. „Nee toch. Worden we nou omge leid? File?" Het tijdschema is strak. In Den Haag zullen ze Sandro Kor tekaas ontmoeten van de stichting LHBT Asylum Support, die men sen als Rian steunt. Vandaag is de dag dat ze de petitie #NietGayGe- noeg gaan aanbieden aan de Ka mercommissie Veiligheid en Justi tie. Inmiddels ondertekend door ruim vijfduizend mensen. Korte kaas heeft ook het onderzoeksrap port Krassen op je ziel bij zich. Het bevat aanbevelingen voor een be tere manier van werken bij de IND als het gaat om de beoordeling van LHBT-asielzoekers. Maar eerst staat er een gesprek met met staatssecretaris Mark Har- bers op de agenda. Een onderonsje: de pers mag er niet bij zijn. Precies een half uur is ervoor ingepland. 11 uur. Voor de hekken van het Ministerie van Justitie staat een klein groepje leden van LHBT Asy lum Support al te wachten. Precies een half uur is voor het gesprek in gepland. Kortekaas: „Zullen we dan maar?" Ze verdwijnen door de draaideur. Ook van individuele gevallen, zoals dat van Rian, is Harbers (foto) op de hoogte 11.30 uur. Eén voor één verschij nen ze weer. De gezichten staan neutraal. Een beetje blij misschien. Ja, Harbers heeft dingen gezegd die hoop geven, maar wat, blijft bin nenskamers. Opvallend was in ie der geval de grote dossierkennis van Harbers. Ook van individuele gevallen, zoals dat van Rian, is Harbers op de hoogte. Er is tijd voor een snelle lunch. Om 13 uur moet het gezelschap zich melden aan het Plein 2, bij de Tweede Kamer. Eerst nog even in ganzenpas de garage in: Kortekaas heeft achterin zijn auto actieshir tjes liggen met de kreet #NietGay- woensdag 4 juli 2018 Rian is te moe om nog te hopen Sandro Kortekaas, Richard Boone, Rian Al Almahdi, Attje Kuiken, Armin Ahmadi, Alexander Kratko(vlnr). - Sandro Kortekaas, stichting LHBT Asylum Support Ondine van der Vleuten Rian (links) en Richard in ge sprek met Attje Kuiken (PvdA) en Henk Krol (50PLUS). FOTO JOS VAN LEEUWEN Den Haag ft NI ETC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37