Studenten: handen af van meester Marcel 4 GenX nog steeds in afvalwater van bedrijf in Hoek Indaver verwerkt afval van onder meer Chemours. Vorig jaar bleek dat het Dordtse chemiebedrijf GenX loost. Voor RUD Zeeland was dat aanleiding om in maart van dit jaar bij Indaver te controleren. Ook daar werd, in het afvalwater, GenX gemeten. Dat water gaat via een persleiding naar de rioolwaterzui vering in Terneuzen. Omdat GenX er niet uit kan worden gehaald, be landt het uiteindelijk in de Wester- schelde. Nieuwe metingen wijzen nog steeds op GenX in het afvalwater van Indaver, zelfs in hogere concen traties dan in maart. Toen ging het om 19.000 nanogram (een nano- gram is een miljardste gram) per li ter. In april was er een piek van 260.000 nanogram per liter. De hui dige milieunorm is 118 nanogram per liter. Verspreiding GenX rond Terneuzen We doen alles om ervoor te zorgen dat er geen GenX in het milieu komt Indaver staat inmiddels onder verscherpt toezicht. Wim Dijks hoorn, directeur veiligheid en mi lieu, bestrijdt dat de zaak op zijn be loop is gelaten. „Wij hadden ook veel sneller resultaten gehoopt. Maar we zijn continu met elkaar in gesprek en doen er alles aan om er voor te zorgen dat er geen GenX in het milieu komt." Indaver heeft maatregelen geno men, zegt Dijkshoorn. Al het afval van Chemours gaat naar de ver branding. Dat toch nog altijd GenX wordt gemeten, kan duiden op an dere bronnen. Ook zet Dijkshoorn vraagtekens bij de metingen. „We zitten met waardes die we niet kun nen verklaren, anders dan dat de analysemethode niet helemaal be trouwbaar is." Dijkshoorn wijst erop dat er nog volop discussie is over de risico's van GenX. „Als je ziet dat men pas eind dit jaar of hal verwege volgend jaar tot een echte norm kan komen en dat nog niet is vastgesteld hoe schadelijk GenX is, dan weetje in welk onduidelijk vak gebied we op dit moment zitten." Eind maart was er een lekkage in de persleiding tussen Indaver en de zuivering. Metingen laten ver hoogde GenX-waarden zien in het oppervlaktewater in het gebied tot aan gemaal Braakman. Direct con tact met het water is niettemin vei lig, aldus waterschap Scheldestro- men. Ook bij de zuivering en in het wa ter dat naar de Westerschelde gaat, is GenX vastgesteld. Dijkgraaf Toine Poppelaars zegt dat het waterschap het zekere voor het onzekere neemt. Voor de medewerkers gelden voor zorgsmaatregelen, zoals het dragen van handschoenen. Ook Poppelaars memoreert dat er nog veel onduidelijk is over GenX. „Ik vind het een serieus probleem, maar het valt ook onder de noemer 'onbekend maakt onbemind'." WAT IS GENX? Tweedejaars student Dion van de Sanden (20) uit Sas van Gent heeft nog nooit zo'n goede leraar gehad. „Iedereen vindt hem fantastisch. Hij gaat perfect om met de klas, en we le ren veel van 'm. Hij geeft ons moed. Hij helpt niet alleen bij schoolwerk, maar ook bij andere problemen. Hij is een vertrou wenspersoon." Pleegouder Van Duyn (48) uit Kortgene geeft sinds een halfjaar les bij Scalda. Na een carrière in de marketing en sa- les, maakte hij in januari de over stap naar het onderwijs. Helemaal verrassend was dat niet, want hij heeft ervaring als pleegouder en voetbalcoach. „Ik kan de leerlingen veel vertellen uit de praktijk, maar ik ben geïnteresseerd in de persoon achter de student. Mijn ervaring als pleegouder helpt daarbij. Ik probeer een vertrouwensband met ze op te bouwen. Als je studenten aan je weet te binden, dan willen ze iets terugdoen." Op zijn CV zette Van Duyn dat hij een afgeronde hbo-opleiding had, maar die studie heeft hij in werkelijkheid niet afgemaakt. „Dat was niet zo slim", geeft Van Duyn nu toe. „Maar tijdens het tweede sollicitatiegesprek heb ik eerlijk ge zegd dat ik geen hbo-opleiding heb. Ik zei: 'geef me de kans'." De leugen op zijn CV lijkt Van Duyn nu de das om te doen. „Vorige week hoorde ik dat mijn contract niet verlengd wordt, vanwege het feit dat ik in het begin gejokt heb." Van Duyn is teleurgesteld. „Ik wilde de leraaropleiding gaan doen en ik wil verder in het onderwijs. Er is een schreeuwend tekort aan docenten. Alle voorwaarden zijn positief, en nu mag ik om zoiets niet door." De studenten van Van Duyn zijn al even teleurgesteld. „We kunnen het gewoon niet begrijpen", zegt Dion. De studenten stuurden tien tallen e-mails naar de teamleider van Scalda. En ze zoeken publici teit voor hun actie. „Niet om onze school in een kwaad daglicht te stellen, maar omdat we onze do cent terug willen." De wet Scalda wil niet op de kwestie in gaan. „In het algemeen is het zo dat we een inschatting maken of me dewerkers in staat zijn om de on derwijsbevoegdheid te halen", zegt woordvoerder Karin de Bruijn. „Als we vastgesteld hebben dat dat niet binnen afzienbare tijd lukt, dan moeten we helaas afzien van een aanstelling. De wet ver plicht ons daartoe." Drankrijders betrapt Brand in kerk door kaarsen Brandweer haalt koe uitsloot Hoek VROUWENPOLDER Boetes voor illegale recreatie woensdag 4 juli 2018 GO Indaver onder een loep Verscherpt toezicht en een 'diepgaand' onderzoek. Indaver Industrial Waste Services in Hoek ligt onder een vergroot glas. In het afvalwater van het bedrijf zit nog steeds het om streden GenX. Rolf Bosboom Hoek - Wim Dijkshoorn, Indaver GenX wordt gebruikt om anti aanbaklagen voor pannen te maken. Het gaat om fluorhou- dende stoffen die bij langdu rige blootstelling aan hoge doses mogelijk kankerverwek kend zijn. Uit voorzorg staat GenX op de lijst van 'potentiële zeer zorgwekkende stoffen', waarvan de uitstoot zoveel mo gelijk moet worden beperkt. Marcel van Duyn moet blijven! Dat vinden de studenten van de opleiding marketing en communi catie van Scalda. Het contract van hun docent wordt niet ver lengd, en daar zijn de mbo'ers het absoluut niet mee eens. Ze pas sen de kennis die ze opgedaan hebben meteen toe: ze zijn een heuse campagne begonnen om hun leraar te behouden. Cornelleke Blok Terneuzen SCHOONDIJKE Drie drankrijders zijn maan dagnacht tegen de lamp ge lopen tijdens controles in West-Zeeuws-Vlaanderen. Een 26-jarige Schoondijker werd in de Lange Heeren straat in zijn woonplaats be trapt en kreeg een boete van 550 euro. Een 47-jarige man uit Gent liep op de N61 bij Schoondijke tegen de lamp. Hij bleek drie keer zo veel te hebben gedronken als toegestaan en moest zijn rijbewijs inleveren. Een 54-jarige man uit Brussel werd betrapt in de Sterre- boschweg in Breskens. Hij bleek iets meer te hebben gedronken als toegestaan en kwam er vanaf met een boete van 325 euro. SLUIS In een kerk aan de Oude Kerkstraat in Sluis heeft gis termiddag brand gewoed. Het vuur brak rond half één uit en kon snel worden ge blust. Er hing wel veel rook in het gebouw. De brandweer, die met twee voertuigen uitrukte, venti leerde de kerk. Het vuur was ontstaan door bran dende kaarsenstandaards. ZIERIKZEE Een koe is gistermiddag onder grote belangstelling van haar soortgenoten door de brandweer uit een sloot getrokken in Zierikzee. Het dier was rond 11.15 uur vast komen te zitten toen zij water wilde drinken uit een sloot aan de Nieuwe Kool- weg (N59). De koe kon niet meer op eigen kracht de sloot uit. De brandweer heeft met een touw en een lier de koe uit de sloot ge trokken. plaats lekkage Rioolwaterzuivering plaats waar water in Westerschelde wordt geloosd Terneuzen Indaver /er erberf h. Dowweg persleiding van Indaver naar rioolwaterzuivering Sluiskil water van rioolwaterzuivering naar Westerschelde TractaatWeg gebied waar GenX in oppervlaktewater is gemeten De politie heeft maandag nacht vier bekeuringen uit geschreven vanwege ille gale recreatie. Dat ge beurde in Vrouwenpolder, Oostkapelle en Westka- pelle. Illegale recreatie blijft volgens de politie een hardnekkig probleem. Er komen veel overlastklach- ten over de troep die men sen achterlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36