Èri*&Ê? 'Praat met iemand of hij aan suïcide denkt' Dockwize nieuw merk voor innovatie Zeeland a 3 IK ■■AJMmf r'é&mm kop opsteekt. Kijk naar omlaag en je ziet een grote verscheidenheid aan planten. De een kruipt vanuit zijn loopgraafje laag over de tegels alsof het plantje er alles aan wil doen niet ontdekt te worden; de ander zoekt het juist in de hoogte en valt op met felgekleurde bloe men. Zo heeft een bosje kamille - een madelief maatje XXL - de aan dacht getrokken van een felrode kaneelwants. Chiel Jacobusse, hoofd ecologie en kwaliteitszorg van Het Zeeuws Landschap, zegt dat al de wilde flora in de stad steeds belangrijker worden voor de insecten. „Het zijn allemaal plantjes die nectar produ ceren." Zeldzaam Tijdens een stoepsafari van hon derd meter in de Zuiderzeestraat in Oost-Souburg ontdek je heel wat soorten planten en plantjes. Jacobusse: „De stad wint in ecologisch opzicht aan belang. Er zijn steeds meer ecologen die zich op de steden richten." Hij be kijkt de foto's die tijdens het wan delingetje in Souburg zijn ge maakt. Als hij een paar ogen schijnlijk doodnormale grassprie ten ziet veert hij op: „Hé, dat is leuk. Dit is het stijf hardgras, toch best een zeldzaam plantje." „De stijging is opmerkelijk. Voor Zeeland zijn het schokkende aan tallen. Voor suïcide is niet één oor zaak aan te wijzen, het betreft vaak een combinatie van verschillende factoren. Daarbij zijn de aantallen, hoe ernstig ook, relatief klein, zodat we niet weten of het dit jaar een toevallige stijging is. Volgend jaar kan het weer gedaald zijn. We con stateren wel dat het aantal suïcides in Zeeland over afgelopen jaren ho ger is dan gemiddeld in Neder land." „Mannen vinden het vaak lastiger om over hun gevoelens en proble men te praten. Aan deze groep be steden we binnen het project Zee land Zonder Zelfmoord specifiek aandacht. Bekend is ook dat man nen gebruikmaken van andere me thodes dan vrouwen, waardoor een poging bij mannen vaker slaagt." „Deze cijfers laten zien dat er iets moet gebeuren om het aantal zelf dodingen terug te dringen. Wij zul len de cijfers analyseren en kijken of er aanvullend specifieke groepen zijn waar we ons op zouden kun nen richten. Wij willen zo veel mo gelijk mensen in Zeeland trainen in hoe je zelfdoding bespreekt en hoe je daarna handelt." „Voor preventie is een lange adem nodig. Met Zeeland Zonder Zelf moord leren we zoveel mogelijk professionals hoe je zo'n gesprek voert en wat de vervolgstappen kunnen zijn. Verder willen we met publiekscampagnes het taboe doorbreken. We hopen dat daar door steeds meer mensen durven praten over suïcidaliteit. Deze aan pak leidt niet tot directe daling in cijfers. De eerste trainingen zijn eind 2017 van gestart. De effecten hopen wij op lange termijn te zien." Sommige mensen zijn bang dat ze iemand op het idee brengen door te vragen of hij of zij aan zelfmoord denkt. Dat is niet zo „Onze belangrijkste boodschap is: maak zelfmoord bespreekbaar. Als je je zorgen maakt om iemand an ders en je weet niet wat je moet doen, probeer dan je zorgen te uiten en in gesprek te gaan. Sommige mensen zijn bang dat ze iemand op het idee brengen door te vragen of hij of zij aan zelfmoord denkt. Dat is niet zo. Dat idee ontstaat niet doordat jij erover begint. De kans is groot dat iemand blij is dat je erover begint, omdat hij of zij dan einde lijk zijn gedachten kan delen. Neem de tijd om te luisteren. Je kan daarna samen hulp zoeken bij de huisarts, een psycholoog of contact opnemen met 113." Vergeet de naam Kenniswerf Zee land, gum de term Dok4i uit. De Zeeuwse innovatiehotspot heet nu Dockwize. Het nieuwe merk werd gisteren in Vlissingen gelanceerd. De ter men Kenniswerf en Dok4i verval len. Voortaan presenteren ze zich als Dockwize. „Dat zorgt voor een eenduidige uitstraling", zegt Mat- thijs Lugtenburg, manager van Dockwize. Het is niet uitsluitend een initia tief van de Kenniswerf en Dok4i, ook de HZ en ontwikkelingsmaat schappij Economische Impuls Zee land zijn aan boord geklommen. De laatste twee leveren onderzoek en financiering van innovaties. Overi gens behouden de HZ en Impuls hun eigen naam, maar bieden ze kennis en financiering aan onder het 'koepelmerk' Dockwize. Ambitie Het nieuwe merk, inclusief nieuwe website en huisstijl, past bij de her nieuwde ambitie van de organisatie die ondernemers, studenten en be drijven helpt bij innovaties, groei en uitbreidingen. De doorontwik keling van de Kenniswerf/Dok4i is mogelijk dankzij de zogeheten Bal kenende-gelden die naar Zeeland zijn gekomen. woensdag 4 juli 2018 opent de ogen iS55i" v'' Grote weegbree. Bescheiden plantje. Wrijven met de blaadjes helpt tegen jeuk van brandnetels. M Muurzandkool. De blaadjes hier van worden bij de groenteboer ver kocht als rucola. M Stijf hardgras. Een zeldzame grassoort. Nog niet zo heel lang geleden stond het zelfs op de lijst van be schermde plan ten. Viltig kruis- kruid. Pas op, is giftig! Het is fami lie van het be ruchte Sint Ja- cobskruid. -4 Perzikkruid. In het Zeeuws 'wilde wisse' ge noemd omdat de blaadjes lijken op die van een wilg. <- i - 7* Kamille. Be kend van de thee, de shampoo en de zeep. De ka- neelwants kan hem ook waarde ren. Uitgerekend in het jaar dat het project Zeeland Zonder Zelf moord van start is gegaan ver toont het cijfer van zelfdodingen in de provincie een drastische stijging. Vorig jaar maakten 44 mannen en 18 vrouwen in Zee land een einde aan hun leven. Hoe kan dat? We vragen het communicatieadviseur Anni- que Weezepoel van het project Zeeland Zonder Zelfmoord. Ernst Jan Rozendaal Goes Hoe komt het verschil tussen mannen en vrouwen? Wat nu? Vooralsnog lukt dat niet. - Annique Weezepoel, Zeeland Zonder Zelfmoord Hebben jullie nu al tips? Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35