g-3 Stug doorgaan tegen suïcide Twee miljoen euro voor groei onderwijs Tekening 2 Onkruid in het straatbeeld: voor de één een ergernis, de ander valt het niet eens op en sommigen genieten van de flora tussen de stoeptegels. ONKRUID BESTRIJDING Commentaar De flinke stijging van het aantal zelfdodingen in Zeeland zet iedereen aan het denken. Doen we iets verkeerd? Zien we iets over het hoofd? Uit de landelijke cijfers van het CBS blijkt ook, dat het aantal zelfdodingen van jongeren bijna is verdubbeld. Ook dit is zeer zorgelijk. Deskundigen en politici willen onderzoek naar de achtergronden. Deze eerste reactie is nogal impulsief. Zeeland heeft Zeeland Zonder Zelfmoord, Nederland heeft Stichting 113 Zelfmoordpreventie. We meten wat er te meten valt. We weten dat we met sombere mensen moeten praten over de uit zichtloosheid die zij ervaren. We weten dat nieuws over zelf moord kopieergedrag oplevert. We weten dat we iemand met suïcidegedachten naar de huisarts, de psycholoog of naar 113 moeten loodsen. We weten dat er te weinig bedden zijn in de geestelijke gezondheidszorg. En we weten dat zelfdoding vaak een complete verrassing is voor familie en vrienden. Nieuwe kennis over zelfdoding kan geen kwaad. Maar of die meteen een betere preventie oplevert? Annique Weezepoel van Zeeland Zonder Zelfmoord wijst er terecht op dat de strijd tegen suïcide een kwestie van lange adem is. Dus nu niet te lang hijgen over de jongste cijfers, maar stug doorgaan met het bespreekbaar maken van zelfdoding en het bieden van de no dige hulp. De kosten mogen geen probleem zijn. Als we dit doen valt niemand iets te verwijten. Ook niet de mensen die desondanks voor zelfdoding kiezen. Deskundigen en politici reageren nogal impulsief op jongste cijfers zelfdoding UCR krijgt er een studierichting Engineering and Innovation bij. Om die op te zetten, legt de ge meenteraad een miljoen euro op ta fel. Het andere miljoen is bedoeld voor de bouw en inrichting van een gezamenlijk onderzoekscentrum van HZ, UCR en Scalda. Dat zogenoemde Joint Research Center komt naast de HZ, op de hoek van het Groene Woud en de Poelendaelesingel. In dat centrum kunnen studenten van de drie op leidingen (mbo, hbo en wo) onder zoek doen. De HZ betrekt met in- ALMANAK Apetrots was hij, de 6-jarige Ramses uit Vlissingen, dat hij zo'n mooie tekening had ge maakt. Een huis met een tuin en een hekje eromheen. Bomen, bloemen, wolkjes en de zon. Al les erop en eraan. Zijn moeder was erg onder de indruk. Zo'n gedetailleerde tekening had gang van komend studiejaar het be staande pand aan het Groene Woud. Dat was van de provincie en is helemaal geschikt gemaakt voor onderwijs. Middelburg wil zich ontwikke len als onderwijsstad en had daarom al twee miljoen euro apart Middelburg wil zich verder ontwikkelen als onderwijsstad gezet voor de uitbreiding van UCR en de komst van het onderzoeks centrum. De gemeente zorgt met Woongoed Middelburg ook voor nieuwe studentenhuisvesting aan de Kanaalweg, naast het station. haar zoon nog nooit gemaakt. Zet je je naam er nog boven, vroeg ze. Ramses had de grote letterstempels al gepakt. Maar in plaats van zijn naam schreef hij een zeker drieletterwoord, dat begint met een K en eindigt op UT. Ze hebben de tekening toch maar niet ingelijst. Bluesrockers in de boekwinkel Anouk treedt op op Crammerock Contract voor Rittenburg III MIDDELBURG Bord na 18 jaar niet gedoogd Het is met 'vuulte' net als met hon denpoep: breng het onderwerp on- kruidbestrijding in de vroege zo mer ter sprake en je hebt voor uren gespreksstof Een oproepje op de fa- cebookpagina van deze krant le verde deze week een stroom aan klachten op, maar ook reacties van mensen die alle ophef zwaar over trokken vonden. Zonder gif Rinus Jaarsveld veegt het zweet van zijn voorhoofd. Hij is in de brand gang achter zijn woning in Oost- Souburg bezig met het weghalen van onkruid. Zonder gif, gewoon met een spade. De groene kliko is al half gevuld.„Ik zeg altijd zo, begin bij jezelf." Je hoort hem niet klagen over de gemeente. Wie zijn eigen stoepje schoonhoudt geeft het goede voor beeld. „Dus ja, wat is het probleem? En het is niet zo dat de gemeente niet zijn best doet. Er rijdt hier ie mand rond die het onkruid be strijdt, maar ik geef het je te doen. Zeker met deze temperaturen." Uit de reacties op Facebook blijkt dat meer mensen erover denken als Jaarsveld. Anderen piekeren er niet over om zelf de handen uit de mou- En het is niet zo dat de gemeente niet zijn best doet wen te steken, want 'waar betalen we anders belasting voor?' Je kunt ook met heJe andere ogen kijken naar die sterke plantjes die aan het klein beetje aarde in een smalle voeg tussen de stoeptegels genoeg hebben om wortel te schie ten en tot bloei te komen. Je kunt ze overgieten met een zout- of azijn- oplossing of met je laatste restje ou derwetse Roundup, je kunt ze weg branden, met snel roterende ijzeren borstels verpulveren, met een aard- appelschilmesje wegpeuteren of met kokend water te lijf gaan, deze pioniers weten zich altijd te hand haven. Een klein wortelrestje is ge noeg voor een volgend poging om tot bloei te komen. Het is lang niet alleen gras dat de woensdag 4 juli 2018 Middelburg betaalt mee aan de uitbreiding en groei van Univer- sity College Roosevelt (UCR). De gemeenteraad heeft daar- twee miljoen euro voor. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Tyler Bryant the Shake down is het vaste voor programma van groothe den als Guns N' Roses, AC/DC en Aerosmith. Maar vandaag geeft de band twee kleinere shows in Middelburg. Om 15.30 uur spelen de Ame rikanen uit Nashville een (gratis) akoestische set van een half uur in De Drvkkery. Om 20.00 uur beklimmen ze het podium van De Spot. Kaarten voor het poppodium kos ten 13 euro. STEKENE Crammerock heeft twee grote namen aan het pro gramma toegevoegd. Anouk en Lost Frequen- cies komen naar het fes tival in Stekene, vlak over de grens met Heikant. Ook Miles Kane, Seasick Steve, Sigma, Equal Idi- ots, Kraantje Pappie en Bizzey spelen op het tweedaagse festival, dit jaar op 31 augustus en 1 september. De kaartver koop begint maandag op crammerock.be. MIDDELBURG De handtekeningen zijn gisteren gezet, maar de gemeente Middelburg en Bouwbedrijf Sprangers moeten nog wel een jaar wachten tot de bouw van de wijk Rittenburg III kan beginnen. Na de zomer wordt het bestemmings plan in procedure ge bracht. De verkoop van de huizen kan dan waar schijnlijk in de tweede helft van 2019 begin nen. In totaal komen er negentig woningen en appartementen. Als een illegaal bord achttien jaar niet wordt opgemerkt, heeft de ei genaar mazzel gehad. Het is geen reden om dan niet alsnog op te tre den. Dat antwoordt het dagelijks provinciebe stuur op vragen van het CDA over het weghalen van een welkomstbord bij camping Kruytenburg in Poortvliet. Stoepsafari Theo Giele Oost-Souburg Rinus Jaarsveld Souburger Rinus Jaarsveld wiedt het onkruid in de brand gang achter zijn woning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34