Parochienu Foto's Ploegstra niet ontvreemd Zeeuwen gaan zonder benzine naar Friesland Record in zicht bij export van uien 2 JANVANDAMME Column Laten we een moment de tijd nemen. Voor onszelf. Ge woon, zonder mobieltje, zonder tablet, zonder tv, zonder computer. Stil. Meditatie, zegt de een. Mindfull- ness, yoga, volgens anderen. Plak er maar een term op. Bidden zegt bijna niemand meer. Maar zo zou oud-dominee Wim Jansen uit Vlissingen - afgelopen maandag in deze krant - het toch willen noe men. op. We moesten biechten, met de hele klas. Een voor een knielden we achter het dieprode gordijn van de biechtstoel. Daar wachtte pas toor Fassaert met zijn oor tegen het gaas. Dat gaas in een soort kajuitpoortje scheidde de biechtvader van de zondaar. Wat moest je zeggen, wat had je verkeerd gedaan? Ik vari eerde. De ene week had ik gejokt - dat woord bestond toen nog - de andere had ik een koekje gepikt. Je kwam er altijd af met de mini mum straf: drie weesgegroetjes en een onzevader. die manier van versjes opzeggen me destijds weinig rust en reflec tie had opgeleverd. God hield zich van de dove. Wat ik me van de biecht en andere gebedslessen herinnerde, dat had Jansen ook niet voor ogen. Als ik hem goed begrijp, bedoelt hij: meer echt naar binnen kijken en bijvoorbeeld overdenken wat je vandaag hebt gedaan, mogelijk hebt betekend en zou kunnen be tekenen voor anderen. rand van de Parochieput op de Markt van Groede. De fontein, het uitwaaierende water, de golfjes onder mijn voeten. Zomaar vijf, tien minuten. Vandaag de dag zie ik niemand meer wegdromen in het centrum van Groede. Overal beeldscher men, oordopjes, koptelefoons. We zouden eens een moment alleen zijn. En de Parochieput is ook al droog gevallen. Vandaag de dag zie ik niemand meer wegdromen op de Markt van Groede DESTELLING Vandaag: Een beetje onkruid op straat moet kunnen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Praktijkroute naar mbo-diploma Handen ineen voor behoud bijen Landbouwgrond wordt natuur MIDDELBURG Recordopbrengst voor Rit Molukken Het idee dat een betrokkene bij de verdwijning, bijna acht jaar gele den, de kraan had doorzocht en de spullen had ontvreemd, kan dus terzijde worden geschoven, aldus het coldcaseteam. Inmiddels zijn 34 tips binnen gekomen, sinds de zaak twee we ken geleden werd heropend. De politie zal de komende weken tientallen getuigen horen. De lijst wordt met de dag langer, omdat steeds nieuwe namen boven water komen van mensen die op de een of andere manier met Ploegstra in verband stonden. Het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) doet technisch on derzoek naar Ploegstra's auto, die op 26 oktober 2010 leeg werd te ruggevonden tussen Breskens en Nummer Een. Lukt het het NFI niet om de boordcomputer uit te lezen, dan wordt hulp ingeroepen van BMW Duitsland of de fabri kant van de het apparaat. De privédetective die kort na de De politie gaat de komende weken tientallen getuigen horen verdwijning door de familie was ingeschakeld, heeft al haar materi aal overgedragen aan het coldcase team. Volgende week heeft zij een gesprek met de rechercheurs. De speurders zijn op zoek naar men sen bij wie Herman Ploegstra klussen heeft verricht, binnen en buiten Zeeland. Zij kunnen zich via diverse kanalen melden, onder meer via het tipformulier op de website van de politie: poli- tie.nl. Morgen reist een flinke Zeeuwse de legatie af naar Friesland zonder een druppel benzine te gebruiken. De reis wordt benut om Zeeland te pro moten als klimaatvriendelijke pro vincie. Na Noord-Brabant, Groningen en Noord-Holland is Zeeland deze week de vierde provincie die deel neemt aan de Elfwegentocht. Tot en met volgende week zaterdag reizen alle provincies fossielvrij naar Fer- wert. Het project is bedacht door Friese jongeren om aandacht te vra gen voor het klimaatprobleem. Ur- genda, de organisatie voor innovatie en duurzaamheid, is mede-organi sator. Drie Zeeuwse roeifietsers ver trekken al om 05.00 uur. Als zij rond 19.00 uur in Ferwert arriveren is de milieuvriendelijke bus vol Zeeuwen die om 07.30 uur uit Middelburg vertrekt daar al. In Zeeland rijdt de bus langs de getijdencentrale op de Oosterscheldekering, Seafarm in Kamperland en windpark Kram mer. Onderweg is er aandacht voor zilte teelten en energie uit zon, wind en water. De NOS doet mor gen verslag van de Zeeuwse etappe van de Elfwegentocht, om 16.45 en 22.45 uur op NPO 2. Naar verwachting komt de Neder landse export van uien uit op ruim 1,1 miljoen ton. Momenteel zit de uitvoer al op een miljoen ton. Dat is iets meer dan vorig jaar. Een record lijkt in zicht. De prijzen voor exportuien zijn echter vrij laag. Dat was vorig jaar ook al zo, waardoor veel telers verlies draai den. De uienexporteurs werden vorig seizoen gered doordat de Britten 40.000 ton meer afnamen dan het jaar ervoor. Ook nu neemt Groot-Brittannië in het staartje van het seizoen veel uien af. Na een jaar afwezigheid is ook Brazilië weer te porren voor uien uit Nederland. Senegal is door gaans de beste klant, maar ook el ders in Afrika groeit de markt voor Nederlandse bewaaruien. Er vindt meer afzet plaats in Mauritanië, Ivoorkust en Gui nee. Zeeuwse handelsbedrijven zijn goed voor 80 procent van de ex port. De omzet bedraagt een half miljard euro per jaar. De bewaar uien gaan naar 120 landen. Ze wor den dankzij een pact van vijftien uienexporteurs en vijf logistieke bedrijven overwegend via de haven van Vlissingen verscheept. woensdag 4 juli 2018 Het Bavokerkje in Groede lichtte Ik vertelde de oud-predikant dat Als jongetje zat ik graag op de Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben zuinig met water 1340 reacties SAMSUN6-TELEFOONS STUREN SPONTAAN JE FOTO'S RONtS VLISSINGEN Zeeuws-Vlaamse mbo- studenten kunnen oplei dingen gaan volgen bij bedrijven. De provincie, de Zeeuws- Vlaamse gemeenten, het bedrijfsleven en waar schijnlijk ook het Regio naal Investeringsfonds MBO steken geld in prak tijkroutes van Scalda voor het middelbaar be roepsonderwijs. Studenten gaan dan niet naar een ver weg gele gen school, maar naar een bedrijf dichtbij. MIDDELBURG Samen met een aantal landbouw- en natuuror ganisaties ondertekent de provincie vandaag de Zeeuwse Bijenstrategie. Het aantal bijen neemt wereldwijd af en de orga nisaties willen gezamen lijk maatregelen treffen om die trend in Zeeland in ieder geval te keren. Eerder dit jaar werd al een Nationale Bijenstra tegie ondertekend. Die is door Platform Bijvriende- lijk Zeeland vertaald naar de Zeeuwse situatie. MIDDELBURG Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer krij gen samen ruim 500.000 euro van de provincie voor het omvormen van landbouwgrond tot na tuur. Het gaat om perce len aan de Oude Veerse- weg op Walcheren en De Blikken en de Margare- thapolder in Zeeuws- Vlaanderen. Ze gaan deel uitmaken van het Natuur- netwerk Zeeland. Daar van is nu bijna 85 pro cent gerealiseerd. De Motorrit voor de Mo lukken heeft dit jaar 7530 euro opgebracht. De organisatoren spre ken van een nieuw re cord. Bijna driehonderd motoren kwamen zater dag 23 juni naar Middel burg om door Zeeland te rijden. Daarmee werd geld bijeengebracht voor een sociale werk plaats op Ambon. In het onderzoek naar de ver dwijning van IJzendijkenaar Her man Ploegstra is inmiddels één vraag beantwoord. Uit de cabine van zijn kraan leken zijn werkte- lefoon en een aantal foto's te zijn meegenomen. Die telefoon blijkt echter al die tijd bij zijn werkgever te zijn geweest, de foto's waren meteen na de ver dwijning van Ploegstra al aan zijn vrouw teruggeven Theo Giele IJzendijke Ernst Jan Rozendaal Middelburg Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2