GELD&GOED 27 Hergebruik Jaarlijks gebruiken de Ikea-fabrieken voor de wereldberoemde huisraad miljoenen kilo's aan hout, papier en plastic. Dat kan minder, vindt Ikea- topvrouw Malin Nordin (41). Ook de klant kan best wat duurzamer leven. „We willen in 2030 volledig cir culair zijn en dus alleen nog gerecycled plastic gebruiken. We kunnen niet helemaal zonder plastic als verpakkingsmateriaal. Het is moeilijk een alternatief te vinden dat net zo sterk is. Wel kunnen we plas tic kiezen dat is gemaakt van plant aardige materialen, zoals suikerriet. Het is dan meerdere keren te gebrui ken. Ook voor onze lijm willen we overstappen op de plantaardige ver sie." „Bamboe. Daar willen we meer ge bruik van maken. Dat is milieuvrien delijker dan hout. Bamboe groeit razendsnel en heeft geen pesticide nodig. Het gedeelte van de plant dat nu vaak als afval wordt bestempeld, kunnen wij prima gebruiken als basis voor matrassen." „Jazeker, we gebruiken bijvoorbeeld PET-flessen voor sommige keukens, waaronder de Kungsbacka. En we werken samen met afvalbedrijven die oude producten voor ons om smelten zodat we die materialen kunnen hergebruiken. Zo gaan plas tic folies van Ikea-vestigingen in Nederland naar recycler Morssink- hof. Daar wordt het verwerkt tot We willen meer bamboe gebruiken, dat groeit razendsnel en heeft geen pesticide nodig granulaat, wat als grondstof in plastic Ikea-producten wordt verwerkt, zo als deurmatten, plantenspuiten en vuilniszakken." „We experimenten met nieuwe tech nieken. We plaatsen bijvoorbeeld een sensor die een signaal afgeeft als een matras aan vervanging toe is, of als kussens op banken doorzakken. Maar ik verwacht dat dit soort ont wikkelingen zich pas in 2030 naar de consumentenmarkt vertalen." „Ja, ook dat zou weieens realiteit kunnen worden. We willen ermee experimenteren in grote steden als Londen en Tokyo in Japan. Dat zijn steden waar mensen vaak niet lang op één plek wonen, terwijl hun Ikea- meubels er nu nog niet op zijn ge bouwd vaak mee te verhuizen. We verhuren of leasen nog niets, maar we discussiëren wel over de vraag welke meubels in aanmerking komen, hoe zo'n aanbieding eruit moet komen te zien en of het ont werp dan bijvoorbeeld moet worden aangepast. We zien er zeker een markt in." „Ja, dat vinden we geweldig. Het is voor ons geen competitie, dit soort hacks inspireren ons juist. Ook wij kunnen daarvan leren." „Het is een dopje dat je onder elke kraan kunt plaatsen. Het verandert een straal water in een soort nevel uit je kraan, precies genoeg om je han den mee te wassen. Je bespaart er 90 procent water mee. Heel nuttig, want let maar eens op hoeveel water je ver spilt als je gewoon even je handen wast. Dat is toch zonde? Dit dopje gaan we volgend jaar wereldwijd ver kopen, ook in Nederland." WIE? „We komen met zonnepanelen. We verkopen ze zelfs al in Nederland, sinds 2017. Nederland is één van de vijf proeflanden voor ons. Op basis van de ervaringen hier worden ze op termijn in 29 landen verkocht. We willen zonnepanelen op zo'n manier aanbieden dat ze voor ieder een makkelijk zijn aan te schaffen. Dus betaalbaar, minder lelijk dan ze op dit moment meestal zijn en mak kelijk te installeren. We willen er ook een installatieservice bij aanbieden. De installatie is vaak een drempel voor mensen om ze niet aan te schaffen." „Wereldwijd wonen veel mensen in de stad, waar de lucht niet altijd schoon is. Daar leven bewoners bo vendien vaak op kleine oppervlakten. We zien het als onze taak ook daar over mee te denken. In het voorjaar van 2020 komen we met luchtreini gers, de volgende stap is wellicht de verkoop van gordijnen die de lucht zuiveren." „Jazeker. We willen een soort placemat op de markt brengen met zaden. Je doet er water bij en na drie of vier dagen kun je de plantjes oog sten. Het afval gooi je bij het compost. Het is een milieuvrien delijk systeem waarvoor je weinig water en geen pesticides nodig hebt." woensdag 4 juli 2018 GO Ikea ki vooi Sanne van der Kolk Ikea gebruikt veel plastic als verpakking. Kan dat niet wat minder? Komt er ook een alternatief voor hout? Zitten er in jullie producten ook gerecyclede materialen? Hoe kunt u ervoor zorgen dat mensen langer met Ikea- meubels doen? En meubels leasen of huren, is dat wat voor jullie? Er zijn mensen die een Ikea- meubel ombouwen tot een ander gebruiksvoorwerp. Ikea heeft een waterbesparend kraandopje aangekondigd. Wat is daar zo bijzonder aan? Malin Nordin sluit niet uit dat Ikea-meu- bels in de toekomst zijn te huren of te leasen. „Daar zien we zeker een markt in." Malin Nordin (41) is chef circulaire ont wikkeling bij Ikea, waar ze inmiddels 15 jaar werkt. Ze woont in Vaxjö, Zweden. Komt uw bedrijf met meer produc ten om consumenten duurzamer te laten leven? We hebben zelfs iets vernomen van luchtzuiverende gordijnen. Wat mogen we daarvan verwachten? Thuis eten kweken heeft ook jullie aandacht. Zijn daar nog grote ontwikkelingen in?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27