23 INTERVIEW Tom Dumoulin (27) gaat voor het eerst vol voor een goed klassement in de Tour. Maar is dat wel mogelijk, met de Giro al in de benen? „Ik ga het een eerlijke kans geven." SPEL maar hij weigert zich in te dekken en toont zich ambitieus Minder Oranje Luister naar de Touroppzc.nl ÊlSnISm Wmm Leiderstruien slopende Giro, wél uitstraalt in aanloop naar de Tour is ontspanning en vertrouwen. Sinds zijn overwinning vorig jaar in de Giro was hij onzeker. „Kan ik het wel nog een keer? Hoe zal het volgend jaar zijn? Daar heb ik mij druk om gemaakt. Ik vind het nu heel fijn dat ik aan mezelf heb bewezen dat ik het opnieuw kan. Daar put ik rust en vertrou wen uit en dat neem ik mee naar de komende Tour. Al schuilt daar ook een gevaar in." Rijden voor het klassement is volgens hem het voortdurend omgaan met tegenslagen, ook al zijn die voor de buitenwereld niet eens altijd te zien. „Soms denk ook ik: er zijn nu vijftig mannen beter, ik kan niet meer, ik wil niet meer. Dat gevoel ga ik ook sowieso in de Tour hebben. Als ik dan meteen denk: die Giro was mooi, de benen zijn slecht nu, het is wel goed zo, dan wordt het sowieso niets. Nee, ik weet wat er op mij af gaat komen en ik zal veel mentale weerstand moeten tonen." Het is de trots die overheerst, terugkijkend op zijn tweede plaats achter Froome in de Giro. Hij was de meest constante renner van de ronde en heeft nergens spijt van. En dat na een winter en IK ZAL VEEL MENTALE WEERSTAND MOETEN TONEN voorjaar waarin hij volledig met zichzelf in de knoop zat. Misschien nog wel meer dan hij heeft laten zien en dan iedereen wist, vertelt hij nu. „Ie dere sporter, ieder mens gaat bij een grote levens verandering door een periode dat het gewoon even kut is. Na mijn Giro-zege van vorig jaar is er zoveel veranderd. Het was écht moeilijk. Ik werd overal herkend. Ik werd zo anders benaderd. Ik ging me zelf zoveel druk opleggen. Een mens is helemaal niet gemaakt om zoveel verandering in korte tijd te verwerken. Ik worstelde daarmee. Dat kwam alle maal samen in die winter en dat voorjaar. In de Tireno barstte de bom. Daarom kan ik met recht zeggen: ik ben heel trots dat ik dat heb weten om te draaien. Ik was er echt drie weken lang in de Giro." Ronderenner Zijn doorbraak als ronderenner beleefde hij met een zesde plaats in de Vuelta van 2015, na dagen in de rode trui te hebben gereden. Zijn favoriete vakantieland Italië veroverde hij in 2017 met de titel in de honderdste editie van de Giro. Dit jaar was er de bevestiging, met de tweede plaats. Maar in de Tour heeft hij qua klassement nog alles te be wijzen. Hij deed in Frankrijk viermaal mee, maar kwam in het eindrangschikking nooit verder dan de 33ste plaats (zie overzicht links). Maar kom bij hem niet met de vraag aan of het kan: een goed klassement in juli. „Ik heb de Vuelta bijna gewonnen. Twee heel goede Giro's gereden. Dat was gewoon tegen Froome, Nairo Quintana en Vincenzo Nibali. Dan is dat voor mij echt niet meer een vraag. Als ik alles goed doe en alles goed valt, dan kan het ook een keer in de Tour lukken. Maar of het dit jaar, met de combinatie lukt, dat is wél echt een vraag. Maar ik ga het een eerlijke kans geven en zal volle bak gaan. Echt. Ik heb er heel veel zin in." Oranje boven in Podcast woensdag 4 juli 2018 GO De afgelopen twee jaar startten er telkens 15 Nederlanders, één meer dus dan nu. Het record is 27, in 1989. Gert-Jan Theunisse was van hen de beste: 4de. Nederland won toen zes etappes. Dat is nadien niet meer gelukt. Dumoulin droeg nooit het Tour-geel, maar wel het Giro- roze (17 dagen) en het Vuelta-rood (6). ■4 Dumoulin wilde in Utrecht de proloog winnen, maar wordt vierde. Twee dagen later breekt hij een sleutelbeen. ,4 - - - 2015: Mislukte jacht Klassement: uitgevallen Na twee ritzeges breekt hij zijn pols. Zeer vervelend, ook richting de Spelen. 2016: Twee etappezeges I Klassement: uitgevallen1 Wie mag zich dé wielerkenner van de regio noe men? Doe mee aan het gratis wielerspel en maak kans op mooie prijzen. Zie pzc.nl/wielerspel. 'Het kan ook een keer in de Tekst Pim Bijl In de aanloop naar de Tour elke dag een interview met een Nederlandse toprenner. Vandaag Tom Dumoulin Morgen Steven Kruijswijk Vrijdag Bauke Mollema Zaterdag Dylan Groenewegen De PZC brengt u de komende weken in geschreven tekst en bewe gende beelden alles over de 105de editie van de Tour de France. Daarnaast kunt u ook luisteren naar onze wielerexperts. In een speciale podcast over de Tour - te beluisteren op pzc.nl/podcast - voeren Thomas Dekker en Thijs Zonneveld een felle dis cussie over het tóch toela ten van Chris Froome. Ook bespreken ze het sterke contingent Nederlanders dat aan de start verschijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23