PSV werkt aan oorlogskas Feyenoord heeft centen niet 20 Club erkent dat leunen op eigen kweek niet genoeg is Na een jarenlange prijzendroogte is het roer in Amsterdam definitief om. Ajax moet heersen, zoals Bayern München dat in Duitsland doet. Alles uit de kast om eindelijk weer eens kampioen te worden. Ajax was net op een historische manier afgeslacht door PSV, in de kampioenswedstrijd van de Bra bantse rivaal nog wel. Terwijl alge meen directeur Edwin van der Sar toen in april boze supporters toe sprak, die woedend verhaal haalden bij de spelersbus, daalde het besef in. Ajax ging het anders doen, spra ken directeur spelerszaken Mare Overmars en de Raad van Commis sarissen (RvC) af. Frank de Boer liep er als trainer van Ajax tegenaan: de voorzichtig heid van de RvC als het ging om miljoenenaankopen. 'Eerst verko pen, dan kopen', was het credo. On danks het duizelingwekkende ei gen vermogen op de bankrekening. De Boer klaagde daar in het open baar nooit over en was (op zijn laat ste jaren na) nog succesvol ook. Maar zijn titel in 2014 is de laatste van Ajax. Nu gaan alle (financiële) registers open. Dusan Tadic is al binnen. Aan een terugkeer van Daley Blind wordt hard gewerkt. Neem Tadic, die overkomt van Southampton. Een 29-jarige speler van zijn statuur die naar Ajax gaat, werd altijd als onmogelijk beschouwd, gezien het financiële geweld in de grote Euro pese competities. Natuurlijk speel den oude bekenden, hoofd scouting Henk Veldmate en assistent-trainer Alfred Schreuder, in op het eerge voel van de Serviër. Ziyech Maar hoe haalt Ajax hem financieel binnen? De transfersom van ruim 11,4 miljoen is peanuts. Ajax ver kocht de laatste jaren voor miljoe nen en straks strijkt het ook nog een fikse transfersom op voor Ha- kim Ziyech. Het gaat bij spelers van het kaliber Tadic juist om het sala ris. Hoe lossen de Amsterdammers dat op? A) Het salaris is hoger dan de topspelers in Amsterdam nor maal verdienen. B) Tadic ontvangt een smak tekengeld, hetgeen zijn lagere loon (naar Premier League begrippen) gedeeltelijk compen seert. Het is Ajax menens. Oók om de grote talenten aan boord te houden. Want juist de mix van jeugd en ge arriveerde spelers moet het succes verhaal produceren. Straks al in de voorrondes van de Champions League en later in de strijd om de landstitel. Zo ziet Matthijs de Ligt, begeerd door de grote Europese clubs, een transfer naar Juventus zitten. Zijn zaakwaarnemer Mino Raiola was al in Turijn om zaken te doen, maar Ajax wil simpelweg niet meewerken. „Dan kunnen we beter stoppen", liet Overmars eerder al weten aangaande de verkoop van tieners. Justin Kluivert, die weigerde bij tekenen, ging wél. Naar AS Roma, de club waar ook Donny van de Beek heen had gekund. Maar die kiest er bewust voor om nog een jaar bij Ajax te blijven. PSV Natuurlijk blijft de jeugdopleiding belangrijk, maar Ajax wordt meer en meer een koopclub. Zichzelf elk jaar verder vervreemdend van de Cruijff-revolutie die acht jaar gele den werd ontketend. Ze zullen het in Amsterdam niet graag horen, maar juist PSV is wat dat betreft het voorbeeld. Zonderland is er bij op EK Joost Luiten is er nog even uit Younes niet naar Wolfsburg woensdag 4 juli 2018 Ajax is nu wél bereid om geld uit te geven Daniël Dwarswaard Amsterdam EINDHOVEN Bij PSV zal nie mand verrast zijn als Ajax seri eus gaat proberen het Bayern München van de eredivisie te worden. Dus: de veruit rijkste club van het land zijn, die zijn financiële voorsprong benut om transfers te realiseren waar de con currentie niet tegenop kan. In de hoop dat het leidt tot een reeks van kampioenschappen. Maar PSV zit zelf ook niet stil. De club die drie van de laatste vier landstitels pakte, stevent we derom af op zwarte cijfers in de boekhouding. En dat helpt de Eindhovenaren om toe te wer ken naar hun eigen doel. Dat is om voor pakweg 2021 een spaarpot van 30 tot 40 miljoen euro te vormen. Met zo'n oorlogskas kan ook PSV zich in de toekomst een voudiger roeren op de transfermarkt, als zich daar kansen voordoen. Interessant is daarom wat er deze zomer met een spe ler als Hirving Lozano (foto) ge beurt. Mocht hij nu al voor een topbedrag vertrekken, dan raakt die oorlogskas versneld gevuld. ROTTERDAM Voor Feyenoord is I het einde van hun loopbaan in de strategie die Ajax nu han teert, voorlopig volstrekt on mogelijk. Alleen al omdat de fi nanciële situatie dat gewoon niet toelaat. De Rotterdam mers moeten wederom eerst verkopen om te kunnen kopen. En spe lers voor vele miljoenen ophalen uit de grootste competities, is niet aan de orde. Feyenoord zocht het de afgelo pen jaren wel vaker in het aan trekken van ervaren spelers. In twee categorieën. 1) Spelers die zicht krijgen en in de Kuip willen afsluiten. Zoals eerst Giovanni van Bronckhorst, Kevin Hofland en Roy Makaay. En later Joris Mathijsen, Khalid Boulahrouz en Dirk Kuyt. 2) Spelers die al jarenlang in de eredivisie spelen, zoals Eric Botteghin en Jan- Arie van der Heijden. Of jongens als Karim El Ahmadi (foto) en Steven Berghuis, die het zat waren in Engeland en naar Feyenoord wilden. Maar niet voor een Tadic-prijs. TURNEN Epke Zonderland (32) neemt voor het eerst sinds 2015 deel aan de EK turnen. De rekspecialist richtte zich de afgelopen jaren op de Olympische Spelen van Rio, de WK in Montreal en zijn (inmiddels afgeronde) studie medicij nen. Zonderland is een van de vijf turners die bonds coach Bram van Bokhoven heeft geselecteerd voor het toernooi dat voor de mannen op 9 augustus be gint. De andere vier zijn: Bart Deurloo, Frank Rijken, Casimir Schmidt en Bram Verhofstad. GOLF Joost Luiten gaat voor een 'second opinion' nu de klachten aan zijn lin kerpols niet verminderen. De 32-jarige Rotterdammer staat al wekenlang aan de kant en keert voorlopig niet terug op de Europese Tour. „De blessure aan mijn lin kerpols houdt me nog altijd aan de kant. Trainen of spelen zit er voorlopig nog niet in", meldt Luiten op zijn website. Nederlands beste golfer kwam eind mei voor het laatst in actie. Luiten moest toen op het BMW PGA Championship al na twee dagen naar huis. Hij had in maart een spuit laten zetten in zijn linker pols om de pijn te verzach ten, maar even later had hij opnieuw klachten. VOETBAL VfL Wolfsburg ziet af van Amin Younes (foto). De Duitse vleugel spits wilde zijn aflopende contract bij Ajax niet ver lengen en is daarom deze zomer transfervrij. Younes (24) voerde gesprekken met Wolfsburg, maar de Duitse club uit de Bundes- liga heeft besloten af te zien van een samenwer king. Technisch directeur Jörg Schmadtke beves tigde aan het Duitse media Sportl dat de onderhande lingen inmiddels zijn afge broken. Younes zou ook hebben gebroken met zijn zaakwaarnemer. Ajax-aanwinst Dusan Tadic (r) als Twente-speler in duel met Daley Blind. Mogelijk zijn ze straks teamgenoten. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20