Marjan Berk r Kraamverzorgster verdacht van moord 15 Afgrijzen na dood acht baby's in ziekenhuis De ogen net geopend, hoor ik dat onze minister-president Rutte premier van Denemarken is geworden en bovendien lobbyt voor een positie bij het Hoog gerechtshof... Dat stond in de keurige New York Times. Zou mijn leeftijd een rol gaan spelen bij het horen van het nieuws op de radio? Moet ik eindelijk doen wat mijn kinderen steeds roe pen: 'Ga nou alsjeblieft toch eens naar dat Beter Horen!' Of gebeuren er in deze hete zomer nachten vreemde dingen... Zijn ze daar in Amerika van de leg? Is de eindredactie van de prestici- euze New York Times door de hitte bevangen? Ik pak de draad weer op en leef verder, restaureer mijn werke- lijksheidszin met thee en een boterham met jonge kaas. Ik haal de kranten uit de bus en lees hoe Gerard Cox geheel de oude is gebleven, door uit zijn kast te komen om ons te melden hoe gelukkig hij door het leven stapt zonder internet, computer, geen gsm en wifi en 'hoe het verder ook mag heten'. Hij leest liever een boek. Gerard Cox is voor mij Rotterdam, ook al woont hij niet helemaal midden in de stad. Hij is een van de mensen van wie ik zeker weet, dat hij ons nog kan vertellen wat Pschorr betekent! Gisteravond naar het televisie portret van het zojuist gestor ven multitalent Armando, gemaakt door Cherry Duyns, gekeken. Armando zat in een van de hogere klassen van het Johan van Oldenbarneveltgymnasium in Amersfoort, terwijl ik als zojuist uit de hongerwinter gekropen beginnende puber van Armando was lang, slank, had zijn zwarte haar zoals Rudolf Valentino opzijn hoofd geplakt 13 jaar uit de eerste klas in het Amersfoortse zwembad Pesie op afstand keek naar die intens interessante jongens die langs het zwembad een zonnebad namen. Armando was lang, slank, had zijn zwarte haar zoals RudolfValentino op zijn hoofd geplakt, en naar ik meen een vlijmscherp snorretje op zijn bovenlip! Hij droeg het allerkleinste zwembroekje ooit gezien, ik geloof dat het licht blauw of blauwgroen was. Veel later, ik was allang geen puber meer en Armando had grote naam gemaakt... weet ik nog hoe hij mij raakte door twee woorden. Allebei groot gewor den in de nabijheid van Kamp Amersfoort (hij woonde er vlakbij en wij hadden drie weken een vluchteling uit dat kamp gehuisvest voordat hij werd overgebracht naar een andere schuilplaat), las ik zijn woorden: 'schuldig landschap'. Die woorden zijn voor mij tot op de dag van vandaag de woorden die deze plek bij de Leusder- heide voor eeuwig deAr- mando-kleur geven. Toen ik vannacht keek naar de documentaire van Cherry Duyns en rond half twee Ar mando zijn advies om de draad op te pakken en dapper verder te leven, hoorde uitspreken, werd ik geïnspireerd. Ik weet niet of ik zijn woorden hier exact kan reproduceren, maar het kwam hierop neer: 'Als je valt, sta op en loop verder. Dóórlopen!' De Britse politie verdenkt een kraamverzorgster van het doden van acht baby's in een ziekenhuis in de stad Chester. De vrouw zou ook zes andere baby's hebben geprobeerd te vermoorden. Personeel, patiënten en bezoekers van het Countess of Chester Hospi- tal zijn met stomheid geslagen over het drama op de afdeling Neonato logie, die is gericht op te vroeg ge boren baby's. De moord en dood slag op de afdeling door een 'zorg professional', zoals de politie haar omschrijft, tart elke verbeelding. De vrouw zou er acht baby's heb ben omgebracht. Zes andere zuige lingen ontsnapten aan de dood. De arrestatie werd verricht na een grootschalig onderzoek naar de dood van 17 baby's en 15 incidenten waarbij pasgeborenen op het nip pertje konden worden gered. Deze drama's voltrokken zich tussen maart 2015 en juli 2016. De Britse politie onderzoekt het huis van de vrouw aan de West- bourne Road in Chester, op ruim een kilometer afstand van het zie kenhuis. Een woordvoerder spreekt van een 'uiterst gevoelig onderzoek', dat vorig jaar mei begon en nog steeds loopt. „Wanneer dit is afge rond, is niet te zeggen. Dit alles heeft een enorme impact op alle gezinnen, medewerkers en patiën ten van het ziekenhuis", aldus Paul Hughes, de verantwoordelijke po litieofficier. „De betrokken families willen antwoord op de vraag wat er in 's hemelsnaam met hun kinde ren is gebeurd." Voor de ouders van i Affaire kwam aan het rollen door een ongebruikelijk hoog sterftecijfer onder pasgeborenen de baby's, die door de politie wor den geïnformeerd over de voort gang van het onderzoek, is speciale opvang geregeld. Het ziekenhuis bezweert ieder een dat de afdeling Neonatologie 'momenteel veilig is'. „Het verzoek aan de politie om een onderzoek in te stellen was niet gemakkelijk, maar we moeten er alles aan doen om te kunnen begrijpen wat er is gebeurd", zegt directeur Ian Har- vey. De affaire kwam aan het rollen door een ongebruikelijk hoog sterf tecijfer onder pasgeborenen: 10 pro cent hoger dan het landelijk gemid delde. In 2013 stierven twee baby's op de afdeling in Chester, in 2014 drie. In 2015 waren er nog eens acht doden, in 2016 vijf Er was geen lo gische verklaring voor alle sterfge vallen. Slecht Een eerste onderzoek wees al uit dat het werk op de afdeling verre van vlekkeloos verliep. De personele be zetting was niet altijd op orde, er werden soms slechte besluiten ge nomen en het toezicht door ervaren stafleden was ontoereikend. liHMTOTrilgr^ 4 dagen Wageningen bij NP de Hoge Veluwe incl. ontbijt woensdag 4 juli 2018 GO Dóórlone Hans van Zon Rotterdam/Chester Wageningen International Congress Centre 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Ontvangst met een welkomstdrankje Gratis parkeren t.w.v. 6,00 p.d. Gratis fiets-en wandelroutes 4^ V Tip: bezoek bruisend Arnhem r«T«V hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Met grote angstogen duikt een jonge vrouw weg tussen kaal beton in een doorgangskamp in Algerije. De moeder en haar pasgeboren kindje zijn gevlucht naar Tamanrasset, in het zuiden van het land, maar dreigen te worden ge deporteerd. De laatste jaren zijn volgens men senrechtenorganisaties zo'n 100.000 vluchte lingen uit de straatarme landen ten zuiden van de Sahara naar Algerije gekomen, in de hoop te ontsnappen aan hun ellendige leven, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15