I Opknapbelof te kost mogelijk honderden miljoenen extra 14 WERELDERFGOED UNESCO ■sssüöm^K Terrein Sassaniden Sansa-bergkloosters Zuid-Korea Reizigers die graag bijzondere plekken bezoeken hebben er weer achttien bestemmingen bij. De locaties, verspreid over vijf continenten, zijn volgens UNESCO beschermd werelderfgoed. e grotendeels in Drenthe gelegen Koloniën van Weldadigheid haalden de lijst net niet, maar in Duitsland begroeten ze liefst twee nieuwe attracties: de voormalige Viking koloniën tegen de grens met De nemarken en de Dom van Naum- burg, onder Leipzig. Maar wat heb je eraan? Holger Kunde van de Domstichting is na achttien jaar lobbyen dolblij dat zijn kathedraal nu de hoogste erf- goedstatus heeft. Het is een be langrijke impuls voor de stad. „Het kerkplein wordt verbeterd en in 2020 zijn we klaar voor gro tere bezoekersstromen." Henk van Maanen, die evene menten organiseert in de in 2014 aangewezen Van Nelle-fabriek in Rotterdam, bevestigt dat UNESCO-status helpt. „Ineens ging de telefoon rinkelen. We kre gen veel meer bezoekers. Ik schat dat we met evenementen zomaar 20 tot 25 procent hebben geplust, ook al was het crisistijd." Tom Verdonck van Vlieg- tickets.nl ziet niet direct een ver band tussen extra bezoekers en UNESCO-status. Van de toege voegde attracties blijken de lan den Turkije (+26,8 procent), Co lombia (+21,4 procent) en Kenia 10,4 procent) het laatste jaar het meest te zijn gegroeid. „Dit kun je niet zomaar koppelen aan de UNESCO-lijst, aangezien Duits land ook met de auto goed te be reiken is en Turkije als vakantie bestemming ook weer groeit." Dom van Naumburg Aasivissuit- Nipisat De Dane- virke Het was gisteren een duur dagje voor minister Eric Wiebes van Eco nomische Zaken en Klimaat. In een ingelaste ministerraad moest hij zijn collega-ministers ervan over tuigen om op Prinsjesdag extra geld uit te trekken voor de versterking van honderden huizen in het Gro ningse aardbevingsgebied. Het gaat mogelijk om enkele honderden miljoenen euro's. Die onverwachte uitgave is volgens de minister nodig omdat oliebedrijven Shell en Exx onMobil - verenigd in de NAM - niet gaan meebetalen aan de ver bouwing van honderden 'veilige' panden in Groningen. Wiebes wil deze huizen toch versterken, omdat de bewoners eerder daarover een toezegging kregen. „Het is niet heel rationeel om de NAM te laten betalen voor huizen die veilig zijn", zei Wiebes gisteren na afloop van de ministerraad. Uit een rapport van de Mijnraad blijkt dat 1500 woningen in Groningen onveilig zijn en versterkt móéten worden. Voor duizenden andere huizen geldt dat bewoners zelf mo gen kiezen of hun huis wel of niet wordt verbouwd. Maar er is ook een groep huizen waarvan de Mijnraad nu zegt dat deze - door het dichtdraaien van de Groningse gaskraan - veilig wor den. De NAM wil niet betalen voor de versterking van deze panden. Daarom moet Wiebes de porte monnee trekken. Hoe hoog de reke ning precies wordt, maakt het kabi net pas op Prinsjesdag bekend. De Tweede Kamer kreeg gisteren ook een brief van Wiebes waaruit blijkt dat de gasdeal die hij vorige week sloot met oliebedrijven Shell en ExxonMobil de schatkist ruim 1,6 miljard euro kost. „Het is een ge balanceerd pakket, er zijn belang rijke winstpunten, maar er zijn ook minder gunstige punten", zo meldde Wiebes over de deal. De kosten zijn verspreid over de jaren 2018 tot 2022 en het gevolg van de toezegging dat het Rijk minder geld overhoudt aan de gaswinning. Shell en ExxonMobil krijgen juist méér winst in handen. Dat was vol gens Wiebes nodig om een miljar denclaim van de oliebedrijven af te slaan. Door het dichtdraaien van de gaskraan blijft voor zo'n 70 miljard euro aan gas in de grond zitten, wat de oliebedrijven nu mislopen. De Tweede Kamer debatteert morgen over Wiebes' besluiten. woensdag 4 juli 2018 GO Wie wil hier niet naartoe? Archeologisch landschap in de Iraanse provincie Fars. Sassaniden waren de laatste Perzische heersers uit pre-islamitische tijden. Acht locaties met vestingen en ruïnes van paleizen. t ttill De zeven boeddhistische kloosters zijn gebouwd tussen de zevende en negende eeuw en ze zijn nog altijd in gebruik. Bob van Huët De Petrus- en Paulusdom in Naumburg. De dom is een van de belangrijkste romaanse bouwwerken van Duitsland en werd grotendeels gebouwd in de eerste helft van de 13de eeuw. Uniek cultureel Poollandschap. Historische, 2500 jaar oude, jacht gebieden van de Inuit in Groenland, tussen ijs en zee. Verdedigings werken in Slees- wijk-Holstein uit de Vikingtijd. 30 kilometer lang en tot zes meter hoog. Symbool van Deense onaf hankelijkheid van Duitsland. Het kabinet moet fors extra geld uittrekken om zo'n vijfhonderd huizen in Groningen te verster ken. Bovendien blijkt nu dat de overheid 1,6 miljard euro mis loopt door afspraken met Shell en ExxonMobil, tot ergernis van de oppositie. Peter Winterman Den Haag Op Prinsjesdag wordt duide lijk hoeveel geld er voor Gronin gen nodig is. foto remko de waal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14