7 DIA Dl BANDERA DAG VAN DE VLAG In Nederland is het koningspaar uiterst populariteit, maar de liefde voor de Oranjes op de Caribische eilanden is mateloos en ongekend. „God is koning, de koning is God." dag brengt aan Curagao. Letterlijk, want zondagavond flitste het weer licht onophoudelijk boven het ei land. Ook dat wordt als een goedkeurend teken van boven gezien, net als de re genbui bij de openingsceremonie van een nieuwe megapier voor cruiseschepen, in aanwezigheid van het koningspaar. „Die is direct geze gend", concludeert Willem-Alexan- der terwijl hij naar de donkergrijze hemel kijkt. Zijn Curacaose toehoor ders knikken instemmend. De koning weet wat ze willen ho ren, in dit deel van zijn koninkrijk. De populariteit van de Oranjes werd de afgelopen decennia zorgvuldig opgebouwd door de generaties voor hem en door hem en Maxima besten digd. „Vooral door er te zijn", zegt de Nederlandse ondernemer Ed Craane (54), die al decennia op het eiland woont en werkt. „Ze bemoeien zich niet met discussies over politiek en geld, maar staan wel vooraan als er feest of een ramp is. Dat is slim, zo blijven ze geliefd." In de Nettobar in de Breedestraat, het oudste café van Curagao, schenkt barman Chu nog een rondje van zijn specialiteit in: sterke groene rum. Hier wandelt Willem-Alexander binnen als hij een paar minuten over heeft tijdens een bezoek aan Curagao, de bewijzen hangen in de vorm van foto's aan de muur. Chu: „Ik woon mijn hele leven op Curacao en heb Willem-Alexander al vele malen mo gen ontmoeten. Mijn broer woont al 43 jaar in Rotterdam en heeft hem nog nooit gezien. Dat is het hele ver schil, voor ons is hij er echt." ten die naar de Oranjes vernoemd zijn; Willem-Alexander is een var kensfilet in een gepaneerd jasje, de Maximaschotel zijn roergebakken kipreepjes, gemarineerd in een teriyakisaus. Of kiezen ze voor Pieter van Vollenhoven, een platgeslagen kipfilet? Maar, zegt de serveerster, voor de Curacaose gasten is de ko ninklijke aanwezigheid op het eiland minstens zo bijzonder. „Ze hebben het er al dagen over. Willem-Alexan der en Maxima zijn hier al een week, in het geheim." Maar dat kan helemaal niet, zowel de koning als koningin had vorige week nog allerlei plichtplegingen in Nederland. Daar zijn foto's en video's van. De serveerster, beslist: „Dat zal allemaal wel, maar toch hebben meerdere gasten ze vorige week al gezien. Ze waren hier!" Een soort Elvisverschijning dus van het koningspaar, dat voor het meevieren van de Dia di Bandera een bliksembezoek van anderhalve Willem- Alexander en Maxima zijn hier al een week, in het geheim aanwezigheid van koningin Maxima op Curagao, zo kort na het overlijden van haar zus Inés. „Vorige maand pas begroef ze haar lievelingszusje in Ar gentinië, vandaag viert ze feest met ons. Ik vind dat zo ontzettend knap van haar. Weet je wat ze laat zien: ik steun mijn man in zijn werk, ook nu ik zelf zo veel verdriet heb." Hendrik Aalspeer (43) zegt het in iets andere woorden, zondagmiddag bij het begin van het bezoek op de binnenplaats van Fort Amsterdam - ooit het werkterrein van de Neder landse koloniale machthebbers op het eiland. Aalspeer: „Ze straalt uit: ik ga waar mijn man gaat, no matter what. En ook: wij zijn maar mensen, wij kennen ook groot verdriet in onze familie. Maar het werk gaat ge woon door, net als voor ieder ander." Mooi moment op het Wilhelmina- plein in Willemstad, zondagavond. Willem-Alexander en Maxima wor den net als in Nederland in een luxe Audi over het eiland gereden, onder politiebegeleiding. Op het terras van Plein Café Wilhelmina gaat een en thousiast gejuich op onder de diner- gasten, als zij het paar in de glim mende wagen ontwaren. Leuk, vin den de Nederlandse vakantiegangers, die op de menukaart van het café net een keuze maken uit de hoofdgerech- e heeft haar mooiste bloemetjesblouse ge streken en aangetrok ken. Donkerblauw, met felgele en witte bloemen; bepaald niet toevallig ook de kleu ren van de vlag van Curagao. Om vijf uur in de ochtend liep Su- renske Leito-Martiena (44) naar de Pontjesbrug. Het was nog koel en zo stond ze in elk geval op de eerste rij om het gezelschap te begroeten dat iets eerder passeert: Willem-Alexan der en Maxima, op deze nationale feestdag van het eiland Dia di Ban dera, Dag van de Vlag) vooral heel erg koning en koningin van Curagao. Als zij langslopen, zwaaien, knik ken en vriendelijk bon dia (goeden dag) terugzeggen, wordt Leito-Mar tiena emotioneel. „Ik voel me zo ver want met de koning en koningin. Ik ben diepgelovig, zoals veel mensen hier. Zolang God niet op aarde is, zien we onze eigen koning als zijn plaatsvervanger. God is koning, de koning is God." Extra reden voor de prachtige tra nen op de volle wangen van Leito- Martiena: de voor haar onverwachte dinsdag 3 juli 2018 GO Willem-Alexander en Maxima als God en Elvis op Curagao A Het koningspaar loopt in optocht over de Pontjesbrug in Willemstad aan het begin van de Dag van de Vlag. foto's patrick van katwijk/anp - Serveerster in Plein Café Wilhelmina Kijk op de site bij /video Maxima en Willem- Alexander vieren Dia di Bandera op Curagao mee met de bevolking. A Willem-Alexander en Maxima zijn deze dag van de vlag vooral heel erg koning en koningin van Curagao. Jeroen Schmale Willemstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7