OZCAN AKYOL Hulp bij herexamen: iets 'te betrokken' docenten ontslagen SPECTACULAIR IN PRIJS VERLAAGD Middellandse J© 0 7 t (STIP 088 - 70 70 600 6 8 dagen per 4* MS Sovereign Column Dat in dit land de inburge- ringsprocessen van nieuw komers moeizaam verlo pen, mag inmiddels geen verras sing heten. Veel te lang hebben verschillende overheden, over een periode van vijftig jaar, heel laks, ideeënloos of anders weinig doel treffend aangekeken hoe mensen van buitenaf onderdeel werden van een maatschappij, maar dan wel als de buitenbeentjes. Door een hernieuwd inzicht, politieke verschuivingen naar rechts en vooral inspiratie uit het buitenland heeft nu het idee post gevat dat er een andere aanpak moet komen, eentje die ervoor zorgt dat statushouders - mensen die hier mogen zijn - snel integre ren én meedoen. Minister Koolmees neemt af scheid van het oude systeem - dat voor ondernemende cowboys een handige manier was om geld te verdienen over de rug van nieuw komers, onder het mom van in burgeren kregen ze geld, zonder ze iets te leren - en kiest nu voor een nieuwe opzet. De afzonderlijke gemeenten gaan voor alle nieuwkomers een persoonlijk inburgeringsplan ma ken. Het houdt in dat erkende vluchtelingen taallessen krijgen aangeboden, uitgezocht door ambtenaren van de steden en dor pen die ze bewonen, zodat fraude en misverstanden worden verban nen. Het is een uitstekend plan, want wie niet meedoet, zal sneller een boete ontvangen. het met de nieuwe voornemens eens. In verschillende reacties van oorspronkelijke Nederlanders valt chagrijn te bespeuren. Een veel ge hoorde klacht: „Waarom moeten wij, de belastingbetalers, t voor deze rekening op draaien?" Het begint allemaal met taal. Wie zich in een land begeeft, maar niet de taal spreekt, heeft een handicap. Ieder een kent het ge voel wel, bijvoorbeeld tijdens een buitenlandse reis. Mijn ouders wisten destijds, toen ze als gastar beiders naar Nederland kwamen, niet wat hun rechten en plichten waren, omdat ze geen zier begre pen van wat hen werd verteld. Dat heeft voor veel problemen gezorgd - zeker bij die eerste gene ratie gastarbeiders. De gevolgen bestonden niet alleen uit segrega tie en polarisatie, maar waren ook financieel van aard, want veel van deze mensen kwamen uiteindelijk in een uitkering terecht. Die moest ook worden betaald door mensen die nu klagen over de kos ten van de taallessen. Het kortetermijndenken mag niet domineren. Ik zou iedereen die vrije tijd heeft en maatschap pelijk betrokken is, zelfs willen aansporen om nieuwkomers van wie we weten dat ze hier gaan blij ven te helpen met vrijwillige taal lessen. Jammer dat mijn ouders die vroeger niet hebben gekregen. Wie in een land woont en de taal niet spreekt heeft een handicap De herexamens van de vwo'er en de zes havisten zijn ongeldig ver klaard, maar zij mogen in augus tus opnieuw herexamen doen. „Ook de inspectie is van mening dat zij in een verleidelijke situatie zijn gebracht door docenten die zij vertrouwden. Daarom krijgen ze nu een tweede kans", legt be stuursvoorzitter Arno Peters van scholenkoepel VO Haaglanden uit. De school in het Zuid-Hol landse Rijswijk gaat aangifte doen tegen de docenten. Een van hen was teamleider. De fraude kwam vorige week aan het licht tijdens de tweede correctie van het herexamen. Het viel de correctoren op dat een aan tal scores opvallend hoog was en dat de antwoorden sterk overeen kwamen met die op het correctie- vel. De schoolleiding stelde direct onderzoek in. De docenten gaven toe dat zij in zeven gevallen frauduleus hebben gehandeld. Dat deden ze puur om de leerlingen en de school te hel pen, zegt Peters, en niet om scores bij hun eigen vak te verbeteren. „Ze waren enorm betrokken bij hun leerlingen en hebben hen in de aanloop naar de examens in tensief begeleid, zelfs in de week enden." De zeven examenkandi daten stonden er slecht voor en t Een aantal scores van leerlingen was opvallend hoog daar baalden de docenten van. „Ze wisten hoe hard ze ervoor hadden gewerkt en besloten hen te hel pen." Leerlingen reageren geschokt. „Dit verwachtte ik niet, dit is een goede school", zegt een jongen, die met vrienden voor de school napraat over de kwestie. Dat juist de teamleider erbij betrokken was, verbaast de scholieren. „Hij is heel streng. Als je iets doet wat niet mag, spreekt hij je altijd di rect aan." Laatste hutten hoogseizoen Juli v.a. 800 Augustus v.a. 700 September v.a. 700 Oktober v.a. 700 November v.a. 600 J Vliegreis vanaf Amsterdam of Eindhoven Alle maaltijden en drankjes Vele faciliteiten aan boord Prachtige route met o.a. Napels, Civitavecchia (Rome) Livorno X Kiik voor méér cruises od onze website J reizen «nlJ dinsdag 3 juli 2018 GO @ÖzcanAkyol aa essen Vreemd genoeg is niet iedereen Vier docenten van het Rijswijks Lyceum zijn per direct ontsla gen, omdat zij leerlingen ver leidden om fraude te plegen met hun examen. Ze nodigden zeven leerlingen na afloop van het herexamen uit om hun ant woorden te verbeteren. Julia Broos Rijswijk All Inclusive cruise! pullmantur Toeslag buitenhut v.a. €100 l9stipreizen.nl/crpsob 1 1 stipreizen.nl/crpseb Bl Villefranche-sur-Mei Sètef^ Livorno Civitavecchia^ Barcelona Napels Echt een topreis voor een topprijs! Boek nu deze 8-daagse 4-sterren All Inclusive cruise over de Middellandse Zee, met vertrek van juli t/m november. Normaal gesproken kost deze cruise al gauw €1089: nu bij ons v.a.slechts €600! U vaart een volle week naar vrijwel alle highlights van de Middellandse Zee, zoals Napels, Rome en Monaco. U vaart met het heerlijke 4-sterren cruiseschip MS Sovereign. Aan boord hoeft u zich geen moment te vervelen! Neem bijvoorbeeld een duik in het zwembad of ontspan in het fitness- en wellnessgedeelte. Verras uw smaakpupillen in één van de restaurants met een .verscheidenheid aan gerechten en geniet 's avonds van een spectaculaire show in het theater. Dit wilt u niet missen! stipreizen.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut/kamer exd. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €25/€35 per boeking. Onze prijzen en kortingen zijn onderhevig aan vraag aanbod en beschikbare voorraden en zijn een momentopname. Dat betekent dat ten tijde van boeking de kortingen en prijzen dagelijks kunnen variëren. Op onze website vindt u te allen tijde de juiste prijzen en kortingen. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt en alleen geldig op stipreizen.nl of via ons Confact Center. Op deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. 1 1 ANVR I SCR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6