'Alsof hij die navelstreng zelf heeft doorgeknipt' 5 Wat er ook iè.eris iémand luisteren 9 Helaas verschilt de kwaliteit van wijkteams enorm per gemeente, waardoor een kind in psychische hulp geen of verkeerde hulp krijgt aangeboden. Mokkenstorm: „Krijgt het kind een cur sus aangeboden in plaats van therapie." Wachtlijsten. Door bezuinigin gen in de ggz zijn er lange wacht lijsten. Hierdoor komt hulp soms maan den te laat op gang, zegt Vermeiren. Of de trage hulp ook leidt tot suïcides, moet volgens hem snel worden uitgezocht. Jk Social media. Toegeven, Facebook I en Instagram zijn al jaren populair. Dat is geen hype van 2017. Toch kan dit ook een deel van de zelfdodingen verkla ren, zegt Mokkenstorm. Op sociale media toont iedereen zich op het mooist en dit kan het zelfbeeld ernstig beïnvloeden. hebben te weinig tijd of kennis om een kind te helpen dat na een zelfmoord poging op de intensive care belandt. Hun aandacht gaat vooral uit naar de verwon dingen van het kind. 113 werkt aan een be tere opvang in ziekenhuizen. pleiten voor een vrijwillig levens einde. Ximena Knol (19) maakte in fe bruari een einde aan haar leven met een poeder dat ze op internet kocht. Volgens haar ouders is Ximena op het spoor ge bracht door publiciteit rond de Coöpera tie Laatste Wil en de promotie van een 'humaan' zelfmoordmiddel. 113 weet niet of er onder de 81 jongeren 'meer Ximena's zitten'. „Maar als uit analyse van schouw- artsen blijkt dat veel jongeren zich van het leven heeft beroofd met een methode die wordt aangeprezen door dit soort or ganisaties, dan moeten we het daar abso luut over hebben. De discussie over een vrijwillig levenseinde kan het verkeerde signaal afgeven: 'Als je het niet trekt dan ga je toch gewoon'." Cily ligt al op bed als er in de nacht van 11 op 12 december heel lang op de bel gedrukt wordt. Het is de politie. „O God, dacht ik. 'Wie van de drie?'" Ze denkt aan haar drie zoons: Maxim (26) Camiel (24) en Dominic (20). Het is Dominic. Hij heeft zichzelf op zijn studentenkamer in Groningen van het leven beroofd. Dat nieuws komt voor Cily als don derslag bij heldere hemel. „Op 4 de cember stuurde Dominic nog een foto van hem en zijn vrienden, vrolijk lachend aan het gourmetten ter gele genheid van Sinterklaas. „Ik vroeg nog: zat er wat in je schoen? Hij grapte: twee pakjes gourmetvlees." Cily benadrukt dat je 'heel veel kunt verhullen via WhatsApp'. „Je kunt snel een lief zinnetje posten en 'mam, ik bel je morgen'. „De moge lijkheden van digitale media zijn zo rijk dat er geen écht gesprek meer is." Al doet Dominic ook in het dage lijks leven zijn best 'voor zijn moeder het beste beeld neer te zetten'. „Als we afspraken kwam hij meestal naar mij, netjes in een gestreken bloesje en pantalon." Leerplichtambtenaren sturen wél brieven naar Dominic in Groningen, niet naar zijn moeder in Arnhem. „Dat hij bijna niet meer op school kwam, wist ik niet. Nu weet ik dat hij dan zat te blowen in een café." Als moeder moet ze er nu mee le ren leven dat haar zoon haar niet in vertrouwen nam. „Ik vind het super klote dat hij mij niks heeft verteld. Ik voel me heel erg schuldig dat hij geen beroep op mij heeft gedaan. Hij zag die ruimte niet. Ik zie die ruimte wel. Wat er ook is, hoe diep je ook aan de grond zit, er is altijd iemand die naar je wil luisteren." Ze sluit haar ogen. „Ik word er dage lijks mee wakker dat hij er niet meer is. Er is een moment waarop je als moeder uit vreugde meemaakt dat de navelstreng van je baby wordt door geknipt. Voor mij voelt het nu alsof hij die navelstreng eigenhandig wéér heeft doorgeknipt. De impact van het verdriet is zo groot dat je drie dagen thuis onder de dekens blijft. Buikpijn van verdriet. Misselijk. Daarom wil ik ook heel graag in contact komen met andere moeders die weten hoe het is om te leven met zelfdoding." Cily vraagt een klasgenootje van Dominic wat hij zou doen als hij écht ergens mee zit. „Zelfs na wat er met Dominic is gebeurd, wist hij niets te noemen. Ik heb hem op het hart ge drukt: 'Bel mij.'" Ze huilt. „Sorry. Ik dacht dat ik het droog zou houden." dinsdag 3 juli 2018 GO Cily Smulders Opvang in ziekenhuizen. Artsen Opmars van organisaties die Dominic Spreij. Cily Smulders verloor haar zoon Do minic, die zichzelf het leven benam. FOTO KOEN VERHEIJDEN De 20-jarige zoon van de Gelderse Cily Smulders (55) pleegde op 11 december vorig jaar zelfmoord. In niets zag zij aankomen dat haar 'al tijd vrolijke' zoon daartoe in staat zou zijn. In de hoop anderen voor eenzelfde lot te behoeden doet de moeder nu voor het eerst haar ver haal. Marcia Nieuwenhuis Doorwerth Voor hulp en advies: 113.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5