4 dgn Münsterland(DE> Duits koningsdrama 4 GEEN UITWEG Wat is er aan d&hand? 81 jongeren maakten vorig jaar eeii einde aan hiin leven. „Dat zijn twee schoolbussen voli Een ramp!" Deskundigen zoeken naar eèn verklaring./. Dertien mogelijke redenenvoor.de opvallende stijging: Na een slepende dag vol crisisover leg in Berlijn kwam de doorbraak in de avonduren: kanselier Angela Merkel en haar opstandige minister Horst Seehofer (Binnenlandse Za ken) uit Beieren werden het alsnog eens over aanscherping van het vluchtelingenbeleid. Met een versnelde procedure wordt in zogeheten transitizones bepaald of asielzoekers mogen blij ven. Tot die tijd mogen ze de centra niet verlaten. Bij afwijzing zal de asielzoeker onmiddellijk het land worden uitgezet. Angela Merkel zou zich wel afvragen of de uitzet ting naar andere landen wel een reële optie is. Bijvoorbeeld Italië zal zich er zich waarschijnlijk tegen verzetten. Het plan is niet nieuw. De 'tran sitzones' kwamen al in 2015 aan de orde maar zij sneuvelden tijdens de onderhandelingen over een Grote Coalitie van CDU/CSU en SPD. Met het compromis zou Seehofer minister van Binnenlandse Zaken willen blijven. De gelukte lijmpo ging voorkomt ook een breuk tus sen de christen-democratische unie van CDU/CSU. Bovendien lijkt de positie van Angela Merkel en haar regering gered, als de SPD inderdaad met het akkoord wil in stemmen. Merkel en Seehofer spoedden zich gisteren in Berlijn van het ene naar het andere crisisberaad. Eerst voor overleg in eigen kring. Er was ook gezamenlijk overleg, op 'neu traal terrein', in het kantoor van Wolfgang Schaüble, de voorzitter van de Bondsdag. Het gesprek duurde een half uur en iedereen deed er het zwijgen toe, om meteen door te gaan naar de laatste spoed- bijeenkomst, van de gezamenlijke top van de CDU en CSU, in het Kanzleramt. Dat moest de laatste, tijdrovende poging worden om de breuk tussen de zusterpartijen te lijmen. Merkel en Seehofer werden ieder bijgestaan door zes secondan ten. De gesprekken werden 'ro buust' genoemd. In zowel CDU als CSU eiste een Ik laat me niet ontslaan door een kanselier die dankzij mij kanselier is geworden meerderheid een compromis over de aanpak van de vluchtelingencri- sis. De uitwerking was lastig omdat Merkel vasthield aan een Europese oplossing, Seehofer wilde nationale controles aan de Duitse grenzen. Bovendien leek de kwestie uitge groeid tot een persoonlijke strijd. Voor het beraad bleef Seehofer op ramkoers. „De situatie waarin ik me bevind is onvoorstelbaar. Degene die ik in het zadel heb geholpen, stuurt me nu weg", liet de CSU-lei- der weten. „Maar ik laat me niet ontslaan door een kanselier die dankzij mij kanselier is geworden." Daarmee lijkt Seehofer, de minis ter van Beiers hardhout, aan het langste eind te hebben getrokken. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg INetf lix. Komt het misschien door de Netflixserie 13 Reasons Why die in 2017 razend populair werd onder jonge kijkers? In deze omstreden reeks pleegt tiener Hannah zelfmoord, nadat ze op cassette bandjes de dertien redenen van haar fa tale keuze heeft ingesproken. Psycholoog René Diekstra zei eerder in deze krant: „Het verlangen om niets meer te hoeven voelen, niets meer te hoeven meemaken, met niets meer te hoeven worstelen, dat door het zien van deze zelfdoding wordt opgewekt of versterkt, kan verleidelijk ge vaarlijk zijn." Is deze vrees werkelijkheid geworden? Jan Mokkenstorm, oprichter en psychiater van 113 Zelfmoordpreventie, sluit het niet uit. „Het kan, maar we moe ten uitkijken voor enkelvoudige verkla ringen. Alleen Netflix aanwijzen als de schuldige zou te simpel zijn." 2 Hype. Een keer in de zoveel tijd ver schijnen er filmpjes op internet van choking challenges die massaal worden ge deeld; een wurgspel waarbij jongeren hun eigen keel afknijpen waarna ze flauwvallen en eventjes 'high' zijn. In 2017 kwam een 16-jarige jongen door zo'n on- line spel om het leven. 3 Dodelijke middelen als vuurwapens of dodelijke poeders. „Daar is nu geen concrete aanwijzing voor, maar moet wel onderzocht worden," zegt Mok kenstorm. De hulplijn 113 begint een sa menwerking met schouwartsen in het hele land om meer te weten te komen over de veelgebruikte of wellicht nieuwe zelfdodingsmethodes. 4 Gebrekkige voorlichting. Scholen moeten meer aandacht besteden aan psychische problemen, stelt Mokken storm. „Mijn dochter is al in drie lessen gewaarschuwd voor chlamydia en in vijf lessen voor cannabis, maar geen enkele docent heeft haar verteld wat ze moet doen als ze angstig is of aan zelfmoord denkt. Vorig jaar overleden 81 kinderen. 81.Dat zijn twee schoolbussen vol. Een ramp! Het is hard nodig dat jongeren le ren dat depressie, verslaving, paniekaan vallen bij het leven horen en dat er hulp voorhanden is." 5 Doodgaan wordt meer geromanti seerd, aldus Robert Vermeiren hoog leraar kinder- en jeugdpsychiatrie in Lei den. „Niet alleen in de Netflixserie 13 Rea sons Why, maar het zit ook in de manier waarop jongeren met elkaar praten. Ze roepen al gauw in een appgroepje 'ik wil dood' en maken bizarre grapjes. Als het leidt tot een goed gesprek, prima, maar het kan ook de drempel verlagen om daadwerkelijk de stap te zetten." 6 Overkill. Te veel aandacht voor het persoonlijke drama in de media kan ertoe leiden dat jongeren met suïcidale gedachten zich met zelfmoordenaars identificeren en de daad kopiëren. 7 Minder bedden in de ggz. Tussen 2012 en 2016 is bijna een op de vijf 'bedden' voor de geestelijke gezondheids zorg opgeheven, berekende de Volkskrant al eens. Volgens hoogleraar Vermeiren zijn de problemen nu pas echt goed zicht baar. „Er is een beperkt aantal afdelingen voor acute psychiatrie en die zijn vaak vol. Afgelopen weekend werd er nog hulp ge zocht voor een jongere waar absoluut geen plek voor was." Vaak wordt de oplos sing gezocht in een opvang in een andere regio. „Dat rondbellen kost uren. Tijd die ten koste gaat van de zorg." 8 Schaamte. Iets van alle tijden: kin deren in psychische nood praten niet gemakkelijk met hun ouders. Zij voe len zich schuldig of beschaamd. Vermei ren: „Als ouders weten dat er zorgen zijn, schakel dan de huisarts of het wijkteam in." Halfpension 3 dgn Twente fiets 3 dgn Brabant diner dinsdag 3 juli 2018 Einde ruzie Merkel en Seehofer Angela Merkel en Horst See hofer beslechten hun hevig op gelaaide strijd over het vluchte lingenbeleid met een onver wacht compromis over de op vang. De minister van Binnen landse Zaken blijft aan. Hans van Zon Rotterdam/Berlijn - Horst Seehofer Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Hanneke van Houwelingen Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Op de grens van Münsterland en Sauerland in historisch Soest. Tip: Haus Rodenberg! 3 nachten incl. ontbijt in 3* Hotel am Wall (8,1) 3 keer een 3-gangen diner Gratis wifi, parkeren en stadsplattegrond Aankomsten t/m aug 99,- en daarna 113,85 p.p. 4* City Hotel Hengelo (8,3) 4* Hotel Stadspark, Bergen op Zoom (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 1 dag fietshuur CO 50 lx 3-gangen diner en wifi qq Gratis fietsroutes en wifi 1 dag Fonteyn Thermen O/»"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4