Voegoed verdwene vww.antwerpphoto.be 9 Zuiderburen Streektaal LOODSWEZEN FESTIVAL ANTWERPPHOTO België had nog geen festival waar fotografie gevierd wordt. De eerste editie van AntwerpPhoto in Het Loodswezen laat zien wat we al die jaren gemist hebben. Anthony Kiedis, front man van de band Red Hot Chili Peppers, met nat haar en een snorkelset. Een beeld gemaakt door de Nederlandse fo tograaf Anton Corbijn (63). Een beeld dat me altijd is bijgebleven en mijn droom om muziekjourna- list te worden aanwakkerde. Waarom? Ik had geen idee. Tot nu. „Al van toen ik een jonge, verlegen jongen was, was ik al van ver aan getrokken tot het leven van muzi kanten. Maar al snel besefte ik dat ik vooral foto's wou nemen van mensen die, net als ik, het gevoel hebben dat wat ze maken het al lerbelangrijkste is in hun leven. Het gaat niet over roem, het gaat over mensen die creatief alles ge ven. Als ik dat bemerk, wil ik een portret van die persoon maken." (Anton Corbijn) Een paer weken elee stoeng er in de krante dat 'r opnieuw ezocht wordt naè Herman Ploegstra, de man die in 2010 verdween tussen Bresjes en Iezendieke zonder te weten waè naè toe. D'r is destieds vee moeite voe edae om de man op het spoor te kommen en het za noe ok nie meevoale om de man te vinden. Eige naardig is dat het de twidde keêr is dat 'r eên op onverklaerbaere wieze verdwient op weg naè Iezendieke. Eerder betrof het eêne heer Röder, laeter wier t'n Reder enoemd. Z'n verhaal is te vinden in een mapje in het Zeeuws archief. Reder was een Duitse dokter. Die a in Zeêland een meisje ontmoett'n. Ze eêtt'n Maria Frank. Ze wiere verliefd en trouwden in 1786. Reder vestigden zich as dok ter in Cadzand. Het huwelijk was goed en die kreeg een goeie praktijk. Een jaer laeter was Maria in verwach ting. In 1788 wier d'r een jonge zeune gebore. Glööf mae da ze gelukkig were mie z'n drietjes. Toe a het jong- sje tw! jaer was zei Reder op een mir- reg tegen Maria a t'n naè Iezendieke most. Die spand'n z'n paerd in en ree d'r vandeur. Op zich niks bizonders, mae toen a t'n tegen d'n aevend nog nie thuus was begon Maria toch on gerust te worren. Wachte, wachte en nog es wachte, mae wien a t'r kwam: gin Reder, gin man, gin vaoder. Ok d'n aoren dag nie en d'n dag daènae nie. Inmiddels was er alarm esloge en goenge mensen zoeke en naevraege doe. Mae gin mens aot 'n ezie. En die bleef wig. Ka je 't j'n eigen nog erger voorstelle. Een vrouwe mie een klein kind, wier man spoorslags verdwient en niks van z'n eigen laèt oare? De daegen en weken krope verbie. Maria begon de moed te verliezen. En Re der? Een groat raadsel was het. Oe kan een man mie paerd en aol verdwiene, zonder d'r oait nog van te oaren. Oe- wel a Maria vee van d'r man ieuw, be gon de liefde te vervaegen en kreeg ze opnieuw verkeêring. Trouwe mocht ze nie. De wet bepaeld'n a j' tien jaer most wachte voe a je wee opnieuw mocht trouwe in zo 'n geval. Pas in 1801 is Maria Frank opnieuw etrouwd en van Reder is t'r noait mï wat ver- nome. Zö 'n verhaal geef toch te dienken, veraol om a 't het dan ruum 200 jaer laeter wee gebeurd. Is t'r spraeke van een Bermuda-drie'oek? Je weet wè, die drie'oek tussen Miami, Puerto Rico en de Bermuda-eilanden daè a dikkels schepen en vliegtugen op mysterieuze wieze bin verdwene? Is t'r spraeke van vremde wezens die a mensen opslokke of meeneme, een moerasachtig gebied waèrin mensen kwiet raeke en verzwelge? Kiek, 200 jaer elee were d'r nie zóvee middels om d'r eên op te sporen. Reder is mis schien wè vrom egae naè Duitsland, daè a t'n vandaen kwam, oewel a dat toch ondienkbaer is a je gelukkig etrouwd bin en j'ei pas een kind. Mae behalve ongelukken of overvallen kan het ok nog zö weze da de persoan d'r zelf voe kiest om ongezieë te verdwie- nen. Diepe, voe een ander onbekende motieven kunne daèran ten grond slag ligge. olk schreef d'r oait een vèsje over waèvan het leste couplet as volgt gaèt: Ken je soms van die gevoelens van stille d'r vandeur, De boel de boel te laeten ok a ou je vee van eur. Gaè noait naè Iezendieke, ou stand ee as jeblief. Het eênige dat a je mist, is een mapje in 't Zeeuws Archief Iconobelge Prix Carmignac Michael m minste... Er zitten scheurtjes in de vloertegels, de muren moeten dringend opnieuw geverfd wor den en het is prachtig. Een betere locatie om analoge rock-'n-roll- beelden tentoon te stellen bestaat niet. Uren verdwalen en telkens weer verrast worden. Door een naakte Bono in bad, een kwetsbare Kurt Cobain of de IJslandse zange res Björk die uit een raam zit te staren. De beelden zijn puur en eerlijk. Geen sierlijke portretten van artiesten in decadente hotel kamers, maar slapend in een tour bus, etend aan een picknicktafel of gekke bekken trekkend om de tijd te doden. De tentoonstelling '1-2- 3-4' laat niet alleen het leven van de mensen voor de lens zien, maar ook van de persoon achter de ca mera. Bij veel van de ingelijste beelden staat een krabbeltje in potlood geschreven op de muur, Het is voor het eerst in meer dan tien jaar dat Anton Corbijn op nieuw met een solotentoonstel ling naar België komt. Voor wie de beste man niet kent: Corbijn is dé Nederlandse fotograaf die wereld beroemd werd door zijn beelden van rockartiesten. Het nieuwe fo tofestival AntwerpPhoto geeft liefhebbers een kans om meer dan vierhonderd foto's van hem te be wonderen, waaronder een aantal nieuwe en nooit eerder geëxpo seerde. Alleen dat al is een reden om naar onze zuiderburen te ren nen. Maar het wordt nog beter: de tentoonstelling is te zien in Het Loodswezen, aan de oever van de Schelde. Een eclectisch neorenais- sancepaleis dat gebruikt werd als vertrekbasis voor de Antwerpse loodsen en nu voor de eerste keer open is voor publiek. Vliegen dus. Als het verkeer het toelaat ten- van Corbijn himself. Bij de eerste foto die hij van Mick Jagger nam in Londen 1996 bijvoorbeeld of van Bono in New Orleans 1982. De op lettende bezoeker vindt zelfs beel den van de fotograaf zelf... Je zou het bijna vergeten, maar festival AntwerpPhoto bestaat ui teraard uit meer tentoonstellin gen. Zo laat 'Iconobelge' werken van Belgische fotografen zien, toont 'Prix Carmignac' de beelden van Narciso Contreras die in 2016 de internationale prijs voor fotojournalistiek won en brengt Michael Wolf de architec tuur van Hongkong in beeld. Al leen al om alle hoeken en gaten van Het Loodswezen te ontdek ken ook zeker de moeite waard. Het internationale fotografie festival AntwerpPhoto loopt nog tot en met 30 september. Meer info: antwerpphoto.be dinsdag 3 juli 2018 GO Corbijn exposeert aan de oever In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Een be tere locatie om analoge rock-'n-roll-beelden tentoon te stellen bestaat niet. Gertie de Boey Antwerpen Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Fotofestival AntwerpPhoto in Het Loodswezen. Anton Corbijn schreef bijschriften in potlood op de muur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41