M Aldi stopt met verkoop van energiedrankjes aan kinderen 3 Nederlandse premier en Amerikaanse president kunnen goed door één deur De relatie met Nederland is nooit beter geweest dan nu overtuigd is van het nut van bond genootschappen. „De relatie tus sen de VS en Nederland is al ruim 400 jaar oud", begint Rutte. „Er zijn zoveel kansen tussen de VS en Nederland om meer te doen, zowel qua veiligheid als op het vlak van banen, investeringen. Nu al heb ben bijna een miljoen mensen, 825.000, een baan in de VS door Nederlandse investeringen, en een kwart miljoen dankzij Ameri kaanse investeringen in Neder land. Ons doel is om die cijfers te laten stijgen." Geamuseerd kijkt de premier naar het circus in de Oval Office. Hij zit er voor spek en bonen bij, direct nadat hij door Trump wel kom is geheten. Trump wil het, na een paar lovende zinnen over Ne derland, liever hebben over de nieuwe Mexicaanse president die hij vanochtend heeft gesproken, en over de vier kandidaten voor de va cature in het Hooggerechtshof die hij heeft ondervraagd. Journalisten schreeuwen vragen, de camera's van de fotografen klik ken onophoudelijk, en geen ver slaggever luistert naar de presiden tiële staf die probeert de pers naar buiten krijgen. Rutte lacht en vraagt Trump: „Is het altijd zo?" Grapjes Het gaat er eenmaal achter gesloten deuren af en toe 'stevig' aan toe, bij voorbeeld als Trump herhaalt dat Europese landen als Nederland meer moeten uitgeven aan defen sie. Rutte heeft geprobeerd de han delsruzie tussen de VS en Europa te 'de-escaleren', zei hij na afloop, zonder te willen ingaan op de vraag of Trump daarvoor open stond. De premier en de president lijken goed met elkaar overweg te kun nen. Rutte maakt grapjes tegen Trump. Amerika verkoopt tot vreugde van de president meer pro ducten aan Nederland dan an dersom, maar dat is niet per se goed voor Nederland. „Ik heb de presi dent gevraagd wat hij gaat doen aan ons handelstekort, in de grappende sfeer", zegt Rutte. Na afloop consta teert hij: „We hebben allebei een business achtergrond, dat merkje." De Amerikaanse president heeft andere zaken aan zijn hoofd als Mark Rutte langskomt. De Neder landse premier aarzelt niet om te gengas te geven als Trump Europa een veeg uit de pan geeft. Middenin een geimproviseerd betoogje over een mogelijke handelsovereen komst met de EU valt Rutte de Amerikaanse president in de rede. „Als we eruit komen is dat positief. En zo niet, dan is dat ook positief', zegt Trump. Rutte grinnikt even, blijmoedig als altijd, en werpt dan tegen: „Nee, niet positief. We moe ten er op een of andere manier uit komen." Trump praat overigens ge woon door, over Europese auto's die de VS zouden overspoelen. Amerikaanse journalisten reage ren verbaasd. Onderbrak de pre mier van Nederland nou zomaar de president? Dat is geen gewoonte in het Oval Office. Mark Rutte is ken nelijk niet onder de indruk van het historische decor en de machtige bewoner van dit pand. De ruimte is heus imposant, met het portret van Amerika's eerste president Andrew Jackson boven de haard en het ei kenhouten bureau dat nog van John F. Kennedy is geweest. Maar net voordat de pers naar buiten wordt gestuurd zegt Rutte tegen Trump: „Uw bureau is klein." Titel De president noemt het „een grote eer om de premier van het konin krijk Nederland te ontvangen." Hij klinkt een tikje verbaasd over die aanduiding „Dat is de officiële titel, heel elegant en mooi," zegt Trump. „We werken samen en hebben heel nauwe relatie, de relatie met Neder land is nooit beter geweest dan nu." Rutte heeft zijn presentatie klaar, voor de president die - anders dan hij nu doet voorkomen - niet altijd In geval van twijfel over de leeftijd vragen de caissières om een legiti matiebewijs. Daarnaast gaat de supermarktketen klanten bij het winkelschap informeren over de gezondheidsrisico's van energie drankjes. Energydrinks bevatten veel sui ker en cafeïne. Kinderartsen pleiten al jaren voor een verbod op de ver koop van de drankjes aan kinde ren. Die kunnen leiden tot angst stoornissen, gejaagdheid, hartrit mestoornissen, slaapproblemen en orgaanschade. Er zijn zelfs enkele gevallen bekend van kinderen die zijn overleden aan een overdosis energiedrank. Op veel middelbare scholen zijn blikjes van merken als Red Buil, Golden Power, Bullit en Mega Force verboden omdat docen ten geen stuiterende kinderen wil len in de klas. „Energiedrankjes hebben een enorme aantrekkingskracht op kin deren, maar ze zijn geen gezonde keuze", zegt directeur Mar jon Bachra, directeur Jongeren Op Ge zond Gewicht (JOGG). Dat Aldi stopt met de verkoop aan kinderen onder de 14 jaar noemt ze een 'po sitieve stap'. „Wij hopen dat andere supermarkten dit voorbeeld zullen vol gen." Dat hoopt ook 'voedsel- waakhond' Foodwatch, die campagne voert tegen de ongezonde drankjes. „Fijn dat het marketingge- weld van Red Buil en con sorten het nu toch lijkt te gaan verliezen van het ge zond verstand", zegt woordvoerder Sjoerd van de Wouw. „In Engeland zijn alle grote supermarkten in middels met de verkoop van ener giedrankjes aan kinderen gestopt. Het besluit van Aldi zou in Neder land voor een domino-effect kunnen zorgen. Ook voor Albert Heijn, Jumbo, Lidl en de anderen is dit het mo ment om verantwoorde lijkheid te nemen voor de gezondheid van jonge ren." Minpunt is volgens Foodwatch wel dat Aldi 14 jaar als leeftijdsgrens neemt. „Bij Aldi in Enge land is dat 16 jaar en kin derartsen adviseren 18 jaar als leeftijdsgrens." Aldi Nederland heeft 14 als grens gekozen omdat die in lijn is met de richtlijnen van het Voedingscentrum, zegt een woord voerder van het bedrijf. Ook speelt mee dat vanaf die leeftijd een iden tificatieplicht geldt. Hoeveel omzet Aldi verwacht mis te lopen met het verkoopverbod, wil de supermarkt keten niet zeggen. Ongezonde keuze Het Voedingscentrum bestempelt energiedrankjes als ongezonde keuze. Vanwege de cafeïne krijgen kinderen boven de 13 jaar, zwangere vrouwen en vrouwen die borstvoe ding geven het advies niet meer dan één blikje per dag te drinken. Kin deren onder de 13 zouden het hele maal niet moeten nemen. dinsdag 3 juli 2018 De Nederlandse premier Mark Rutte ontmoette giste ren de Amerikaanse presi dent Donald Trump in Was hington. FOTO ANP -Donald Trump Kijk op de site bij/video vRutte en Trump: een historische ontmoeting GO Rutte geeft tegengas Tegen de gewoontes van het Witte Huis in heeft Mark Rutte gisteren Donald Trump onder broken tijdens diens betoog over Europa. Tot verbazing van de aanwezigen. Karlijn van Houwelingen Washington Aldi legt als eerste supermarkt in Nederland de verkoop van energiedrankjes aan banden. Vanaf 1 oktober mogen kinderen die jonger zijn dan 14 jaar de pepdrankjes niet meer kopen. Annemieke van Dongen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3