Bergse raad wil lobby tegen 'Doel Luxlmprove en Essent slaan handen ineen 5 FREESTYLE BORDUREN ABBEY VAN GELDER Niks geen tafereeltje van een hert in de bergen in halve kruissteek, of een volle fruitschaal geborduurd 'op nummer'. Abbey van Gelder (34) uit Terneuzen doet aan freestyle borduren. En dat is allesbehalve truttig. Corporate slave by day, embroidery bitch by night", het vat een dag van Abbey wel zo on geveer samen. Ze stu deerde commerciële economie nu is ze overdag projectmanager bij Dow. In de avonduren ontspant ze met een borduurwerkje en een wijntje. Bepaald niet alledaags, maar niets aan Abbey is doorsnee. Ze is een opvallende verschijning, met haar tattoos en swingdresses met petticoat uit de vijftiger jaren. „Mensen kunnen zich mij altijd wel goed herinneren als ze me een keer hebben gezien." Behalve haar eigen bijzondere stijl, heeft ze sinds een paar maan den een typische hobby: freestyle borduren. Op je gevoel en zonder beschrijving. „Het was toen heel hectisch op het werk en ik zocht een manier om me te ontspannen. Dat had van alles kunnen zijn, maar ik zat te grasduinen op de website Etsy, waar handgemaakte producten worden aangeboden, en toen zag ik voor het eerst freestyle borduurwerken. Ik vond mezelf nooit zo creatief, maar hier kon ik wel wat mee. Maar dan wel op mijn manier, dat het nét op het randje is of een klein beetje erover." Ledverlichtingspecialist Luxlm prove in Kruiningen wordt ser vicepartner van energiebedrijf Essent. Samen willen ze onder nemers helpen om energiever spilling te voorkomen. Dat heb ben beide bedrijven bekendge maakt. Luxlmprove zegt ondernemers te ontzorgen met een compleet pakket van producten en dien sten. De samenwerking met Es sent opent deuren in de Benelux. Ook het energiebedrijf vaart er wel bij. Essent kan haar zakelijke klanten in de Benelux nu ook een professioneel lichtadvies en licht plan aanbieden voor zowel ver- vangings- als nieuwbouwprojec ten. Het partnerschap sluit aan bij landelijke energiedoelen. Hans Verhoeven, directeur Essent Za kelijk: „Het bedrijfsleven moet de komende jaren energie besparen om mee te helpen de doelen uit het Energieakkoord te halen." Essent koos voor Luxlmprove omdat het bedrijf merkonafhan- kelijk is en een zeer breed pakket aan verlichtingsoplossingen heeft. Ook biedt het Kruiningse bedrijf ondernemers de moge lijkheid om ledverlichting te hu ren en te leasen. Op initiatief van de gemeenteraad van Bergen op Zoom steken voor standers van een vervroegde slui ting van de Belgische kerncentrales de koppen bij elkaar. De raad heeft ook bestuurders en raadsleden uit de provincie Zeeland uitgenodigd voor de bijeenkomst, die morgenavond wordt gehou den. Doel van de bijeenkomst is het oprichten van een platform van po litici uit Zeeland, Brabant, Lim burg, Vlaanderen en Wallonië. De roep om 'Doel' te sluiten klinkt het hardst in Bergen op Zoom. Zo heeft de grootste partij in de Bergse gemeenteraad, GBWP, de sluiting van de kerncentrales van Doel opgenomen in haar ver kiezingsprogramma. België wil de kerncentrales in Doel en in Tihange (ten zuiden van Luik) tussen 2022 en 2025 buiten bedrijf stellen. GBWP-fractievoorzitter Evert Weijs, in het dagelijks leven be- Grootste vrees van de raad van Bergen op Zoom is dat Doel en Tihange na 2025 blijven doordraaien leidsambtenaar van de gemeente Tholen, weet dat ook vanuit Zee land belangstelling is voor de bij eenkomst in theater De Maagd in Bergen op Zoom. Weijs: „We wil len een platform oprichten om in formatie uit te kunnen wisselen. Verder hopen we een kopgroep te kunnen maken van mensen die bij voorbeeld een manifest opstellen waarmee we naar de Belgische re gering of het Europees Parlement kunnen stappen." Een van de sprekers op de bijeen komst is Walter Bogaerts van de Katholieke Universiteit Leuven. Deze professor pleit voor sluiting van Doel 3 en Tihange 2, waar scheurtjes in het reactorvat waren geconstateerd. Grootste vrees van de raad van Bergen op Zoom is dat Doel en Tihange na 2025 blijven doordraaien omdat er tegen die tijd nog onvoldoende alternatieven zijn. Ruim de helft van de in België opgewekte elektriciteit komt van kernenergie. Abbey borduurt bijvoorbeeld schedels (met schattige bloeme tjes) maar liever nog: een enkel (scheld)woord of spreuken. Zo prijken er verwensingen als kloot zak, kreng of'populaire' gezegdes, zoals Bitch Please, of calm thefuck down op de borduurringen, of hoops, zoals ze ze liever noemt. Wel altijd voorzien van lieflijke bloe metjes in de pinwheelsteek. „Het is eigenlijk schelden, maar dan schat tig: een mix van beledigingen en truttigheid." Ze had voordien nog nooit een steek gezet. „Ik heb het borduren geleerd van filmpjes op Youtube. En de be namingen van de steken en het juiste materiaal via Google." Wie denkt dat Abbey voor zichzelf zit te borduren, heeft het mis. Haar werk is gewild, als apart cadeautje. In april opende ze haar webshop, waar ze haar borduur werken verkoopt. Ze verkoopt ook vanuit Bobby's Barber in Hulst. Abbey heeft inmiddels klanten tot in Amerika en Duitsland. „Ook mijn moeder is fan. Er hangt bij haar een hoop met Cunt en eentje met Twat aan de muur, ze heeft al leen geen idee wat het betekent." De Terneuzense werkt ook in opdracht. „Maar alléén als ik zelf achter de opdracht sta. Ik zou bij voorbeeld nooit een scheldwoord met een ziekte borduren. Dat gaat me te ver." Wel borduurde ze het klassieke kussende boertje en boe rinnetje en nu is ze bezig met een Ik zou bijvoorbeeld nooit een scheldwoord met een ziekte borduren borduurwerk van de contouren van de provincie Zeeland. „Dat is verrassend leuk om te doen, dus wie graag Utrecht wil, of Limburg, roep maar!" Borduren is inmiddels echt haar passie. „Ik stop echt liefde in elke hoop en stitch. In mijn dagelijks werk als projectmanager geef ik al tijd een opdracht uit handen voor dat die af is. De borduurwerkjes zijn juist een afgerond geheel. Dat vind ik prettig. En ben ik in het da gelijks leven best ongeduldig, van borduren word ik helemaal zen." dinsdag 3 juli 2018 GO 'Schelden, maar dan schattig' Sheila van Doorsselaer Terneuzen Theo Giele Bergen op Zoom Frank Balkenende Kruiningen V:. Abbey van Gelder ontspant graag met een boorduurwerk en een wijntje, fotocamileschelstraete -Abbey van Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37