slachtoffers Op één dag 100 miljoen liter meer door leidingen Evides Gewonde bij schietpartij in Terneuzen Freestyle borduren Nard Tieleman mikt op het WK Abbey van Gelder uit Terneuzen houdt van borduren, maar niet van dat truttige Oostburgse trampolinespringer kan na de zomer nog een ticket bemachtigen m - MIDDELBURG Benjamin Kor- stanje en Polly Ha- verkate droegen samen met andere kinderen van de ABS een krans naar het slavernij- monument aan de Balans in Middel burg. „Vrijheid is anno 2018 nog steeds niet van zelfsprekend. Daar moeten we aan blijven wer ken", zei wethou der Johan Aal- berts die net als gedeputeerde Ben de Reu en voorzit ter Ferdinand Ralf van Stichting Mo nument Middel burg een krans legde. Zondag was het 155 jaar gele den dat in Suri name de slavernij werd afgeschaft. 'Een zwarte blad zijde in onze ge schiedenis', aldus Aalberts, die hoopt dat scholen er meer aandacht aan besteden. Het is dorstig weer en dat merken ze bij Evides. Door de leidingen van het waterbedrijf, dat drinkwater le vert in Zeeland, de Brabantse Wal en het zuidwesten van Zuid-Hol land, stroomde afgelopen zondag 590.000 kubieke meter. Ter verge lijking, op zondag 17 juni toen het een graad of 18 was in Zeeland, stond de meter aan het einde van de dag op 494.000 kubieke meter. Een verschil van 96.000 kubieke meter ofwel bijna 100 miljoen liter water. Tot leveringsproblemen leidt het verhoogde waterverbruik niet, laat het waterbedrijf weten. In de spaar bekkens in de Biesbosch zit voor maanden voorraad. Daarnaast kan Evides ook water uit diepe grondla gen putten. Desondanks roept het waterbe drijf iedereen op verstandig om te gaan met het verbruik. Als iedereen tegelijk thuis de kranen opendraait kan een piek in de afname leiden tot een lagere waterdruk. Tussen zes en negen uur 's ochtends en tussen zes en acht uur 's avonds is de vraag het grootst. Evides vraagt zijn klan ten hiermee rekening te houden door bijvoorbeeld de tuin pas in de late avond te sproeien of met het vullen van zwembadjes te wachten tot na de ochtendspits. Drinkwaterbedrijf Oasen (ooste lijk deel van Zuid-Holland en een deel van Utrecht) houdt er rekening mee dat morgen een recordver- bruik wordt bereikt. Buurman Evi des durft die voorspelling niet aan. Bij Evides staat woensdag r juli 20t5 in de boeken als de dag dat het meeste water werd geleverd. Die dag noteerde het waterbedrijf 640.000 kubieke meter of wel 640 miljoen liter. Toen steeg het kwik in Vlissingen tot 30,3 graden en in Westdorpe was de maximumtem peratuur 35,6 graden. Voor ko mende woensdag voorspelt het KNMI een temperatuur van rond 23 tot 25 graden. Tussen 06.00 en 09.00 uur en tussen 18.00 en 20.00 uur is de vraag het grootst Naast de temperatuur speelt ook de droogte een rol bij het toene mend waterverbruik. Het neerslag tekort - het verschil tussen de hoe veelheid regen en de hoeveelheid vocht dat verdampt - wordt geme ten tussen t april en 1 oktober. Het neerslagtekort is in Zeeland op dit moment het grootst in Zeeuws- Vlaanderen, in het gebied tussen grofweg Sas van Gent en IJzen- dijke. Het jaar 2018 behoort met een neerslagtekort van meer dan 200 millimeter tot de vijf procent droogste jaren in meer dan een honderd jaar. Dat wil zeggen tot nu toe. In 2017 was tot begin juni zelfs sprake van het droogste voorjaar ooit. Maar later in de zomer viel zo veel regen dat eind september het neerslagtekort kleiner was dan ge bruikelijk, over de hele periode ge rekend. m dinsdag 3 juli 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND3 ZEELAND4 ZEELAND10 Forse piek in waterverbruik De combinatie van hitte en lang durige droogte zorgt voor een forse stijging van het drinkwa terverbruik, ook in Zeeland. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33