Broederliefde M Verscherpt toezicht Indaver na GenX in oppervlaktewater Zeeuw scheidt meer dan helft huishoudelijk afval Uienbedrijf gebruikt restwarmte f rietfabriek 2 ERNSTJAN ROZENDAAL Column DESTELLING Vandaag: Ik ben zuinig met water Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters VEEL MEER VERKEERSBOETES SLECHT NIEUWS VOOR JE MAX VERSTAPPEN-PETJE, HENK... Doe mee aan de Zomerfoto Chinook helikopter komt naar Rescue 't Genot is beste terras van Zeeland KORTGENE Fietsers gewond bij ongeluk Volgens Waterschap Scheldestro- men is er GenX gemeten op de Ter- neuzense waterzuivering. Door een breuk in de gemeentelijke perslei ding dat het afvalwater van Indaver naar de rioolwaterzuivering ver voert, is GenX ook in het opper vlaktewater ten westen van Ter- neuzen terechtgekomen. Het risico voor mens, dier en mi lieu is laag, meldt het waterschap. „Direct contact met het oppervlak tewater is door het RIVM veilig ver klaard." Uit voorzorg wordt vee la ten drinken en het onttrekken van water voor beregening ontraden. RUD Zeeland/DCMR onder zoekt het afvalwater van Indaver op GenX sinds bekend is dat het be drijf afVal verwerkt van chemiebe drijf Chemours in Dordrecht. Twee keer per week wordt het afvalwater van Indaver geanalyseerd in het la boratorium van de Vrije Universi teit Amsterdam. Uit deze analyses blijkt dat er bij herhaling FRD (GenX) in het afvalwater zit. De waarden van de laatste twee resul taten liggen hoger dan bij eerdere analyses. Naar aanleiding van deze hogere concentraties is het toezicht door verscherpt en wordt ook de boek houding van het bedrijf bekeken. Direct contact met het oppervlaktewater is door het RIVM veilig verklaard Uit onderzoek moet duidelijk wor den of er sprake is van overtreding van wet- en regelgeving. Indaver heeft al een plan opgesteld om de inkomende afvalstromen zelf te gaan bemonsteren op onder meer GenX. Dit plan wordt nu door RUD Zeeland/DCMR beoordeeld. Grof vuil dat bijvoorbeeld in de mi lieustraten wordt afgeleverd wordt al bijna geheel gescheiden aangebo den, namelijk 83 procent. Van het zogeheten fijn huishoudelijk afval, zeg maar de spullen die in de kliko of de vuilniszak kunnen verdwij nen, werd in 2017 51 procent ge scheiden aangeleverd door de huis houdens. Zeeland zit daarmee een procentje boven het landelijk ge middelde. De toename van de ge scheiden inzameling ging tot nu toe in kleine stapjes. Het duurde zes jaar, van 2010 tot 2016, om van 47 naar 49 procent te gaan. Diezelfde toename van 2 procent is nu in één jaar bereikt. Het CBS heeft ook grof- en fijn huishoudelijk afval bijelkaar opge teld. Dan is het percentage geschei den afval in Zeeland 63 procent, 6 procent boven het landelijk gemid delde. In kilo's gerekend nam de hoeveelheid afval in Zeeland vorig jaar iets af van 269 miljoen kilo naar 268 miljoen kilo. Frietproducent Lamb/Weston Mei jer en buurbedrijf Wiskerke Onions hebben gisteren een rest- warmtekoppeling in gebruik geno men. Het gebeurt nog zelden dat een industrieel en een kleiner mkb- bedrijf in een gezamenlijk project energie besparen. Wiskerke Onions gaat met een deel van de restwarmte van de naastgelegen fabriek uien drogen. Uien voor de export moeten goed droog zijn, anders bestaat het ge vaar dat ze gaan schimmelen. Wis kerke droogt de uien tot nu toe met gasbranders. Lamb Weston Meijer stelt de restwarmte, warm water van zo'n 60 graden waarmee het bedrijf zelf niks meer kan, gratis be schikbaar. Voor personeels- en ont- werpkosten krijgt de aardappelver werker 13.000 euro subsidie. De provincie subsidieert dit pro ject met 800.000 euro uit een eer der gesloten, zogeheten Green Deal met het Rijk. Met Green Deals wil het Rijk de overgang naar een duur zame, circulaire economie versnel len. Wiskerke Onions investeert ook acht ton. Met het project bespa ren beide agrifoodbedrijven de energie die driehonderd huishou dens jaarlijks gebruiken. Sorry, het gaat nog één keer over Concert at Sea. Dat is nou eenmaal wat me de af gelopen week het meest heeft be ziggehouden. Ik kan het hier moeilijk gaan hebben over Spanje- Rusland of Kroatië-Denemarken, voetbalkarikaturen waarbij ik ook zonder festivalmoeheid binnen een paar minuten al was ingesla pen. spannend als je bij een bel-Chi- nees flink veel geld hebt ingezet op wie er in welke minuut de eerste ingooi krijgt, of hoe vaak het balle tje wordt breed gelegd. Dat bracht me wel op een verdienmodel voor Concert at Sea. De optredens daar waren zonder uitzondering van een aanzienlijk hoger niveau dan de WK-wedstrijden van zondag, maar door een zekere voorspel baarheid leenden ze zich wel voor eenwedje. het hoofdpodium wel een paar keer: „Concert at Sea, mag ik die handjes zien!?" En iedereen had ook wel een liedje met de tekst 'oowohoho', 'ohowoooo', of een variant daarop, bedoeld om door duizenden kelen te worden mee- geschald, wat natuurlijk ook ge beurde. Voor volgend jaar denk ik erover een app te ontwikkelen waarin bezoekers kunnen gokken in het hoeveelste liedje dat ge beurt, of hoe vaak. Dan ga je toch anders kijken en met een beetje geluk verdien je je toegangskaartje terug zonder dat je daarvoor de hele dag lege bekertjes van de grond hoeft op te rapen. De grootste volksmenners wa ren Ronnie Flex en Broederliefde. Op hun verzoek rende iedereen van links naar rechts, of gaf gehoor aan het bevel: „Ik wil jullie zien springen!" Als populistische poli tici jutten ze hun publiek op. Maar het was tenminste een positief po pulisme. Ik zie Wilders, Baudet en consorten mensen of complete culturen tegen elkaar op zetten, deze muzikanten gebruikten hun maniertjes om mensen en cultu ren te verbinden. Broederliefde stond maar één keer op de poster, maar ik zag het bij elk concert. Concert at Sea, mag ik die zien!? dinsdag 3 juli 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Regels voor bermmonument jes zijn niet nodig 1052 reacties VLISSINGEN Stuur uw leukste foto naar ons op. Gemaakt in uw woonplaats of mis schien wel in het buiten land. De grappigste, mooiste of opmerkelijk ste zomerfoto's komen in de krant. Alle inzenders maken kans op mooie prijzen. Vermeld bij uw in zending uw naam en adres, de locatie waar de foto is genomen en wat en wie erop te zien is. De foto moet minstens 1 mb groot zijn. Mail uw foto naar: zomerfoto@pzc.nl VLISSINGEN Een Chinook CH-47 transporthelikopter van de Koninklijke Lucht macht geeft 15 augustus een demonstratie tijdens Rescue Vlissingen. De helikopter geeft een blusdemonstratie met een 'bambi bucket' waarin 10.000 liter water vervoerd kan worden. Deze wordt regelmatig gebruikt bij het bestrijden van natuurbranden. De Chinook is een middel zware transporthelikop ter. ZIERIKZEE Grand-café 't Genot in Zierikzee staat van alle Zeeuwse terrassen het hoogst genoteerd in de Terrastop 100 van Misset Horeca, 't Genot eindigde als 33ste in de top 100, de andere Zeeuwse zaken die meededen waren Waterfront in Vlis singen (93ste), het Bad paviljoen in Domburg (72ste), 't Schor in Graauw (8oste) en d'Ouwe Smisse in Zonne- maire (50ste). Bij een ongeluk in Kort- gene zijn gistermiddag rond drie uur meerdere fietsers gewond ge raakt, van wie één ern stig. De fietsers kwa men door onbekende oorzaak ten val op de kruising van de Willem Adriaanweg en de West- Bermweg. Ambulances en een traumahelikop ter werden ingezet. De Regionale Uitvoeringsdienst Zeeland (RUD) heeft Indaver In- dustrial Waste Services onder verscherpt toezicht ge steld na de vondst van GenX in het afvalwater. Ook begint de RUD een administratief onder zoek naar de afvalverwerker. Maurice Steketee Terneuzen - Waterschap Scheldestromen De Zeeuwen hebben vorig jaar meer dan de helft van hun fijn huishoudelijk afval gescheiden aangeleverd. Dat is voor het eerst, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Theo Giele Vlissingen Frank Balkenende Kruiningen Zo'n wedstrijd is alleen nog Zo riepen echt alle artiesten op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2