44 'Is het een slimme zet van Gordon?' 44 k. Presentator stapt over van RTL naar Talpa 29 Er hangen donkere wolken boven de EO en ik hoop en bid dat die overwaaien Arjan Lock zei eerder al te vrezen voor een forse da ling van het aantal pro gramma's met een religi euze inslag, maar na meerdere gesprekken hierover met NPO-televisiebaas Frans Klein lijken de plannen nog veel ingrijpender dan gedacht. Het budget voor levensbe schouwelijke titels zou slinken van 9 miljoen naar 4 miljoen euro. „Dan raak je het hart van de EO én wordt bovendien de pluriformiteit (de rijke diversiteit aan programma's, red.) van het bestel aangetast." De publieke omroep moet volgend jaar ruim 60 miljoen euro bezuinigen en de EO krijgt volgens omroepdirec- teur Arjan Lock naar verhouding de hardste klappen. „Ik heb een enorme hekel aan procederen, maar als argu menten niet meer tellen.De NPO heeft tot morgen eind van de middag de tijd om deze onzalige plannen te keren, anders kijk ik hoe we de pu blieke opinie gaan bewegen haar pro test te laten horen. En ja, dan ga ik ern stig overwegen juridische stappen te nemen." Rücksichtslos De Grote Bijbelquiz, Van Harte en De Verandering (al sinds 1984 op televisie) zijn volgens de EO-directeur omroep- titels die worden gehalveerd. „De NPO gaat rücksichtslos te werk en miskent de waarde van zingeving. Het gaat hier over programma's die aanzetten tot discussie over de diepere lagen van het leven, die tot nadenken stemmen, die de ziel van ons bestel vormen." Jaarlijkse evenementen als de Ne derland Zingt-dag en de EO Jongeren dag lopen volgens Lock eveneens ge vaar. „De Jongerendag betalen we gro tendeels zelf, maar het deel van de NPO krijgen we straks niet meer. Wij doen activiteiten voor onze leden, we ten grote groepen jongeren aan ons te verbinden en dan is het ineens: 'Vier vooral je eigen feestje'. Dit is het mis kennen van onze maatschappelijke rol." De maatregelen gaan volgens Lock ook ten koste van arbeidsplaatsen bij de EO. „Ik heb nog niet de moed gehad het uit te rekenen, maar het gaat om een fors aantal banen." De plannen zijn nog niet definitief. „Er hangen donkere wolken boven de EO en ik hoop en bid dat die overwaaien", aldus Lock. Meer omroepen zijn boos op de NPO. De bezuinigingen zouden na melijk ook deels landen bij journalis tieke programma's als Brandpunt en Andere Tijden. Woensdag wordt over de mediabegroting gedebatteerd in de Tweede Kamer. Een woordvoerder van de NPO laat in een reactie weten: „Er is door de mi nister van OCW een forse bezuiniging aangekondigd, die de programmering hard zal raken op tal van vlakken. We zijn met de omroepen in gesprek over hoe we deze bezuiniging verwerken in 2019, terwijl we ook onze programme ring vernieuwen. Om de NPO toe- komstbestendig te maken, moeten we zoeken naar nieuwe vormen: lineair, online en on demand. Dit proces is nog niet definitief afgerond, maar daarbij is het helaas onvermijdelijk dat omroepen en programmamakers te leurgesteld worden." De meningen over de spraakma kende transfer zijn vrijwel onver deeld: het binnenhengelen van Gordon wordt gezien als wederom een slimme zet van De Mol. „De vraag is een andere: is het wel een slimme zet van Gordon? Kijk, bij RTL wist hij wat hij had, maar weet hij nu bij SBS precies wat hij krijgt?" stelt Bert van der Veer, te levisiekenner. „SBS zit dan wel een tikkeltje in de lift, het blijft een linke zet om van de markt leider naar de nummer twee te gaan." „Het is zeer de vraag wat hij gaat doen", voegt oud-RTL- én SBS- baas Fons van Westerloo toe. „Hoe bekend je ook bent, als je geen goed format hebt, werkt het niet. Er zal iets goeds voor hem moeten komen, waar hij goed in past. De Mol zal daar ongetwijfeld over aan het nadenken zijn." Wat Gordon precies gaat doen, is nog onduidelijk. „Talpa Net work ontwikkelt in samenwer king met Gordon verschillende multimedia-formats", luidt de weinig inhoudelijke persverkla ring van Talpa, waarin ook Gordon niet verder komt dan dat 'Talpa Network creatieve contentmakers zoals ik op dit moment de beste mogelijkheden biedt'. Gordon zit momenteel in de op namen van The Voice Senior, dat straks voor het eerst te zien is bij RTL. Mocht het programma aan slaan en een tweede seizoen krij gen, dan is het de vraag of hij, als Talpa-vedette, wederom aan de slag gaat bij de concur rent. Gordon deelt de coachrol met Gerard Joling, zijn televisiekameraad met wie hij even in onmin leefde nadat 'Geer' not amused was over uitla tingen van 'Goor' in diens biogra fie. Het is inmiddels weer koek en ei tussen de twee, laat Jolings ma nager Wino Omtzigt weten. Wel bestaat de kans dat Geer Goor weer op de buis komt. En dan mis schien niet meer bij RTL, maar bij SBS 6. „Dat zou kunnen, want dat is een Talpa-productie. Daar lig gen de rechten", aldus Omtzigt. Het zou een nieuwe tik kunnen Het blijft een linke zet om van de marktleider naar de nummer twee te gaan betekenen voor RTL 4, dat zich volgens Van Westerloo zorgen moet maken. „Gordon is niet de laatste die bij RTL wordt wegge haald. De Mol is echt nog niet klaar. Linda de Mol volgt ook nog wel. Deze zet is begrijpelijk, maar zeker als hij zijn zender op de kaart wil krijgen, moet je ook uit kijken naar nieuw jong talent. An ders krijg je toch weer het ver haaltje van oude wijn in nieuwe zakken." dinsdag 3 juli 2018 GO Gudo Tienhooven VI —Arjan Lock, EO-dïrecteur Met het binnenhalen van Gordon heeft John de Mol concurrent RTL wederom een gevoelige slag toegebracht. Na de heren van Voetbal Inside en De Mols neef Johnny verbindt ook de controversiële presentator zich aan Talpa Network, waar hij aan de slag gaat bij SBS 6. Gordon tekende een contract voor vijf jaar dat in januari 2019 ingaat. Dennis Jansen Bert van der Veer, tv-kenner Van 9?? met deze bon voor HU 3O s a KüjLs Qo-ebo-eA^ —U Vind een winkel via pzc.nl/doeboek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29