HARTSZIEL Goede gezondheid? Begin met je mond! 27 Het ligt voor de hand: een ge zonde mond bevat geen etensres ten. Twee keer per dag poetsen dus. Elektrisch of met de hand, dat maakt niet uit, zegt Yvonne Kort. Het gaat om de aandacht waarmee je poetst. Al poetsend reinig je 6o procent van je gebit, voor de overige 40 procent heb je flosdraad, ragers of stokers nodig. Extra schoon wordt je mond als je spoelt met zout water (dat werkt desinfecterend en helend door de mineralen en sporenelementen in zout) of met antibacteriële baking soda. Ook een spoeling met kamille, tea tree olie of saliewater heeft een ontstekingsremmend effect. Last van bloedend tandvlees? Kurkuma biedt uitkomst. Enige nadeel: de diepgele kleur van deze specerij. Zuurstof is nodig bij de celde ling, om wondjes te herstellen en weefsels te vernieuwen, ook in de mond. Extra voordeel: vooral 'slechte' mondbacteriën hebben vaak een bloedhekel aan zuurstof. Zet de ra men dus open voor frisse lucht, haal meer planten in huis en sport vaker in de buitenlucht. Zet de ramen open, haal meer planten in huis: zuurstofrijke lucht helpt ook je mond De speekselproductie speelt een belangrijke rol bij de ge zondheid van je mond en de verte ring van voedsel. Anderhalf tot twee liter vocht per dag zorgen ervoor dat je speekselklieren niet droog komen te staan, met alle - slecht ruikende! - gevolgen van dien. Alle dranken, be halve alcoholische, tellen mee, maar water is het best. De kwaadwillende bacteriën in je mond uitschakelen is één ding, zorgen dat de good guys blijven leven en hun werk doen is minstens zo belangrijk. Voor een goede mond- flora gebruik je voldoende voedings vezels en gefermenteerde producten zoals yoghurt, zuurkool, zuurdesem brood en oude kaas. Ook een probio- tica-supplement kan helpen. Voor het behoud van je tanden, kiezen en mondslijmvlies moet je de juiste voedingsstoffen binnenkrij gen, zoals aminozuren (eiwitten), vetzuren, vitaminen (vooral C en D) en mineralen (zoals calcium en mag nesium). Al deze stoffen krijg je bin nen door meer groenvoer en fruit te eten, aangevuld met regelmatig een vet visje en de nodige noten en zaden. Sommige stoffen verstoren de opname van vitaminen en mineralen, of veroorzaken een reac tie van het immuunsysteem (denk aan een loopneus of huiduitslag). Zuivel, tarwe en histamine zijn be kende boosdoeners. Weten of je gevoelig bent voor bepaalde voe dingsmiddelen? Houd een eetdag- boekje bij. Wat eet je? Hoe reageert je lijf? Slechte mondbacteriën zijn dol op suikers, de goede doe je er geen plezier mee. Bovendien ge bruikt je lijf bij de vertering van glu cose veel vitaminen en mineralen. Reden genoeg om te veel (toege voegde) suikers te vermijden. Toch trek in zoet? Ga voor de natuurlijke suikers in fruit en honing. Bewegen heeft talloze gezond heidsvoordelen. Het helpt on der meer de bloedsuikerspiegel con stant te houden en remt chronische ontstekingen, ook in je mond. Loop dus gerust een rondje extra om je tandvlees gezond te houden. Bij langdurige stress sturen I V de stoffen die worden aan gemaakt (adrenaline, cortisol) veel lichaamsprocessen in de war, waar door insulineresistentie en chroni sche (tandvlees)ontstekingen op de loer liggen. Er komt ook meer amy- lase vrij, een spijsverteringsenzym dat suikers omzet. Gevolg: meer trek in zoetigheid. 'Hooligans zijn eigenlijk sociaal' MOEDER/KIND Autisme linkt aan diabetes Empathisch? Dan hou je van muziek Stappenplan Via je mond kun je aan je gezondheid werken. Mondhygiënisten orthomoleculair therapeut Yvonne Kort tipt in haar nieuwe boek 'Gezond begint in je mond'wat je te doen staat. dinsdag 3 juli 2018 GO Dominique Prins IHoud het schoon 2 Benut huismiddeltjes 3 Gebruik zuurstof 4 Zorg voor voldoende vocht 5 Koester je bacteriën 6 Neem de juiste voedings stoffen 7 Vermijd verstorende stoffen 8Skip suiker 9 Beweeg Let op stress Gezond begint in de mond, Kosmos Uitgevers, €16,99 UITGEZOCHT Voetbalfans die na een wed strijd de binnenstad vernie len zijn eigenlijk heel sociale mensen. Dat concluderen on derzoekers aan de universiteit van Oxford na een studie onder 465 Braziliaanse hooli gans. De voetbalfans zijn in het normale leven heel sociaal en beschermen met geweld hun groep tegen mogelijke dreigingen, zoals politieagen ten of fans van een ander team. Volgens de onderzoe kers heeft een constructieve uitlaatklep daarom meer effect dan charges of traan gas. Moeders met diabetes hebben een hogere kans op kinderen met autisme, blijkt uit Ameri kaans onderzoek in het Journal of the American Medical Association. Wetenschappers volgen meer dan 400.000 moe ders met een kind. Wan neer de moeder lijdt aan type I, II of zwanger schapsdiabetes, is er een bovengemiddelde kans dat haar kind zich op het autistisch spec trum bevindt of Asperger heeft. GETEST Empathische mensen genie ten meer van muziek, schrij ven onderzoekers in neuro logisch vakblad Frontiers. Tussen mensen met veel en weinig empathie zijn neurolo gische verschillen. De onder zoekers namen proefperso nen een persoonlijkheidstest af om hun meelevend vermo gen te meten. Daarna lieten zij muziek horen en namen er hersenscans bij af. Zo zagen zij dat muziek bij empathische mensen het beloningsge deelte van het brein activeert. Daardoor worden de klanken als plezieriger ervaren. -Samuel Bom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27