25 gen, zoals een cyste rond de bal of in de bijbal. De prostaat groeit zolang je testoste ron aanmaakt, een hormoon dat mannen hun leven lang produceren. Roelink: „De prostaat stopt niet met groeien. Op je 20ste heeft de prostaat gemiddeld een inhoud van 20 millili ter. Bij oudere mannen met pias klachten is hij vaak tussen 40 en 50 milliliter, maar extremen als 400 milliliter komen ook voor." Zo'n grote klier kan tegen de blaas drukken en problemen geven. „De prostaat ligt ter grootte van een man darijntje om de onderkant van de blaas gewikkeld, met de piasbuis in het midden. Hij kan naar binnen- of naar buiten groeien. Als hij naar bui ten groeit, merk je er weinig van. Als hij naar binnen groeit, geeft hij pias- klachten." Wat krimpt er? Zelfs de grootste centenbak wordt kleiner wanneer je een paar tanden kwijtraakt. Dat komt door onze tand- wortels. Die lopen diep in het kaak been door. Kauw je ergens op dan verdelen de tandwortels de druk op onze tanden over het kaakbot. Het bot en de kaak blijven daardoor groot en sterk. Maar wanneer je een tand met wortel en al verliest, valt dat weg en sterft het bot langzaam af. De kaak krimpt. Ook als je al je tanden nog hebt, verliest je kaak met de jaren wat aan omvang. Volgens Zweeds onder zoek aan de universiteit van Malmö krimpt je kaak gemiddeld een paar millimeter in de tweede helft van je leven. Arme thymus, we mogen je maar kort meemaken. Dit orgaan groeit aanvankelijk en krimpt daarna weer. De thymus, gelegen tussen het borst been en de luchtpijp, speelt een be langrijke rol in ons afweersysteem. „Hier rijpen de witte bloedcellen uit het beenmerg tot T-cellen die voor onze afweer zorgen", legt patholoog Marcory van Dijk uit van het Arn hemse Rijnstate Ziekenhuis. Het orgaan draait overuren bij baby's, en groeit door tot onze puberteit. Daarna gaat het bergafwaarts: „Met het ouder worden maakt het been merg minder witte bloedcellen, dus zijn er minder cellen om te rijpen in de thymus. Het orgaan krimpt en vervet." De thymus eindigt zijn car rière als een verschrompeld hoopje dat vetweefsel wordt. Hoe ouder je bent, hoe korter je wordt. Dat heeft deels te maken met onze slijtende tussenwervelschijven, de schokdempers tussen de ruggen- wervels. Paul Willems, orthopedisch chirurg aan het Maastricht UMC+: „Je hebt 23 tussenwervelschijven in je rug die vocht aantrekken. Zo kun nen ze, net als een opgepompte fiets band, hoge druk weerstaan en toch flexibel blijven. Dit absorberend ver- De thymus eindigt zijn carrière als een verschrompeld hoopje dat vetweefsel wordt mogen neemt af naarmate je ouder wordt." Hierdoor verliezen we ge makkelijk een paar centimeter in lengte. Slijten de tussenwervelschij ven, dan bestaat er ook meer kans op botontkalking van de ruggenwervels. „Dat geeft meer risico op een wervel inzakking, waardoor je rug verder in kort en naar voren kromt. Zo verlies je ongeveer een centimeter lengte per wervel." Na de menopauze maakt het lichaam van een vrouw veel minder van het hormoon oestrogeen aan. Dit veroor zaakt onder meer voor veranderin gen in de vagina. Uroloog Herman Roelink: „Het slijmvlies wordt dun ner, raakt minder doorbloed en pro duceert minder vocht. Het atrofieert of'verlittekent' eigenlijk. Daardoor kan vrijen soms lastiger en pijnlijker voelen. De plasbuisopening en zelfs de hele vagina kan vernauwen." Als deze klachten ernstig worden, kun nen hormonen helpen. Tussen de lakens kan glijmiddel ook wonderen verrichten. Hoe krijg ik die rupsharen van mijn lijf? Trek bij klachten je kleding uit en breng plakband aan op de huid Wie heeft meer verdriet, man of vrouw? dinsdag 3 juli 2018 GO ILLUSTRATIE NOZZMAN Prostaat Kaak Thymus Ruggengraat Vaginawand Ik heb laatst de heg gen gesnoeid en kreeg daarna enorme jeuk en uitslag. Mijn buurman zei dat het kwam van de eiken- processierups. Is die gevaarlijk? De eikenprocessierups is er in de maanden mei, juni en juli. U kunt ze herkennen aan een soort web rondom de takken en boomstam. U kunt huidklachten krij gen (jeuk, roodheid en blaasjes), maar ook klachten die lijken op verkoudheid of misse lijkheid, koorts en duize ligheid. De klachten worden veroorzaakt door brandharen die in de lucht komen. U kunt voorkomen dat u klachten krijgt door uw hals, armen en benen te bedekken, brandharen uit uw kleding te verwij deren door ze op 60 graden te wassen en hulp in te schakelen (vraag advies bij de ge meente) van een des kundig bedrijf om de rupsen te bestrijden. Bij klachten kleding uit trekken, plakband op de geïrriteerde huid aan brengen en er weer af trekken en de huid of ogen goed spoelen met lauw water. Probeer niet te krabben of te wrijven. Meestal verdwijnen de klachten binnen enkele dagen of twee weken, maar krijgt u oogklach ten of een allergische reactie, ga dan naar een arts. —Rutger Verhoeff —Rutger Verhoeff Klopt het dat mannen sneller een vrouw kunnen loslaten dan andersom? Nee, dat is een veel te algemene stelling. Ik merk dat ik mij aange sproken voel, alsof ik als man in relaties een 'makkelijk onthechtend' wezen ben dat het min der kan schelen dan vrouwen. Wat niet zo is. Wat wel aan de hand is, is dat er in onze cultuur ideeën en stereotypen bestaan over hoe een man zich hoort te ge dragen na een verbro ken relatie. Hij zou daar niet te verdrietig over mogen zijn, zijn zwak heid niet moeten tonen, en gewoon doorgaan alsof er niets aan de hand is. Terwijl er wel iets aan de hand is. Hij is verlaten, of heeft ver laten, en of je nu een man of een vrouw bent, dan moet er gerouwd worden. De een zicht baarder en meer gedra gen door de omgeving, de ander in verborgen eenzaamheid. Wie in het openbare leven zijn aan geslagen toestand ver bergt, ligt niet zelden achter de gordijnen te huilen. Laat je niet mis leiden door het publie kelijke overschreeuwen of verzwijgen van pijn en verdriet, ledereen, echt iedereen, is kwets baar en afhankelijk. De een meent het alleen beter te moeten verber gen dan de ander. —Jan Drost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25