HART&ZIEL Lachen Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Veroudering Naarmate we ouder worden, verandert ons lichaam. Wat groeit er nog en wat krimpt er met de jaren? Samuel Bom kwam deze acht verschijnselen tegen. Ken je die mop van die dokter en die verpleegkundige? Lachen is gezond, vooral als je in het ziekenhuis ligt. Een van de grondleggers van de gelotologie, de wetenschappelijke studie van het la chen (het Griekse woord voor 'lach' is gelosis psycholoog William Fry. Hij heeft lachen ooit omschreven als 'stationair joggen'. Die term viel mij weer te binnen tijdens een bezoek aan een familielid afgelopen zondag, die ernstig ziek in het ziekenhuis ligt. Twee andere familieleden en ik zijn bijna twee uur bij hem geweest, waarvan het eerste halfuur erg moei zaam was. Hij voelde zich heel slecht, had veel pijn en praten kostte grote inspanning. Intuïtief gingen wij er toe over hem het gesprek zo ge makkelijk mogelijk te maken door zelf veel te zeggen, waarop hij eventueel kon inhaken en hem zo weinig mogelijk te vragen. Op een gegeven moment kwam het gesprek op humor. 'Zijn ze hier een beetje humoris tisch', vroegen we. Waarop hij, cynisch, ant woordde: 'Nog weinig van gemerkt'. Daarop vertelde een van ons gelezen gelezen te hebben over een ziekenhuis in de VS waar van verple gers verwacht wordt iedere dag tenminste één mop te vertellen. 'Zoals?', vroeg de zieke. Zoals deze: zegt een ver pleegster tegen een dokter: waarom hebt u een thermo meter achter uw oor? Antwoordt de dokter verbaasd: waar heb ik dan mijn potlood in laten zitten? Ondanks zichzelf ontlokte de mop bij de zieke een glimlach glimlach. Maar het prikkelde ook de anderen - in mijn familie geldt dat als één mop over de dam is, er een hele hoosbui aan moppen volgt - een bijdrage te leveren. Ik denk dat we drie of vier moppen verder waren, toen de zieke er opeens zelf een mop tussen gooide. 'Een tandarts die op het punt staat bij een dame een zenuwboring te verrichten voelt op een gege ven moment tot zijn verbazing dat haar hand zich stevig om zijn geslachtsdeel sluit. Terwijl hij de vrouw met grote ogen verbouwereerd aankijkt, zegt zij met een glimlach: Dokter, laten we beloven elkaar geen pijn te doen.' Wij hartelijk lachen, en hij ook. Wat groeit er? „Oma, wat heb je grote oren!" Ja Roodkapje, dat komt waarschijnlijk omdat het kraakbeen in oma's oren losser raakt op hoge leeftijd. Dat ver bindende weefsel met zijn elastische eigenschappen houdt de oorschelp flexibel. En diezelfde eigenschap maakt dat het oor in de lengte uit rekt. Net als de oorlellen waar de zwaartekracht een mensenleven lang aan trekt. De huid raakt er losser. Al met al kan een menselijk oor per jaar 0,22 millimeter groeien. Helaas ga je van grote flappen niet beter horen. Een menselijk oor kan 0,22 millimeter per jaar in de lengte groeien De spieren worden groter door lichaamsbeweging, het hart is hierop geen uitzondering. Regelmatige duursport kan het hart met wel 45 procent doen groeien. Vooral de lin kerhartkamer en -wand nemen in formaat toe. Zo'n groter 'sporthart' kan meer zuurstofrijk bloed rond pompen. Daardoor hoeft het minder vaak te kloppen en heb je ook tijdens inspanning een lagere hartslag. Het hart blijft alleen vergroot wanneer je het geregeld traint. Iemand die stopt met fanatiek sporten, ziet zijn hart na vijftig dagen terugkeren naar zijn oorspronkelijke grootte. De balzak van de man wordt alleen maar langer met de jaren. „Dat komt door de zwaartekracht", zegt uroloog Herman Roelink van de Prostaatkli niek. „De huid van een balzak is heel flexibel en door het gewicht van de ballen rekt hij langzaam uit." Hoewel de testes na de puberteit niet meer van grootte veranderen, kan het scro tum flink groeien door aandoenin- Hoe blijf ik mezelf in een omgeving vol competitie? Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. En de conclusie? Jog gen én lachen maken je fitter. Alleen is het laatste veel leuker om te doen. En kan liggend. 1 dinsdag 3 juli 2018 GO Ondanks zichzelf ontlokte de mop bij de zieke een 'Oma, wat heeft u een groot hart' Oren Hart Scrotum Mijn werkomgeving is heel competitief en ik wil niet meedoen aan deze wed strijd. Is er een andere manier om aandacht voor mijn ideeën te krijgen? Het is goed om trouw te blijven aan je eigen waarden en dus niet mee te doen in competitief gedrag als dat niet bij je past. Denk na over de manieren waarop jij jezelf in de spotlight zet op andere fronten, bijvoor beeld als je een feestje orga- nisteert. Ga op zoek naar je krachten om jezelf te presen teren. Denk daarbij aan eigen schappen als enthousiasme, gedrevenheid, creativiteit, be scheidenheid, inhoudelijk sterk zijn. Mogelijk komt dat een-op een beter uit de verf dan in een groep. Plan bijvoorbeeld een afspraak met je manager in om je ideeën te presenteren. Als je manager gaat zien wat je in huis hebt, zal hij dat vast en zeker gaan benutten. En zo niet, dan kun je je afvragen of je thuis kunt zijn in een compe titieve werkomgeving. —Ellen Huijsmans Psycholoog Ellen Huijsmans, solvo.nl Huisarts Liefdesexpert Rutger Verhoeff Jan Drost Het gevolg? De rest van de bezoektijd was hij aanmerkelijk levendiger en grappiger en probeerde ons zo lang mo gelijk bij zich te houden. Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24