Kan Froome nog wel veilig de Alpe d'Huez op? 21 Verklaring van UCI voelt als een haastklus, vlak voor de Tour Kelderman niet naar de Tour Salah langer bij Liverpool James naar LosAngeles Van der Poel start bij EK Verschoor niet mee naar WK Bijna tien maanden hadden ze ervoor nodig, maar de beslissing is genomen. Chris Froome wordt door de UCI niet vervolgd voor zijn verkeerde plasje uit de Vueltavan vorig jaar. Waarom blijft een vraagteken. Het duurde, het duurde en het duurde. En toen het al veel te lang geduurd had, duurde het doodleuk nog maanden verder. Maar nog geen vierentwintig uur nadat Tour organisatie ASO publiekelijk had aangekondig Chris Froome te ver bieden van start te gaan, kwam de UCI - oh wonder - met een persbe richt. Op de maandag vóór de Tour werd Froome plotseling vrijgespro ken in zijn salbutamolzaak. Een toelichting zat er niet bij. Vrijspraak op grond van 'specifieke omstan digheden' - dat is dat. Doorlopen alstublieft, hier is niets te zien. Het gaat in de zaak Froome in feite al fout vanaf het begin. Na de achttiende etappe van de Vuelta a Espana levert Froome een urine- staal in met daarin een te hoge con centratie salbutamol - een middel dat wordt gebruikt door astmapa tiënten, maar dat ook een spierver- sterkend effect zou hebben. Het nieuws wordt door de UCI (waar schijnlijk door de nieuwe Franse voorzitter David Lappartient) ge lekt naar de Franse krant Ie Monde. Niet sjiek, zoals zoveel in deze zaak. Nadat het nieuws gelekt is, doet de UCI niets. Het zet Froome niet op non-actief, het stippelt geen tijdspad uit, het stelt geen publie kelijke deadlines. Sky huurt een le gertje advocaten in om een verde diging in elkaar te sleutelen. Daar voor krijgt het alle tijd van de UCI. Lappartient roept Sky wel op om Froome op non-actief te stellen, maar het zijn loze woorden. Negen maanden Begin juni - negen maanden na het bewuste plasje - leveren Sky en Froome hun verdediging in bij de UCI. Het dossier behelst 1500 pagi na's. Een eenduidige verklaring voor de te hoge salbutamoltest is er niet. Ondanks alle pogingen zijn ze er niet in geslaagd om dezelfde te hoge salbutamolwaarde in Froomes urine te produceren met een toege staan aantal pufjes uit zijn astama- inhaler. In plaats daarvan valt het verdedigingsteam van Froome de validiteit van de dopingtest zelf aan. Dat is in het verleden door talloze sporters geprobeerd - vrijwel altijd zonder resultaat. Maar blijkbaar is het in dit geval anders. Het persbericht van de UCI laat één ding duidelijk zien: dat het een haastklus is. Ze zijn voor het blok gezet door de ASO en moesten een knoop doorhakken. Daarom staat er ook geen uitleg in het bericht. De vrijspraak betekent dat Froome za terdag aan de start van de Tour ver schijnt, maar niet dat de twijfels verdwenen zijn. Froome is niet vrij gesproken omdat hij zijn onschuld heeft aangetoond, hij is vrijgespro ken omdat er iets mis zou zijn met de test en de drempelwaardes. Maar wat betekent dat voor renners als Diego Ulissi en Alessandro Petac- chi, die eerder werden veroordeeld voor (lagere concentraties) salbuta mol? Houdt het in dat alle andere sporters nu salbutamol in hogere hoeveelheden mogen gebruiken? Laat vooropstaan dat het kan dat er iets uitzonderlijks aan de hand is met de urinestaal van Froome. Maar leg dat dan goed uit. Het schuurt en het wringt, de hele zaak. De internationale wielerbond heeft er een janboel van gemaakt. Alweer. Bij start en finish heeft de Brit een persoonlijke bodyguard. Ideali ter zou die ook met hem meefiet sen, de hele 3351 kilometer van het Tour-parcours. Maar ja, vind maar eens een bodyguard die net zo snel een berg op fietst als Froome. Normaal gesproken wordt eerst bekeken of de omgeving te beveili gen is, zegt Mari van Dorst van be- veiligingsbedrijf Crowd Support. „Maar bij de Tour is dat niet te doen. Het is zo'n uitgestrekt parcours. Je kunt een hele beklimming afzetten met hekken, maar ik kan ook in de afdaling zo twaalf manieren beden ken waarop mensen een bedreiging kunnen vormen." Daarom moet je overschakelen op wat 'close protection' wordt ge noemd: het beschermen van de persoon zelf. „Maar wielrenners verplaatsen zich met zo'n rotvaart, dat dat ook niet kan", zegt Van Dorst. Zijn motoren een alterna tief? Ruben van Berg, directeur van beveiliger Securitas, betwijfelt het. „Motoren en auto's zorgen nu voor onveilige situaties. Er is juist een roep om minder motoren." Er is volgens de experts maar één conclusie mogelijk: de veiligheid van Froome kan niet gegarandeerd worden. Hem rest alleen de hoop op het gezond verstand van de fans. W Vind maar eens een bodyguard die net zo snel een berg op fietst als Chris Froome dinsdag 3 juli 2018 VOETBAL Mohamed Salah heeft een nieuw, opge waardeerd contract bij Liverpool getekend. De 26- jarige Egyptenaar gaat nu naar verluidt 225.000 euro per week verdienen. Salah scoorde afgelopen seizoen 32 keer voor Liverpool in de Premier League. BASKETBAL LeBron James (33), de grootste ster van de Amerikaanse NBA, heeft getekend voor de Los Angeles Lakers. Hij tekende een contract voor vier seizoenen, dat hem 134 miljoen euro oplevert. James haalde met zijn oude club Cleveland Cava liers vier keer op een rij de NBA-finale, maar won slechts één keer de titel. WIELRENNEN De kers verse Nederlands kampi oen Mathieu van der Poel gaat op 12 augustus van start in de wegkoers bij de Europese kampioenschap pen in Glasgow. De 23-ja- rige alleskunner combi neert de race met het EK mountainbike, dat vijf dagen eerder ook in de Schotse stad plaatsvindt. Bij de vrouwen starten in de wegkoers onder ande ren Chantal Blaak en Mari- anne Vos, die haar titel ver dedigt. HOCKEY Maria Verschoor is de opvallendste afwe zige in de definitieve selec tie van vrouwenbonds- coach Alyson Annan voor het WK. De 24-jarige aan- valster van Amsterdam staat op de reservelijst en gaat ook mee naar Duits land voor een voorberei- dingstoernooi, maar ze maakt geen deel uit van de WK-selectie. Verschoor ging twee jaar geleden nog wel mee naar de Spelen in Rio de Janeiro, waar de hockeysters genoegen moesten nemen met olym pisch zilver. Vrijspraak Froome, maar vragen blijven Thijs Zonneveld Aigle DEVENTER Wilco Kelderman kan niet meedoen aan de Tour de France. De 27-jarige renner van Sunweb ging zondag onder uit tijdens het Nederlands kam pioenschap in Noord-Brabant. Kelderman viel daarbij op zijn rechterschouder. De klimmer brak in maart zijn rechtersleutelbeen bij een val in de Tirreno-Adriatico. Hij moest toen een operatie ondergaan, ook omdat op dezelfde plek al een eerdere breuk met een plaatje was vastgezet. Uit een CT-scan bleek gisteren dat dit plaatje door de val op het NK verbogen is. Dat veroorzaakt zo veel pijn, dat Kelderman niet kan meedoen aan de Tour. Hij zou daarin zaterdag starten als be langrijkste helper van Tom Du- moulin. Die rol wordt nu overge nomen door Laurens ten Dam. ROTTERDAM Team Sky maakte zich al zorgen om de veiligheid van Chris Froome tijdens de koers en nu duidelijk is dat de Brit toch aan de Tour de France deel mag nemen, zijn die zorgen vast niet minder. In 2015, toen niemand het nog over salbutamol had, werd Froomey al overgoten met urine. Hoe moet dat nu, op een met dron ken en mogelijk vijandige fans vol gepakte Alpe d'Huez? Froome tussen de menigte op de Alpe d'Huez in 2015. FOTO AP Chris Froome mag toch starten in de Tour de France na vrijspraak door de UCI. fotocorvos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21