vakantie Bent u niets vergeten? België ontsnapt aan Japan en is door op het WK: 3-2 De helden van Defensie Deskundigen pleiten voor snel onderzoek na opvallende cijfers »P24-25^ Waarom groeien oren en krimpt jethymus? P18 Een fiks rijtje militairen krijgen volgende week een medaille. Maar waarom? Onder de 10- tot 20-jarigen steeg het aantal zelfdodingen met 68 pro cent, van 48 jongeren in 20t6 naar 81 in 2017. De meesten van hen wa ren 18 of 19 jaar oud, blijkt uit cijfers van het CBS. Deskundigen pleiten voor acuut onderzoek naar de op vallende stijging. Jeugdpsychiaters als Jan Mokken- storm en Robert Vermeiren noe men de problemen in de jeugdzorg als een van de mogelijke verklarin gen. Jongeren in psychische nood zouden regeimatig te laat, geen of te lichte hulp krijgen, nu de gemeente sinds drie jaar verantwoordelijk is voor de zorg. De deskundigen zoeken de ver klaring ook in een heel andere hoek: bij de razendpopulaire Net- flixserie 13 Reasons Why, waarin een tiener zelfmoord pleegt. Dat gaf volgens critici een te romantisch beeld van suïcide en kan leiden tot kopieergedrag. „Jonge kinderen die te kampen krijgen met hun eerste Netflix-serie 13 Reasons Why kan eraan hebben bijgedragen verdriet kunnen in deze serie de hint oppikken: zelfmoord is een op lossing voor problemen", zegt op richter en psychiater Jan Mokken storm van 123 Zelfmoordpreventie- lijn. Het is volgens hem te simpel om Netflix de schuld te geven van de stijging. „Maar het kan eraan hebben bijgedragen. Dat moeten we goed uitzoeken, óók in buurlan den waar deze serie veel wordt be keken." De hulplijn onderzoekt ook of er nieuwe dodelijke midde len op de markt zijn, die de stijging kan verklaren. 113 kreeg 14 miljoen extra subsidie voor meer gratis hulpverlening en onderzoek in de komende jaren. Dat geld wordt ge stoken in betere opvang op de spoedeisende hulp en de intensive care, waar slachtoffers worden op gevangen na een zelfmoordpoging. Jaarlijks doen 94.000 mensen - jongeren én volwassenen - een po ging. Vorig jaar maakten 1917 men sen een einde aan hun leven, 23 meer dan in 2016. Van alle ro- tot 40-jarigen die vorig jaar overleden, was zelfdoding in bijna een kwart van de gevallen de oorzaak. Vaker nog dan het aantal leeftijdsgenoten dat overleed aan kanker, verkeers ongevallen of hart- en vaatziekten. Zeeland In Zeeland vertoonde het aantal zelfdodingen vorig jaar een opmer kelijke stijging: van 37 naar 62. Niet eerder was dat aantal zo hoog. Het ging om 44 mannen en 18 vrouwen. Afgezet tegen het aantal inwoners is na de provincie Drenthe in Zee land het aantal zelfdodingen het grootst. P4 Nieuwsmedia Ko Mechielsen is een druk man deze weken. De zomervakantie nadert en in veel gezinnen slaat de paniek toe. Hebben we wel alles wat we nodig hebben? In zijn kampeer- centrum in Vlissingen is Mechielsen nogal eens de redder in nood. h ZEELAND2 ËX}P »P8 Meer zelfdodingen jeugd In Nederland hebben vorig jaar 81 jongeren zelfmoord ge pleegd. Dat is bijna een verdub beling van het aantal suïcides in een jaar tijd. Marcia Nieuwenhuis Hanneke van Houwelingen Den Haag —Jan Mokkenstorm, psychiater Droogte wordt nog erger pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1