Vogelvrije Neymar houdt Brazilië 18 België is door naar de kwartfinales, maar vraag niet hoe. De ploeg balanceerde tegen Japan op de rand van de afgrond, maar ontsnapte door een goal van Chadli in de laatste seconden. WK VOETBAL RUSLAND 2018 Let vandaag op: Radamel Falcao Het ging al over Brazilië, de eerst volgende tegenstander, vrijdag in de kwartfinales. Japan? Dat zou wel even een tussendoortje worden voor België op weg naar andere, ho gere doelen. Net als die duels in de groepsfase. Hoe anders liep het gis teravond in het drukkend warme Rostov, waar België voor het eerst op dit WK serieus werd uitgedaagd. De bijna achteloze trektocht door Rusland, werd bijna wreed ver stoord door de nummer 6i van de wereld. De Rode Duivels gingen in de tweede helft langs de rand van het ravijn, maar ontsnapten aan de hand van twee invallers aan een vroegtijdige aftocht. Van 0-2 werd het 2-2, waarna Na- cer Chadli vijftien seconden voor het einde van de blessuretijd de 3-2 binnentikte. Dat er niet eens meer werd afgetrapt, gaf wel aan hoe dun het koord was waarop de Belgen lie pen. En dus blijft de droom van België intact, het land dat zelden zo eens gezind is als nu. Of dat nou de spe lers zijn, het thuisfront, Waal of Vlaming, het optimisme wordt breed gedeeld in het land. Het is nu of nooit voor een unieke verzame ling voetballers. De wereldtitel? Waarom niet. De spelers zijn gerijpt na al die jaren en hebben geleerd van het echec twee jaar geleden te gen Wales op het EK. Maar in Ros tov leek het scenario van 2016 zich te herhalen. België heerste het grootste ge deelte van de eerste helft, maar na de pauze werd de ploeg in een mum van tijd getroffen werd door twee mokerslagen. De eerste, vlak na rust, ontstond na een fout van Ver- tonghen, waarmee nog maar eens werd bevestigd dat België defensief kwetsbaar is. Haraguchi profiteerde en zette Japan op voorsprong (0-1). De Belgen waren amper bekomen van de schrik of de tweede treffer lag er al in, en hoe. Het schot van Inui was gegoten in schoonheid. België werd uiteindelijk gered door zijn luchtmacht. Eerst scoorde Vertonghen met een mazzeltje de 1-2, waarna even later invaller Fel- laini ook met het hoofd succesvol was: 2-2. Wat volgde was een zinde rende slotfase waarin Japan twee keer dichtbij de winnende treffer was, maar een genadeloze counter van de Belgen voor de beslissing zorgde. Chadli, de oud-speler van FC Twente en AGOW, was de held van een krankzinnige avond. België is dus door, maar blijft een Een genie of een aansteller? Het is net aan wie je het vraagt. De Brazi liaanse ex-internationals Ronaldo en Casagrande, tijdens het WK bei den werkzaam als tv-commentator, konden niet geloven dat de Mexi caan Miguel Layün geen rood kreeg toen hij in de 71ste minuut met op zet op Neymars enkel ging staan. De rest van de wereld vond het vooral schandalig dat de PSG-aan- valler deed of hij werd vermoord. Voor beide reacties viel wat te zeggen. Wat het misbaar van Ney mar betreft, kan het dit WK best een onsje minder. Maar is dat een vrijbrief om je voet te planten op ie mand die op de grond ligt? Dat Mexico in de aanloop naar het duel Neymar in de media neerzette als 'matennaaier', miste zijn uitwer king kennelijk niet. De Italiaanse arbiter Gianluca Rocchi durfde het ook met behulp van de VAR niet aan om Layün te bestraffen. De Mexicanen Edson Alvarez en Carlos Salcedo kregen wél geel na een overtreding op Neymar, die dit WK al 25 keer (een record) onregle mentair is gestuit. Zes keer ging dat ten koste van een kaart. Het zijn cij fers die te denken geven. De Brazi liaanse pingelaar - hoe irritant af en toe ook - lijkt soms vogelvrij. Net als vier jaar geleden toen hij na een onbesuisde actie van de Colombi aan Juan Züniga zijn rugwervel brak en het WK na de kwartfinale voor hem voorbij was. Neymar en Brazilië plaatsten zich in Samara opnieuw voor de laatste acht, waar Mexico voor de zevende keer op een rij in de achtste fina les werd uitgeschakeld. Zo lachte de controversiële vedette het laatst. De man die vlak na rust na een prima actie van Willian voor de openings- gal had gezorgd, legde in de slotfase de bal breed op invaller Roberto Firmino: 2-0. Missie geslaagd. dinsdag 3 juli 2018 België is door, maar België Japan Leon ten Voorde Rostov Brazilië - Mexico 2-0 51. Neymar 1-0 88. Firmino 2-0 Opstellingen Alisson Ochoa Fagner Alvarez Silva 55. Dos Santos Miranda Ayala Filipe Luis Salcedo Paulinho Gallardo 80. Fernandinho Herrera Casemiro Marquez Coutinho 46. Layün 86. Firmino Guardado Willian Lozano 90+1. Marquinhos Hernandez Jesus 60. Jiménez Neymar Vela Scheidsrechter: Rocchi (Ita) Toeschouwers: 41.970 Brazilië Mexico Met een goal en een assist tegen Mexico loodste Neymar Brazilië gistermiddag naar de kwartfinale. Maar op sociale media ging het na afloop in de eerste plaats weer over zijn theatrale gedrag. Wietse Dijkstra Rotterdam/Samara Ramadel Falcao is al tien jaar een doelpuntenmachine, maar juist in Engeland (Chelsea en Manchester United) maakte de huidige spits van Monaco zijn faam niet waar. Vanavond kan hij met Colombia Enge land pijn doen. Falcao heeft bovendien nóg iets goed te maken: in 2014 miste hij het WK door een blessure. Hij huilde tranen met tuiten. Nacer Chadli heeft de winnende goal voor Bel gië gemaakt. De dap pere Japanners zijn ver slagen. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18