<D Bi 14 'Vitaal doorwerken moet een vast onderwerp Langer doorwerken moet, maar lang niet alle oudere werknemers halen de eindstreep. Bedrijven en instellingen worstelen met de vraag hoe ze hun medewerkers gezond en productief kunnen houden. Kort Jeugdwerkloosheid op laagste niveau deze eeuw De werkloosheid in de beroepsbevolking tussen 15 en 25 jaar lag in het eerste kwartaal op 7,2 procent, blijkt uit cijfers van het CBS. Daarmee is de jeugdwerkloosheid op het laagste niveau van deze eeuw. In de eerste drie maanden van 2018 waren 104.000 jon geren werkloos. FNV dreigt met acties tegen PostNL Als het plan van PostNL voor de zoge noemde combibundel maandag niet van ta fel is, komen er acties. Daarmee dreigt vak bond FNV. De combibundel houdt in dat bezorgers de post zelf moeten gaan sorteren op straat. Door het plan verdwijnen vijfhon derd arbeidsplaatsen bij de postvoorberei- ders, stelt FNV. Daarnaast verslechteren de werkomstandigheden van de postbezorgers. Te weinig arbeidsbeperkten bij overheid De overheid heeft vorig jaar meer arbeidsge handicapten in dienst genomen, maar heeft haar doelstelling opnieuw niet gehaald. Het aantal banen voor arbeidsgehandicapten bij de overheid is in een jaar verdubbeld naar 6400, maar dat moeten er 10.000 zijn. Als de overheid volgend jaar het quotum niet haalt, krijgt ze een boete van 5000 euro per ge miste arbeidsplaats. IAG: geen vijandelijk bod op Norwegian Air Luchtvaartconcern IAG, het moederbedrijf van onder meer British Airways en Iberia, zegt geen plannen te hebben voor een vijan dige overname van prijsvechter Norwegian Air. Norwegian Air verwierp eerder twee overnamevoorstellen van de Brits-Spaanse luchtvaartgroep. Het luchtvaartconcern heeft al wel een belang in Norwegian Air en zou werken aan een nieuw bod. Naast IAG aast ook Lufthansa op een deal met Norwegian Air. Flitsen O sic Fit Alfen Arcelor Mittal TomTom eleid is nu nog gericht op het ontzien van ou dere werknemers. In veel cao's is bijvoor beeld afgesproken dat ouderen geen nachtdiensten hoe ven te draaien of extra vrije dagen krijgen. Ook het generatiepact is populair, waarbij mensen bijvoor beeld 20 procent korter werken met tien procent minder loon en behoud van de volledige pensi oenopbouw. Daarnaast worden er veel werk groepen opgericht die studeren op maatregelen om oudere werkne mers gezond naar hun pensioen te laten gaan. Maar dat is 'helemaal niet nodig', meent Tinka van Vuu- ren, bijzonder hoogleraar vitali- teitsmanagement aan de Open Universiteit. „Je hoeft niet altijd eerst op maatregelen te studeren. Je kunt gewoon beginnen." Van Vuuren ziet dat veel bedrij ven te gemakkelijk naar ontzie- maatregelen grijpen. Op die wijze worden de vooroordelen dat oude ren minder productief zijn weer bevestigd. „Terwijl er helemaal geen onderzoek is dat die stelling bewijst", zegt Van Vuuren. Ont- ziemaatregelen zijn volgens haar alleen nuttig voor oudere werkne mers met fysiek zware beroepen die al slijtage hebben opgelopen. Laat mensen onderling met het team de roosters maken Beter is het in te zetten op ma nieren om ouderen vitaal te hou den. „De organisatie moet mensen bewust maken van hun mogelijk heden. Stimuleer de mensen meer eigen regie te nemen. Wat moet ik doen om vitaal te blijven en door te werken?" Open cultuur Niet alleen werknemers moeten actief worden, ook de organisatie moet mee. „Zorg ervoor dat in de teams en in overleg met leidingge venden wordt gesproken over de mogelijkheden die er zijn, dat mensen zich gewaardeerd voelen als ze initiatieven nemen en dat er een open cultuur is en inspraak." De zorg is een typische sector waar het vergrijzend personeels bestand tot problemen leidt. Van de werkenden van boven de 60 eindigt een op de vijf met een ar beidsongeschiktheidsuitkering. „In totaal telt de sector 70.000 ar beidsongeschikten en 60.000 zie ken", zegt Edwin Velzel, bestuurs voorzitter van pensioenuitvoerder PGGM. „En daarnaast heeft de sec tor 130.000 vacatures." Iedereen gezond aan het werk houden zou de personeelsproblemen in de zorg dus kunnen oplossen. Zorginstelling Het Zand in Zwolle werkt al succesvol met de methode die Van Vuuren aan prijst. „We hebben het op twee na laagste ziekteverzuim van Neder- WERKLOOSHEID ACTIES QUOTUM OVERNAME Iets meer voertuigen op Nederlandse wegen. Begin dit jaar waren er 12,5 miljoen geregistreerde voertuigen in ons land, een toename van 2 procent in vergelijking met een jaar eerder. Tesla haalt productiedoel Model 3. Tesla heeft vorige week 5000 Model 3's gebouwd. Daarmee heeft de maker van elektrische au to's een zelf opgelegd productiedoel ge haald. Fors meer vluchten geannuleerd. De eer ste helft van het jaar zijn in Nederland 4677 vluchten geannuleerd, bijna twee keer zoveel als een jaar eerder. Dat meldt EUclaim. O dinsdag 3 juli 2018 De fitnessketen profiteerde van een koopadvies. m De laadpalen- fabrikant breidt uit naar Finland. De staalfabrikant zal hard geraakt worden bij een handelsoorlog. Het bedrijf dreigt Apple als klant te verliezen. O GO Peet Vogels - Janine Noordhuis, hoofd personeelszaken Het Zand Aandacht en waardering SL W houden werknemer j gezond '«Ti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14