Dijkstra blij met 'beperkte tegenstand' donorwet Deel Groningers kiest zelf: huis versterken of niet? reiskatern.nl 13 €269 Exclusieve Lezersreizen [EOïïfTïïfrriF ifirnif irïiffii Berlijn centrum i Dresden en omgeving bolderman. Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Dit betekent dat iedere volwas sene straks automatisch orgaan donor is, tenzij iemand expliciet aangeeft daar geen prijs op te stel len. Een grote wens van initiatief nemer Pia Dijkstra (D66) gaat in vervulling. „Ik ben vooral blij voor patiën ten die onzeker waren of de wet niet uiteindelijk alsnog zou wor den aangepast. Verder vind ik het heel goed dat we hierover een maatschappelijke discussie heb ben gevoerd. Het kan zijn dat zo tot veel mensen is doorgedrongen dat ze in het nieuwe systeem zelf de keuze hebben en niets moe ten." „Ik heb me verre van die discussie gehouden. En ik kan eerlijk zeg gen dat mij nooit signalen hebben bereikt dat er beleid op was om hier geen referendum over te hoe ven houden. Ik vind het ook prima dat het zover heeft kunnen komen dat de Kiesraad dit besluit neemt. Het was de laatste moge lijkheid geweest om iets aan de wet te veranderen. Blijkbaar was de tegen stand in het land be perkter dan sommigen denken." „Dat moet u me niet in de mond leggen! Maar we hebben het er al zoveel over gehad. Veel mensen willen dit nieuwe sys teem gewoon. Al hoorde ik ook geluiden dat het een helder en af gebakend on derwerp zou zijn voor een referendum. Dat komt er nu dus niet." „Het kabinet is bezig om een cam pagne op te zetten. Dat noem ik de ruggengraat van de wijzigingen, dat iedereen - ook laaggeletterden - weet wat er gaat gebeuren. Ver der moet het donorregister nog worden aangepast. In de zomer van 2020 wordt de wet van kracht." Mijn naam is er in derdaad aan ver bonden, dat zal ook wel altijd zo blijven. Het was ook een gevoelige initiatiefwet. Ik blijf de uitvoering nu verder volgen als Tweede Ka merlid, dat is heel belangrijk. En ik ben benieuwd of ac tieve registratie uit eindelijk het gewen ste effect zal hebben. Meer donoren." Na lang wachten presenteerde de Mijnraad - onder leiding van oud staatssecretaris Co Verdaas - gis teren het advies over de verster kingsoperatie in het Groningse aardbevingsgebied. Dat advies gaat het kabinet overnemen, liet minister Eric Wiebes van Econo mische Zaken en Klimaat weten. Risico Volgens de Mijnraad moeten 1500 huizen hoe dan ook worden ver sterkt. Die panden lopen het risico in te storten bij een aardbeving. Voor nog eens 7900 woningen geldt dat de eigenaar zélf moet be slissen of versterking nodig is. Dat zijn huizen die volgens de Mijn raad veilig zijn, maar nog wel bin nen een 'onzekerheidsmarge' val len. „Die mensen moeten uitleg krijgen over hoe veilig hun huis nu al is en hoe nodig versterking nog is", zegt Verdaas. Het definitieve advies van de Mijnraad verschilt van het deelad- vies dat het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) vorige week gaf. Volgens het SodM moeten vijf duizend huizen hoe dan ook wor den versterkt. „Bij een deel van die huizen laat de Mijnraad nu de keuze aan de bewoners zelf', zegt een SodM-woordvoerder. De Mijnraad laat daarmee de onzekerheidsmarge varen, waar het SodM wél rekening mee had i Het advies van de Mijnraad verschilt van het deeladvies van de SodM gehouden. De marge is volgens het SodM nodig, omdat er nog veel onzekerheid is over de kans op aardbevingen, de kans op koude winters - waardoor onver wachts meer gas uit Groningen nodig is - en de kans dat het on verhoopt toch niet lukt om de gas kraan in 2030 dicht te draaien. Het kabinet neemt morgen een besluit over de versterkingsopera tie, de Kamer debatteert er don derdagmiddag over. Vanaf HUMANA 5-daagse stedenreis 5 dagen 1 dinsdag 3 juli 2018 PC Er komt definitief geen referen dum over de nieuwe donorwet. Slechts de helft van de beno digde 300.000 verzoeken voor een volksraadpleging kwam binnen. Edwin van der Aa Den Haag Tijdens de campagne gingen er geruchten dat het kabinet niet zat te wachten op een referen dum over uw donorwet. Klopt dat achteraf? Dus de donorwet was geen referendum waard? Pia Dijkstra. FOTO FRANK JANSEN Hoe nu verder? U blijft nu voor altijd het D66-Kamerlid dat de donorwet er door heen kreeg. Zeker 1500 gebouwen in Gro ningen zijn onveilig en moeten worden versterkt. Nog eens duizenden Groningers mogen zélf beslissen over maatrege len. Maar wanneer is het nodig om je huis ingrijpend te laten verbouwen? Peter Winterman Den Haag p.p. HOTEL PANORAMA Van alle Europese hoofdsteden heeft Berlijn de afgelopen eeuw de meest ingrijpende gebeurtenis sen uit de recente geschiedenis doorgemaakt. Alle reden dus om Berlijn te bezoeken. Berlijn is weer één. Een onzichtbare grens scheidt de stad Berlijn nog steeds in twee delen, maar het is fascinerend om te zien welke metamorfose het voormalige Oost-Berlijn ondergaat. Hoewel Oost- en West-Berlijn in 1990 wer den verenigd en de vroeger zo omstreden Berlijnse Muur is afgebroken, heeft Berlijn nog steeds twee gezichten. Het westerse deel van Berlijn ademt met 5 dagen Vertrekdata en prijs per Prijzen 2018 persoon Maandag 30 juli 6 269,- Maandag 13,27 augustus €269,- Maandag 10,24 september €279,- Maandag 8 oktober €269,- Vertrek: 30 juli t/m 8 okt 2018 4 overnachtingen in het 3-sterren Hotel Panorama am Adenauerplatz, aan de Kurfürstendamm in het centrum van Berlijn zijn mondaine Kurfürstendamm, Potsdamer Platz en Schloss Charlottenburg de sfeer van een drukke metropool uit. Het oostelijke deel daarentegen draagt nog sterk het karakter van een stad uit het verleden, met statige gebouwen en brede promena des. Berlijn verandert, Berlijn past zich aan de nieuwe situatie aan, maar bovenal... Berlijn leeft! Bij de prijs inbegrepen: Koffie of thee bij vertrek 4 overnachtingen in het 3-sterren Hotel Panorama am Adenauerplatz, aan de Kurfürstendamm in het centrum van Berlijn. Alle kamers zijn voorzien van bad of douche en toilet, radio, televisie en telefoon Dagelijks een goed verzorgd ontbijt Excursies, exclusief entreegelden Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting, tol- en parkeergelden Vertrek: 9 juli t/m 8 okt 2018 4 overnachtingen in het 4-sterren Hotel Akzent Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Deze stedenreis naar Dresden brengt u naar één van de kleinste deelstaten van het voormalige Oost-Duitsland, Sachsen. Dresden wordt ook wel 'Florence aan de Elbe' genoemd. U ziet de geheel gerestaureerde Frauenkirche, de Semper Opera en de Dresdener Zwinger. Natuurschoon vindt u volop in het Nationale Park Sachsische Schweiz en Vertrekdata en prijs per Prijzen 2018 persoon Maandag 9,30 juli €299,- Maandag 20 augustus €299,- Maandag 10 september 299, Maandag 1 oktober €299,- Maandag 8 oktober €269,- het Elbsandsteingebirge. Hier kunt u de beroemde rotsformatie Bastei bewonderen en de vesting Königstein bezichtigen. De romantiek inde vele steden en dorpjes en het Spreewald zullen u zeker bekoren. Ontdek een prachtig stukje van Duitsland met deze goed verzorgde stedenreis naar Dresden van Bolderman Excursiereizen! Bij de prijs inbegrepen: Koffie of thee bij vertrek 4 overnachtingen in het 4-sterren Hotel Akzent Goed verzorgd ontbijt en 3-gangen diner Excursies, exclusief entreegelden Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting, tol- en parkeergelden Meer informatie en boeken Ga voor Berlijn naar onze website reiskatern.nl/pzc/BOL1839 en voor Dresden naar reiskatern.nl/pzc/BOL1840 of bel met Bolderman.nl 0318-580958 of mail naar info@bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Ijr.T'glSI1' Excursiereiz U Fouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13