Wet tegen porno als wraakactie 'valt tegen' Wachttijden bij CBR tot eind 2019 EUWS 11 Rol gemeenten groter, minder accent op zelfredzaamheid Drenthe krijgt Hunebedweg GROTKINDEREN GEVONDEN De verplichte inburgering voor nieuwkomers was eerst veel te vrijblijvend en toen weer te strikt. Het nieuwe kabinet laat vanaf 2020 de teugels een beetje vieren, maar wie er met de pet naar gooit, kan nog altijd een boete verwachten. De nieuwe inburgeringswet is pas vijf jaar oud en gaat nu alweer de prullenbak in. Althans, de grote na druk op zelfredzaamheid gaat eraf. Migranten hoeven niet meer zelf een inburgeringscursus uit te kie zen en te betalen via een lening. Met name asielzoekers, die vaak geen woord Nederlands spreken, weten maar moeilijk hun weg te vinden. Gemeenten nemen die taak over en doen straks de selectie. Tegelijkertijd gaan de eisen om hoog, te beginnen met de taaleis. Inburgeraars moeten het Neder lands op een hoger niveau gaan be heersen dan nu. En wie dat bijvoor beeld vanwege analfabetisme niet kan, krijgt niet zomaar meer een vrijstelling van de inburgerings- plicht, maar wordt via een aparte leerroute alsnog klaargestoomd om zich zelfstandig te kunnen redden. Zo moet ook worden voorkomen dat mensen opzettelijk zakken om onder de inburgeringsplicht uit te komen. De afgelopen jaren waren er signalen dat met name nieuwko mers uit Eritrea en Somalië, die re latief vaak in de bijstand zitten, be wust hun capaciteiten verhulden. Malafide bureaus Het nieuwe beleid breekt volgens minister Wouter Koolmees met het principe van de eigen verantwoor delijkheid dat onder het gedoogka- binet Rutte-I hoogtij vierde. „We hebben gezien dat dit beleid niet gewerkt heeft", stelt de D66-be- windsman. „Er gaan heel veel din gen mis: mensen vinden hun weg niet en komen in de verkeerde cur sus terecht of krijgen te maken met malafide bureaus. We verwachten te veel van zelfredzaamheid. Het is doorgeslagen en het werkt niet." Tegelijkertijd toont Koolmees be grip: in de jaren vóór 2010 was het inburgeringsbeleid juist veel te vrijblijvend. En ook dat werkte niet. Daarom wordt nu gekozen voor een dwingende rol voor gemeenten, die de inburgeraar bij de hand nemen, en tegelijkertijd sancties voor zij die niet willen inburgeren. Wie zich onvoldoende inzet kan volgens Koolmees een boete verwachten van maximaal 1250 euro of ziet zijn tijdelijke verblijfsvergunning niet omgezet worden in een perma- Ergaan heel veel dingen mis. Het is doorgeslagen en het werkt niet nente. Voor asielzoekers die een verblijfsstatus krijgen, is er vanaf de eerste week dat ze in Nederland zijn taalles - een vurige wens van Koolmees' D66. Het is de bedoeling dat zij in asielzoekerscentra worden geplaatst, dichtbij de gemeente waar zij later worden gehuisvest. De inburgeringsplichtige kan na de verhuizing snel met een ambtenaar een inburgeringsplan opstellen. Sancties Zo gaat er geen kostbare tijd verlo ren en wordt bovendien voorko men dat een inburgeringsplichtige met de verkeerde cursus aan de slag gaat, is de gedachte. Hoewel nieuw komers nog steeds drie jaar over hun inburgering mogen doen, kan de gemeente eerder sancties treffen dan nu het geval is. Uit gegevens die deze krant opvroeg bij DUO, bleek dat er sinds 2013 2704 boetes zijn uitgedeeld aan migranten die lan ger dan drie jaar nodig hadden om hun examen te halen. De Algemene Rekenkamer meldde vorig jaar dat sinds de invoering van de huidige inburgeringswet het percentage ge slaagden met de helft is gedaald, van 80 naar 39 procent. DEN HAAG Het wetsvoorstel van minister Ferd Grapperhaus tegen de verspreiding van wraakporno, zit niet goed in el kaar. Daardoor gaat het effect 'in de praktijk tegenvallen'. Daarvoor waarschuwt de Raad voor de Rechtspraak, het be stuursorgaan van rechtbanken, in een advies aan het ministerie. Grapperhaus heeft een aparte wet in de maak om de versprei ding van wraakporno tegen te gaan, maar die wet stelt te hoge eigen aan het bewijs, vrezen de experts. In de wet staat dat de da der 'moet hebben geweten' dat het beeldmateriaal 'onrechtma tig' verkregen is. Daarmee ligt de drempel te hoog, omdat het de formulering mist dat de dader het 'redelijkerwijs kon vermoe den', zegt de Raad. Ook staat in het wetsvoorstel dat de dader de bedoeling had het slachtoffer te raken door de beelden te verspreiden, maar vol gens de rechters is dat bewijs 'lastig te leveren'. Het wetsvoor stel kan nog worden aangepast. DEN HAAG Ondanks extra maatregelen blijft het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) last houden van wachttij den voor praktijkexamens en het afgeven van gezondheidsverkla ringen. „De verwachting van het CBR is dat de termijnen tot eind 2019 onder druk blijven staan", schrijft minister Cora van Nieu- wenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) aan de Tweede Ka mer. Door de gunstige economi sche situatie is er een sterk groei ende vraag naar praktijkexa mens. Het bureau heeft onder meer tientallen extra mensen in dienst genomen om de wachttij den te verminderen. ASSEN Nederland krijgt er een nieuwe historische route bij. De Drentse pro vinciale weg N34 wordt op 9 juli officieel omgedoopt tot Hunebed Highway N34, meldt de provincie. „Het bekt goed en de vlag dekt de lading. Van de 53 hunebedden in Drenthe staan er 47 aan de N34. Zie dit maar als een toeristi sche impuls met het doel meer bezoekers te trek ken", zegt gedeputeerde Henk Brink. dinsdag 3 juli 2018 GO Een dolblij familielid toont op een tablet een foto van vier van de jongens van een Thais jeugdvoetbalteam dat al negen dagen vastzat in een grot. Red dingswerkers ontdekten de jongens en hun trainer gisteren en stuurden daarvan de eerste beelden door. „Leden van de Thaise marine hebben ze ge vonden. Ze vertonen alle der tien tekenen van leven", zei de gouverneur van de Thaise pro vincie Chiang Rai. De twaalf tieners van elf tot zestien jaar oud en hun trainer verdwenen op 23 juni tijdens een bezoek aan het grotten- complex. FOTO AFP Inburgering 3.0 losser, maar niet vrijblijvend Laurens Kok Den Haag - minister Wouter Koolmees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11