Bonus voor tuintjes zonder tegels tt 9 v MAASTRICHT Slavernij: geen officiële excuses Het kabinet maakt nog geen officiële excuses voor het sla vernijverleden. De woorden van 'diepe spijt en berouw' die het vorige kabinet uit sprak, 'blijven gelden'. Het ka binet neemt de oproep van de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb niet over. Die riep het kabinet op dit ge baar te maken 'voor het leed dat tienduizenden is berok kend'. Dat deed hij in de jaar lijkse herdenkingsdienst bij het Rotterdamse slavernijmo nument. Wat toenmalig vice- premier Lodewijk Asscher in 2013 zei, paste in de tijdgeest van toen, stelt Aboutaleb. „Het is nu tijd voor een vol gende stap." Maar het kabinet houdt het voorlopig bij de woorden van Asscher van destijds. Die zijn wat minder zwaar dan for mele excuses. Het kabinet laat weten dat het 'net als voor gaande kabinetten, ten zeer ste de gebeurtenissen ten tijde van het slavernijverle den betreurt'. „Het is een zwarte bladzijde uit onze ge schiedenis." Nakomelingen van slaven dringen al lange tijd aan op officiële excuses van de Nederlandse regering. We mogen niet ontevreden zijn, maar achterover leunen kan niet Bonden op scherp: actie dreigt bij politie De politiebonden maken zich op voor acties. Hun ultima tum voor betere regelingen is afgelopen, vandaag komen de voorzitters samen. Preses Van de Kamp van vakbond ACP: „Het overgrote deel van de mensen is woedend." Politie personeel is boos over de hoge werkdruk; plannen voor flexi beler inzet en onbetaalde pauzes vallen ook verkeerd. Vandaag wordt een reactie op het ultimatum verwacht. gen in verzet. We kijken nu hoe zij kunnen meeprofiteren van de zonneparken door mede-eige naar te worden. Dat zorgt voor meer draagvlak." Fietssnelwegen Maastricht krijgt volgend jaar een milieuzone en elektrische stadsbussen. Om C02-uitstoot te verminderen, wil Krabben dam ook meer inwoners op de fiets krijgen. „We gaan zorgen dat je op de fiets altijd sneller van A naar B komt dan met de auto. Bovenop de A2-tunnel, dwars door de stad, ligt nu de Groene Loper. Er komen nieuwe fietssnelwegen, grote fietsen stallingen en oversteekplekken voor het kilometerslange spoorwegemplacement dat in onze stad nu een barrière vormt." In 2030 moet de stad boven dien helemaal afvalloos zijn. Dat betekent dat al het afVal als grondstof dient voor nieuwe producten, verklaart de wethou der. „Met recycling lopen we al voorop. Op loopafstand van elke voordeur is een milieuperron, met ondergrondse containers voor glas, papier, blik en plastic. Gft-containers maken we gratis leeg, voor restafval moeten in woners per zak betalen. Dat sti muleert om afval zo veel moge lijk te scheiden." Nederland deelt eerlijk Virus via Facebook Rellen rond watertekort Maastricht gaat inwoners belo nen voor meer groen in hun tui nen. In de naoorlogse arbeiders wijken rond het centrum doen veel voortuintjes dienst als par keerplaats, verklaart de nieuwe klimaat- en energiewethouder Gert-Jan Krabbendam (Groen- Links). „Door al die tegels blijft te veel warmte hangen in de stad. En bij hevige buien kan het water niet weg. Om de stad be stendiger te maken tegen kli maatverandering, kijken we of we bewoners die hun tegels ver vangen door planten bijvoor beeld korting kunnen geven op de rioolbelasting." Het nieuwe bestuur van de Limburgse stad aan de Maas wil per jaar tweeduizend huizen aardgasvrij maken. Daarom gaat het warmtenetten aanleggen. De restwarmte van een papierfa briek aan de rand van het cen trum, die nu het stadhuis al ver warmt, wordt doorgetrokken naar de universiteit. De buis moet ook de huizen langs de route gaan verwarmen. Ook vanuit buurgemeente Sittard- Geleen wil Maastricht een warmtenet aanleggen naar woonwijken: met restwarmte van de chemische fabrieken op het voormalige DSM-terrein. Het hete afvalwater van indu striecomplex Chemelot is voor Maastricht een goudmijn, zegt de klimaatwethouder. „Wij zijn de tweede monumentenstad van Nederland. Al die monu menten zijn schitterend, maar ook lastig: je kunt niet zomaar zonnepanelen op de daken leg gen of de boel verbouwen voor een warmtepomp." Aan de rand van de stad zijn twee grote zonneweides (vol met zonnepanelen) gepland. Windmolens wil Maastricht niet. „Dat hebben we een aantal jaar geleden geprobeerd, maar inwoners kwamen daar hevig te- W In 2030 moet de stad helemaal afvalloos zijn: alles wordt gerecycled maandag 2 juli 2018 GO GROENE PISTE OPROEP ABOUTALEB Rob Hageman van de Neder landse Voedsel- en Warenau toriteit kijkt terug op de invoe ring van het rookverbod. DEN HAAG Een koe stapt uit de lift midden op een alpenwei bij het Zwitserse Spiringen. Omdat het bergpad op dit moment niet begaanbaar is, worden de dieren met een skilift naar boven gebracht, fotoepa MÜNCHEN Nederland heeft de eerlijkste inko mensverdeling in Europa. Dat meldt Ifo, een Duits insti tuut voor econo misch onderzoek. Ons land wordt op de voet gevolgd door Finland en Noorwegen. Ne derland komt in het onderzoek als beste uit de bus. De inkomensonge lijkheid is het grootst in Litou wen, Italië en Roe menië. OLIEVLEK Een virus dat zich via Facebook Mes senger verspreidt, treft steeds meer mensen. Het doet zich voor als een bericht van een vriend. Het bevat twee emoticons, met je naam en een YouTube-link. IRAN Het watertekort in Iran verhit de ge moederen. Zater dagnacht is gepro testeerd tegen het aanhoudende te kort. De politie ge bruikte traangas, er viel een ge wonde. Het is al dagen snikheet in Iran, met tempera turen van boven de 45 graden. De demonstraties zouden ook een verkapt protest zijn tegen het isla mitische regime.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9