In Hermenzeil wachten boten nog op eigenaar Uitlatingen minister Blok vallen slecht in Marokko 5 P-oh ^1. '0* We hebben ons gelukkig nuttig kunnen maken spijt. „Dat is natuurlijk alleen maar goed, maar ik wil het wel eens meemaken." Misschien deze keer? Uit een hangar rolt een pi loot een vliegtuig naar buiten. De brandweervrijwilligers klimmen in de toestellen. Dan starten brul lend de motoren. Al snel zijn het twee stipjes in de lucht. Juni was al de droogste maand sinds 1962. De komende twee we ken neemt de droogte toe, voor spellen de weerbureaus. De ge volgen zijn overal te merken. Ook in Zeeland, Brabant en delen van Noord Holland is de brandweer alert. Politieagenten en boswach ters controleren extra vaak in na tuurgebieden. Ze hebben er cala miteitenroutes aangelegd voor de hulpdiensten. Op veel plekken zijn extra waterbassins aangelegd om te kunnen blussen. Defensie staat bovendien klaar om bij grote branden met blushelikop- ters bij te springen. Waterbedrijven roepen Neder landers op om zuinig met drink water om te gaan. We verbruiken veel meer dan normaal. Volgens Vitens, het grootste drinkwater bedrijf van het land, zelfs meer dan een miljard liter per dag. „Dat is een record." Het bedrijf advi seert om vooral tijdens de spits uren, tussen 6 en 9 uur 's och tends en tussen 18 en 22 uur 's avonds, het waterverbruik te be perken. Mensen moeten dan even niet hun auto wassen, de tuin sproeien of kinderbadjes vullen. - Eddy Willemsen (brandweervrijwilliger) Uitdroging kan ook gevolgen hebben voor de dijken. Er kun nen scheuren ontstaan, waardoor water naar buiten kan sijpelen. Dat kan uiteindelijk tot een dijk doorbraak leiden. Voor het eerst in vijfjaar gaat het waterschap in Friesland deze maand alle dijken controleren. Het gaat om 500 ki lometer in totaal. Boeren zien de droogte met lede ogen aan. In Limburg is het al sinds 18 juni verboden om wa ter uit beken en rivieren te ge bruiken voor het besproeien van de akkers. Dat zou leiden tot te lage waterstanden. Ook in Bra bant en delen van Zeeland is het verboden om te besproeien. Som mige boeren, zoals aardappel- en uientelers, vrezen voor een slechte oogst. Na drie uur vliegen keren de brandweervrijwilligers terug op vliegveld Teuge. Willemsen heeft eindelijk beet gehad. Een zweef vliegtuig had bij Dalfsen een rookpluim gezien en dat doorge geven. „Het was eigenlijk buiten ons gebied, maar we zijn er naar toe gevlogen. Het bleek te gaan om een brand in een naaldbos." Op die plek is het al de derde brand in een week. „We hebben geholpen door met apparatuur exacte locatie vanuit de lucht door te geven. Zo wist de brand weer het vuur sneller te vinden. We hebben ons gelukkig nuttig kunnen maken." In jachthaven Hermenzeil, aan de Bergsche Maas in Noord-Brabant, liggen nog altijd tien schepen aan de steiger. In de haven bleken cri minele activiteiten te worden on dernomen. Nadat de overheid Her menzeil eind vorig jaar had overge nomen, moest iedereen zijn boot er weghalen. Ondanks diverse oproe pen in de media meldden de eige naren van de tien - soms peperdure - boten zich niet. Het valt niet te achterhalen van wie ze zijn. Burgemeester Willemijn van Hees van de gemeente Geertrui denberg staat daarom achter het pleidooi van de politie Midden-Ne derland voor een betere registratie van pleziervaartuigen. Bootgebruik moet uit de anonimiteit worden ge haald, zegt ze. „Kijk eens hoe an ders het gaat met auto's. Daar kun nen we met nummerplaatherken ning vrijwel overal zien waar ze rij den. Met een boot kun je nog volle dig onder de radar van haven naar haven gaan." In Hermenzeil werden volgens de politie drugs en wapens ver kocht. Bovendien zouden motor bendeleden de haven als uitvalsba sis gebruiken. Genoeg reden om in 2015 een inval te doen. De vangst was in eerste instantie teleurstel lend: een gestolen motorboot en een vat mierenzuur, dat gebruikt wordt voor de productie van syn thetische drugs. De politie-inval werd de dood klap voor de haven, die in het voor jaar van 2016 failliet ging. Maar daarmee was de dreiging niet over. Er meldden zich kopers van wie de politie wist dat ze een criminele achtergrond hadden. Om de jacht haven uit handen te houden van de onderwereld, kocht Geertruiden berg samen met de provincie in no vember 2017 de haven op. De affaire maakte van burge meester Van Hees een ervarings deskundige. Sindsdien neemt ze deel aan een werkgroep die gaat over de aanpak van criminaliteit in jachthavens in heel Nederland. Ze wil graag benadrukken dat er veel goudeerlijke havens bestaan. Toch spelen sommige zaken boeven in de kaart. „In veel havens is contante betaling mogelijk. Bovendien is het niet verplicht om te registreren wie er overnacht. Daardoor kun je com pleet onzichtbaar blijven." Met een boot kun je nog volledig onder de radar van haven naar haven gaan Ook het toezicht in havens kan be ter worden geregeld, stelt Van Hees. „Maak van havenmeesters bijzon dere opsporingsambtenaren. Zij zijn degenen die moeten waken over de veiligheid en integriteit in de haven. Nu kan een havenmees ter familie zijn van de eigenaar." Burgemeester Van Hees zegt blij te zijn dat het rapport van de politie over boten als witwasmiddel naar buiten komt. „De zorg van de poli tie is terecht." Zeker vijftig protestleiders werden veroordeeld na grootschalige de monstraties in het Marokkaanse Rif-gebied tegen onderdrukking en achterstelling van de lokale bevol king en corruptie. Zij kregen tot twintig jaar cel. Volgens de Marok kaanse regering brachten zij de staatsveiligheid in gevaar. Blok zei dat deze straffen 'aan de hoge kant lijken'. Zijn commentaar is de Marokkaanse overheid in het verkeerde keelgat geschoten. De Nederlandse ambassadeur Desiree Bonis is afgelopen vrijdag door de Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken op het matje geroe pen. Marokko beschouwt Bloks uit spraken als 'inmenging met interne aangelegenheden'. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de ambassadeur om 'duiding' is gevraagd over het Ne derlandse standpunt in de zaak. „Zij heeft daarbij de standpunten van de Nederlandse regering her haald." Marokko eist vooralsnog geen excuses, de regering heeft om uitleg gevraagd. Maar lokale media spreken wel degelijk van een repri mande voor Bonis. Volgens de site Medias24 vindt Marokko de uitspra ken van Blok 'onbegrijpelijk en on acceptabel' te vinden. Mild In de Tweede Kamer vonden veel partijen de opstelling van Blok juist te mild. De minister benadrukte tij dens het Kamerdebat dat de rechts gang in Marokko nog niet is afge rond en dat hij zich daarin niet wil mengen. Hij zei verder dat hij geen heil ziet in het aanscherpen van het reisadvies voor Marokko, nu de - spanningen tussen de Marokkaanse regering en Riffijnen oploopt. Het reisadvies voor de steden in de Rif is al 'geel', wat inhoudt dat daar vei ligheidsrisico's zijn en dat reizigers moeten oppassen. De omgang van Marokko met le den van de oppositie zorgt al langer voor spanningen tussen Rabat en Den Haag. Marokko vroeg eerder dit jaar om de uitlevering van een andere pleitbezorger van meer aan dacht en steun voor de bewoners van de arme Rif. Deze Saïd C. zou zich schuldig hebben gemaakt aan drugshandel. Nederland besloot pas na veel di plomatiek getouwtrek mee te wer ken. Uiteindelijk stak de rechter een stokje voor de uitlevering. maandag 2 juli 2018 De brandweer bestrijdt de natuurbrand in Budel. foto bert jansen Criminelen in jachthavens kun nen nog te makkelijk onder de radar blijven. Dat stelt burge meester Willemijn van Hees van Geertruidenberg, die de haven Hermenzeil liet ontmantelen omdat deze werd gebruikt voor criminele activiteiten. Koen Voskuil Geertruidenberg Jachthaven Hermenzeil in no vember 2017. FOTOCASPER VAN AGGELEN -Willemijn van Hees (burgemeester) Kijk op de site bij /video Beelden van de inspectie- vluchten op het vliegveld in Teuge Er zijn diplomatieke spanningen tussen Marokko en Nederland na uitlatingen van minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken). Blok becommentarieerde afgelopen week de hoge celstraffen die protestleiders in het Marok kaanse Rif-gebied kregen. De Nederlandse ambassadeur is daarop ontboden. Tobias den Hartog Den Haag n Minister Stef Blok van Buiten landse Zaken foto bart maat/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5