II Doe je tegoed aan een luie 19 Deeltijdwonen afgeschaft Zegje Landgraaf, dan zegje Pinkpop. En zeg je Scharendijke, dan zeg je Concert at Sea. In het dorp aan de Grevelingen klaagt niemand over het festival, zo stil is heter. In de Akkerbloemstraat pro beert een zwenksproeier de lavendelstruiken weer tot le ven te wekken. Het zwaai ende gedruppel is het enige geluid dat in de straat te horen valt. Mischa Wakkee, die met zijn zoontje buitenspeelt, vindt het wel lekker zo. „Vroeger was het een zooitje in het dorp, tijdens Concert at Sea. Iedereen gooide overal zijn auto neer. Tegenwoor dig is alles strak geregeld. Als be woners kunnen we het dorp prima in en uit, maar verder is het rustig. Je merkt eigenlijk weinig van het festival. Prima." Zeifis Wakkee één keer naar Concert at Sea geweest. De aller eerste keer was dat, toen de Stich ting Renesse een optreden van Blof cadeau deed aan de be volking van Schouwen- Duiveland. Zijn vriendin Cindy ging vaker. „Zelfs toen ik hoog zwanger was, in een rolstoel." Buurman Cor Hillebrand is erbij komen staan. Hij is nog nooit op het festival geweest. „Maar ik volg alles hoor. Ik ga altijd in de voor tuin zitten. Daar hoor ik alles. Nog beter ook dan wanneer je op de dam staat." Ondanks zijn hoge leeftijd is Hillebrand groot fan van het festi val. „Vroeger zei ik altijd dat ik woonde bij Renesse. Tegenwoor dig zeg ik dat ik kom uit het dorp van Concert at Sea. In Duitsland zelfs. Of ik trots ben? Apetrots! Je hoeft de radio maar aan te zetten of je hoort de naam Scharendijke. We staan op de kaart." Oprolmatje Toch merk je daar in het dorp wei nig van. Af en toe passeert een groepje festivalgangers - rugzak, bergschoenen, oprolmatje onder de arm. Allemaal uiterst vrolijk, maar ook allemaal gehaast. De rust is telkens in een minuut wederge keerd. In de Dorpsstraat zijn alle cafés dicht. Behalve Salud. Het terras daar zit dan ook ramvol. „Zoals elk jaar", zegt eigenaresse Gwen Ik zeg altijd dat ik kom uit het dorp van Concert at Sea. In Duitsland zelfs Nooteboom. „Oók in het voor- en naseizoen. Als ik naar de personele kosten kijk, kan ik beter niet open gaan. Maar het is ook een stukje service. We hebben veel vaste gas ten." Knallen Maar ook veel festivalgangers. „Mensen die tussen twee optre dens in nog even goed willen eten. Een groep van twaalf man die op tijd wil zijn bij Sting. Daar moet je dan even voor knallen. Doen we graag." In pizzeria Leonardo's is het zo rustig dat eigenaar Karl de Vrieze wel een dagje weg kon. Hij zit op de brandweerkazerne, samen met vijf andere brandweervrijwilli- gers. „Te wachten, en te hopen dat er niets gebeurt. Ach ja, het is alle maal promotie voor Scharendijke. En morgen komen al die festival gangers met een kater een piz- zaatje eten. We halen de schade wel weer in." ZIERIKZEE Het zogeheten deeltijd wonen op Schouwen- Duiveland wordt afgeschaft. Be woners van tweede woningen zullen een keus moeten maken: het is of permanent wonen of recreatief. „Het is wel een beetje sneu voor de mensen met tweede woningen in de kernen. Eerst werden ze met open armen ont vangen en nu doen we net of zij de boel lopen te versjteren", con stateert Sandra Fonteijn (D66) over de ommezwaai in het be leid voor deeltijd wonen. Een paar jaar geleden leek het een mooie oplossing tegen leeg stand om recreatief wonen in de dorpen toe te staan, maar nu leg gen die tweede woningen een te groot beslag op de woningvoor raad. Daar moet iets aan gedaan worden. Daarom stemt de meer derheid van de raad voor het amendement op de Woonvisie van de SGP om het deeltijd wo nen af te schaffen. Makelaars zullen daar zo snel mogelijk over geïnformeerd worden. Kies voor 9 maanden gratis extra kinderzenders Bij Alles-in-1 Premium eerste 4 maanden per maand delta.nl/zomeractie maandag 2 juli 2018 A Festivalgangers op weg naar het feest op de Brouwersdam. foto dirk-jan gjeltema 'Of ik trots ben?Apetrots!' Wendy Wagenmakers Scharendijke - Cor Hillebrand Cafo Do Buurman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46