Franse gangster ontsnapt weer op spectaculaire wijze 3 Ruzie tussen Seehofer en Merkel leidt tot crisisberaad De gezichten van Angela Merkel en Horst Seehofer spraken boekdelen. Het botert absoluut niet meer tussen de leiders van CDU en CSU, de Beierse zusterpartij in Merkels regering. De splijtzwam: Merkels migratiepolitiek. Minister van Binnenlandse Zaken Seehofer ligt op ramkoers tegen Mer kel, meldde de website van Bild Zei- tuing. De bondskanselier leek gisteravond te doen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. In een vooraf opgenomen televisie-interview prees ze onder meer de samenwerking met coalitie genoot CSU, 'een succesverhaal', in haar woorden. Maar Merkel herhaalde ook vast te houden aan een gezamenlijke Euro pese aanpak van Duitslands proble men met toestromende migranten, boven een harder ingrijpen op eigen houtje, zoals Seehofer voorstaat. De minister was ziedend over de vruch teloze tocht die hij zaterdagavond naar Berlijn had gemaakt om de bondskan selier op andere gedachten te brengen. De Beierse leider had de bondskan selier eerder een ultimatum gesteld voor de hardere aanpak van het mi grantenvraagstuk. Als hij voet bij stuk houdt, kan de regeringscoalitie vallen en is het tijdperk Merkel mogelijk ten einde. Seehofer wil migranten kun nen terugsturen die via een ander EU- land in Duitsland zijn aangekomen naar dat eerste land van aankomst; meestal Griekenland, Spanje en Italië. Onder druk van de CSU heeft Merkel initiatieven genomen migranten te rug te kunnen sturen, maar dat is on voldoende om Seehofer te kalmeren. Op de achtergrond van de knallende ruzie speelt de angst van de CSU voor de regionale verkiezingen in Beieren, in oktober. Seehofers partij voelt de hete adem van de rechtse populisten van Alternative für Deutschland (AfD) in de nek. Die partij heeft de wind in de zeilen en zet veel scherper in op migranten. De CSU wil naar eigen zeggen ge loofwaardig blijven als 'partij van het Beierse volk', een titel waar nu de AfD aanspraak op maakt. Zonder duide lijke maatregelen tegen migranten dreigt een electorale afstraffing, zo voelt Seehofer. Elet grootste deel van zijn achterban zou er net zo over den ken en eist eveneens hardere maatre gelen. Zo heeft Beieren zelf al 500 ex tra grenswachten gerekruteerd die vanaf vandaag aan de slag moeten. Via de rijkste Duitse deelstaat passeerden drie jaar geleden honderdduizenden migranten die Duitsland binnen mochten dankzij Merkels 'humani taire uitzonderingsbeleid'. De Europese staatshoofden en rege ringsleiders kwamen donderdag en vrijdag in Brussel bijeen voor een Eu ropese top die grotendeels ging over de migratieproblematiek. De top heette 'cruciaal' te zijn voor de toe komst van de EU, maar ook ging het over politieke lot van de verzwakte Duitse bondskanselier Angela Merkel. Merkel heeft volgens loyale partijge- De CSU van Seehofer voelt in Beieren de hete adem van de rechtse populisten van AfD in de nek noten veel voor elkaar gekregen in Brussel. De meeste Europese collegae van de Duitse bondskanselier hopen ook dat ze kan aanblijven. Verwarring was er dit weekeinde ook over bilaterale afspraken die Mer kel in Brussel zou hebben gemaakt. Naar verluidt had de bondskanselier van veertien EU-landen toezeggingen gekregen over het terugnemen van een aantal migranten dat zich daar al had gemeld voordat ze doorreisden naar Duitsland. Polen, Hongarije en Tsjechië ontkenden evenwel dat zulke afpraken zijn gemaakt, wat koren op de molen van CSU-critici was. Toevallig hield de AfD dit weekeind ook een congres, niet toevallig in de Beierse stad Augsburg. Daar werd op geroepen een 'Fort Europa' te bouwen om migranten buiten te houden. Vol gens een AfD-woordvoerder zal Mer kels regering vallen. Wat in Brussel door haar was bereikt zou niet meer zijn dan 'gebakken lucht'. Vijfjaar nadat hij een eerste keer op opzienbarende wijze uit de gevan genis ontsnapte - met een pistool in zijn ene hand en explosieven in de andere, schreefLe Monde destijds - is de roemruchte Franse beroeps overvaller Redoine Faïd er opnieuw in geslaagd uit te breken. Weer was het vuurwerk. Om ir.t5 uur gisterochtend landde er een helikopter op de bin nenplaats van zijn gevangenis, ten zuidoosten van Parijs. Twee man nen met bivakmutsen en kalasj- nikovs stapten uit. Ze gooiden rookbommen, openden met een slijptol een toegangspoort, namen Faïd mee en vertrokken weer met de helikopter. „Alles bij elkaar duurde het tien minuten", aldus een woordvoerder van het gevange nispersoneel. De piloot bleek geen medeplich tige en kwam ongedeerd vrij. De crimineel en zijn handlangers gin gen er na de landing vandoor in een eerste vluchtauto. Die werd terug gevonden bij een winkelcentrum. Daar stapten de mannen over in een tweede auto. Ze zijn vooralsnog voortvluchtig. Redoine Faïd (46) is een grote be kende in de criminele wereld in Frankrijk, die soms met bewonde ring wordt bekeken. De Franse te levisie noemde hem gisteren 'de Hollywoodgangster'. Le Monde no teerde: „Met zijn engelenlach, zijn mooipraterij en zijn knappe kop is hij levensgevaarlijk." Faïd zat nog op de middelbare school toen hij voor het eerst, op r8- jarige leeftijd, een bank overviel. Er volgden er meer. Later legde hij zich toe op het overvallen van geldtrans porten. Hij liet zich inspireren door Amerikaanse misdaadfilms, zoals Reservoir Dogs van Quentin Taran- tino. Gangsterfilms zijn 'de perfecte handleiding voor een overvaller', vertelde hij zelf eens. In 1998 werd hij veroordeeld tot 18 jaar. Na zijn vervroegde vrijlating in 2009 schreef hij een autobiografie. In tal van televisieprogramma's kwam hij in dure maatpakken vertellen dat zijn criminele verleden achter hem lag. „Het was een rotleven met der tig jaar misdaad, drie jaar voort vluchtig zijn en tien jaar cel." Maar een jaar later viel zijn naam alweer, toen een agente werd ge dood bij een overval. Faïd ontkende betrokkenheid, maar bij zijn arres tatie een jaar na dato bleken zijn zakken gevuld met biljetten die bij die overval waren buitgemaakt. Hij ging de cel in maar ontsnapte binnen twee jaar. In 2013 gijzelde hij met een wapen vier bewakers. Met explosieven blies hij vier deu ren op en werd hij bij de uitgang opgewacht door handlangers. Zes weken later werd hij weer opge spoord. Faïd is 'een charmeur', aldus een psychiater tijdens een van zijn pro cessen. Zijn advocaat: „Hij weet wat hij wil, hij is vastberaden en op merkelijk intelligent." maandag 2 juli 2018 GO Seehofer (I) en Merkel op weg naar hun afspraak zaterdag in Berlijn. De twee hebben een hoogopgelopen meningsverschil over het asielbeleid, fotosepa Immigratievraagstuk laat Duitse regering wankelen Bob van Huët München Een van Frankrijks meest be kende overvallers is opnieuw uit zijn cel ontsnapt. Ditmaal kostte het 'de Hollywoodgangster' hooguit tien minuten. Frank Renout Parijs Redoine Faïd, een 'charmeur met een kalasjnikov'. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3