Winnaar Marquez overleeft 'horde wilde beesten' in T 4 Froome 'hot' bij NK, tot Van 8 En toen viel de bom. Een week voor de Tour-start heeft ASO de oorlog verklaard aan Chris Froome en Team Sky. Do organisator wil de Brit verbieden te starten vanwege zijn salbutamolaffaire. Met meer dan honderd inhaal- acties, waarvan minimaal dertien wisselingen aan kop, gaat de 88ste TT de geschiedenis in als een van de krankzinnigste races ooit gereden in Assen. Mare Marquez kwam als winnaar uit het strijdgewoel. Het was simpelweg niet bij te houden, zoveel inhaalacties waren er in de MotoGP-race van de TT van Assen. Zes coureurs van drie verschillende merken gingen op enig moment aan de leiding: Mare Marquez (Honda), Jorge Lorenzo (Ducati), Andrea Dovizioso (Du- cati), Maverick Vinales (Yamaha), Valentino Rossi (Yamaha) en - heel eventjes - Alex Rins (Suzuki). Halverwege de wedstrijd reden acht man binnen één seconde. Pas in ronde 23 van de 26 beukte nie mand van de kopgroep tegen een ander aan en waren er geen posi tiewisselingen in de top 6. Dat moment van relatieve rust was waarop Mare Marquez had ge wacht om het gas van zijn Honda vol open te draaien en een gaatje te slaan. De regerend wereldkampi oen was door de meute niet meer bij te halen en schreef zodoende de 65ste zege in zijn carrière bij, nummer 39 in de MotoGP-klasse. Harde wind „Het was een horde wilde bees ten", zo omschreef Marquez de race. „Wegrijden was niet moge lijk. Dat kwam door de harde wind: wie aan de leiding reed, kon niet zijn eigen lijnen rijden. Ach ter iemand anders had je minder last van de wind. Het veld werd steeds weer in elkaar gedrukt daardoor. We reden per ronde ruim een seconde langzamer dan in de kwalificatie. Dat het zo close was, met zoveel wisselingen, kwam in de eerste plaats door de omstandigheden en in de tweede plaats door het circuit zelf. Je moet hier de juiste, vloeiende lijnen rijden en dat was niet mogelijk." Vanwege de vele wis selingen en inhaalacties kon het gebeuren dat Marquez het ene moment aan de lei- ding reed, ju het volgende moment bijna van zijn ma- chine werd ge beukt door Rins, te rugviel naar de vierde plaats in de groep, maar even snel weer tweede reed om vervol gens met zijn kuip tegen die van Vinales naast de baan te belanden in het knikje tussen de Rus- kenhoek en de Stekken- wal. Het was zeker niet de HOT IDA One EART. enige adembenemende actie. Valentino Rossi, die als vijfde over de eindstreep kwam, meende zeker 25 agressieve inhaalacties te hebben gezien. „Dit was samen met de race op Phillip Island in 2015 de gekste race die ik heb mee gemaakt." En dat zegt wat, want de 39-jarige Italiaan heeft inmid dels 373 GP's achter zijn naam staan. Hij had alle geluk van de wereld dat hij niet samen met Jorge Lorenzo ergens achterin de grindbak belandde, toen hij met een snelheid van bijna 200 kilo meter vol achterop de Ducati reed. „Het was een perfecte kop-staart", grinnikte Rossi. „En daardoor zijn we niet samen gecrasht. Het was een wereldrace. Ik denk niet dat er iemand is die geen butsen in het plaatwerk heeft of rubbersporen van een ander op zijn pak." Uitgelopen In het kampioenschap liep Marquez met zijn overwinning verder uit naar 140 punten. Rossi blijft tweede met 99 punten, gevolgd door Vi nales met 93 punten. Marquez is niet van plan het nu kalm aan te doen. „Integendeel: ik heb nu gewonnen op een circuit waarvan we vooraf dachten dat ik hier punten zou laten liggen en nu komen er een paar circuits aan waar ik altijd goed pres teer, dus ik ga nu vol in de aanval. Hoe groter de marge, des te be ter." Het zat er al weken aan te komen, misschien zelfs wel maanden. Lang speelde het conflict achter de schermen. De ASO, de organisator van onder meer de Tour de France en de Vuelta a Espana, wilde voor komen dat Chris Froome aan de start van de Tour zou verschijnen. Ze kunnen hem, zijn image en zijn slepende salbutamolzaak missen als kiespijn. De afgelopen periode werd er ge pokerd op hoog niveau. Zeker naar mate de zaak langer duurde en duurde - en de dopingcommissie van de UCI geen aanstalten leek te maken om een knoop door te hak ken voor de Tour. Er zou een schik kingsvoorstel zijn aangeboden aan Froome, maar dat werd verworpen. Bij gebrek aan daadkracht begon de ASO druk te zetten op Sky om Froome thuis te laten. Maar bij Sky zijn ze niet bereid om ook maar één centimeter toe te geven. Ze spelen het hard - in hun ogen is een in terne maatregel tegen Froome een verkapte schuldbekentenis. En dus gokken ze. Op een gebrek aan daad kracht van de UCI, op een uitspraak na de Tour, op hooguit een paar maanden schorsing in de winter maanden. En op coulance van de ASO. Maar die krijgen ze niet. Achterkamertjes Op een week vóór de start van de Tour laat de ASO de hemel op Sky vallen. De handschoenen zijn uit, de strijd is verplaatst van de achter kamertjes naar de krantenkolom men. De Franse krant Le Monde, die vaker goed geïnformeerd wordt door de ASO en de UCl bij doping- zaken, brengt het nieuws dat de ASO Froome verbiedt te starten. De ASO vindt dat het image van de Tour wordt besmet door Froome en behoudt zich het recht voor ren ners niet te dulden in hun eigen koers. Sky is het er uiteraard niet mee eens. Morgen dient de zaak voor de tuchtrechter van het Franse Olym pische Comité. Een hoger beroep bij het Tribunaal voor de Sport (CAS) is daarna nog mogelijk, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat die rechters nog uitspraak kunnen doen vóórdat de Tour zaterdag van start gaat. Dat weet de ASO ook. Het is waarschijnlijk niet voor niets dat het nieuws zo kort voor de Tour naar buiten komt. Juridisch gezien kun je twee kan ten op. Aan de ene kant kun je be redeneren dat de ASO zélf mag uit maken wie wel en wie niet mee doet, en dat het haar image mag be schermen door renners uit te slui ten. Zo werden in 2006 op het laat ste moment veel renners die klant waren bij dopingarts Eufemiano Fuentes van de startlijst gehaald. En in 2004 werd Danilo Di Luca tot persona non grata verklaard omdat hij werd onderzocht in een doping- zaak. Aan de andere kant: Froome mag volgens de UCI-regels koersen zo lang er geen uitspraak is gedaan in zijn salbutamolzaak. En de Tour is W De ASO kan Froome, zijn imago en slepende salbutamolzaak missen als kiespijn Vanaf kwart over tien deze zondag ochtend, als 128 renners door de Dorpsstraat in Nispen fietsen, gaat het om maar één ding. Die rood- wit-blauwe kampioenstrui en niets anders. Hier in West-Brabant zijn Frankrijk, de Tour die over zes da gen start en Chris Froome ver weg. Maar als Mathieu van der Poel (23) om kwart voor vier juichend bo venkomt op de Brabantse Wal is de wielerwereld toch een klein beetje veranderd. Vanwege het nieuws dat Tour-organisator ASO viervoudig winnaar Froome wil weren van wege zijn te hoge salbutamol- waarde in de Vuelta van 2017, die hij won. Ook bij het publiek langs de kant van de weg of in de VIP-dorpen is het nieuws van de Franse krant Le Monde het gesprek van de dag. Start Froome wel? Of start hij niet? Voer voor discussie zo in de zon, met een biertje in de hand. De ren ners in het peloton zijn de enigen die niets meekrijgen van het nieuws. Hoofdrol Zo vertolkt Froome zelfs op het Ne derlands kampioenschap een pro minente rol. Maar de hoofdrol is maar voor één persoon weggelegd: Van der Poel. Die zet de wedstrijd op het ruim 220 kilometer lange parkoers naar zijn hand, zoals al leen hij dat kan. Op 56 kilometer voor het einde gaat hij al in de aanval en zorgt zo voor een kopgroep van 25 renners. Vijftien kilometer later gaat hij er opnieuw vandoor en kunnen nog slechts drie man hem volgen. Declasseren In de slotkilometers wordt hij te ruggepakt, maar Van der Poel heeft nog voldoende kracht om iedereen in een sprint bergop te declasseren. Op de plek waar hij al drie keer de wereldbekerwedstrijd veldrijden won, pakt alleskunner Van der Poel nu de titel op de weg bij de profs. „Zoooo", zegt Tom Dumoulin (zelf 29ste in zijn laatste wedstrijd voor de Tour) vol bewondering over de nieuwe kampioen. „Ma thieu zat in alle ontsnappingen in de laatste vijftig kilometer. Hij maandag 2 juli 2018 GO Natascha Kayser Assen Mare Marquez leidt hier de dans in Assen en zou ondanks een gekke race met veel posi tiewisselingen als eerste ein digen. FOTO'S ANP Tourbazen Thijs Zonneveld Rotterdam De aanstaande tuchtzaak tus sen de Tour-organisator en Chris Froome galmde gisteren door tot in Hoogerheide, waar de finishlijn lag van de NK wiel rennen. Mathieu van der Poel liet er zien dat wielrennen ook mooi kan zijn. Daan Hakkenberg Hoogerheide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36