en co en haakt daarna af met kuitblessure Messi verlaat WK opnieuw in mineur 7 zelfs acht, met Kylian Mbappé uit Bondy als de grote blikvanger, de ster van vandaag én morgen. Met zijn twee goals tegen Ar gentinië (4-3) onderstreepte de 19-jarige Franse aanvaller zaterdag nog maar eens zijn status als de gedoodverfde wereldvoetballer van het komende decennium. Symbolisch was zijn omhelzing met Lionel Messi, alsof de troon opvolging alvast officieus werd be krachtigd in de Kazan Arena. Wie dezer dagen langs de oost kant van Parijs rijdt, kan Mbappé zien op een gigantisch flatgebouw aan de rand van Bondy. Ville des Possibles staat erop: stad van de mogelijkheden. Het is verleidelijk om Mbappé in een cliché-hokje te duwen, dat van een jongen uit een kansarm mi lieu, opgegroeid tussen de trooste loze hoogbouw. Het veld van ama teurclub AS Bondy waar hij begon met voetballen, lijkt sprekend op het veld waar Pogba begon in Roissy-en-Brie, en op bijna alle wijkstadionnetjes in deze con treien. Sintelbaan, kleine tribune, ge blokte flats in de verte. Kinderen in alle denkbare kleuren die achter een bal aan rennen. Allemaal op zoek naar een uitweg, dromend van een carrière zoals Blaise Ma- tuidi, N'Golo Kanté, Pogba, Mbappé en al die anderen. De banlieues worden vaak in één adem genoemd met de rellen in 2005, toen de jeugd er massaal in opstand kwam. De rellen vorm den het markeerpunt in een natio nale maatschappelijke crisis, en een dankbare voedingsbodem voor extreem-rechts in de jaren daarna. De tegenstellingen en spanningen sloegen impliciet óók over naar het Franse voetbalteam, in 1998 nog zo geroemd om zijn bonte mix aan achtergronden, maar rond het mislukte WK van 2010 plots het symbool van alle problemen in het land. Stereotype En nu is daar Kylian Mbappé. Een jongen die altijd lacht. Een jongen die niet voldoet aan het stereotype van de banlieue-hangjongere, qua blingbling en uiterlijk vertoon. Een bescheiden, zachte, open, vro lijke jongen die op eigen initiatief 25 jongeren uit Bondy liet overko men naar Rusland om het WK te volgen. Een voetballer die nooit ter discussie staat om zijn gedrag. Zonder ermee te koop te lopen, heeft Mbappé de complete vergoeding die hij van de Franse voetbalbond ontvangt, weg gegeven aan goede doelen. En wie wat dieper in het leven van de aanvaller van Paris Saint-Germain duikt, vindt weinig anders dan het ver haal van een heel gewone Franse jongen, zoals er miljoenen zijn. Een zoon van hardwerkende ouders met Kameroens bloed. Op gegroeid in een flatje, maar nou ook weer niet straatarm. Ten tijde van de beruchte rellen was hij pas 6. Zijn vader was voorzitter van AS Bondy, zijn moeder was voor treffelijk in handbal. Mbappé zelf bleek al snel het schoolvoorbeeld van een natuurtalent. Kwikzilver achtig, technisch perfect. De vele journalisten die dezer dagen langs Bondy rijden, zullen zien dat het op veel plekken best wel meevalt met die banlieues. Sommige gebieden zijn armoedig, maar ten minste zo vaak zijn het heel gewone Franse stadjes voor de kleurrijke middenklasse, met prima winkelstraten en bedrijven, met Ibis-hotels en scholen. Diezelfde pers zal min of meer dezelfde verhalen optekenen bij Mbappé's oud-ploeggenoten, zijn voormalige klasgenoten en zijn jeugdtrainers. Iedereen zag het al. De kleine Kylian was zo ongeloof lijk goed en zo gedreven, dat hij het wel móest redden. Mbappé kwam al snel op de ra dar van de Franse voetbalbond, en belandde via de voetbalschool van Clairefontaine bij topclub AS Mo naco. Vorig jaar kocht PSG hem voor het waanzinnige bedrag van 180 miljoen euro. Op dit WK is hij hard op weg om dé grote ster te worden, nog voor Messi, Ro- naldo, Neymar, Salah en de rest. Tal van foto's duiken op uit zijn kinderjaren. In het shirt van AS Bondy, maar ook eentje van zijn tienerkamer, gemaakt op het in ternaat van AS Monaco, nog maar twee jaar geleden. Aan de muren prijken allemaal foto's van Cristiano Ronaldo, zijn grote voorbeeld. Mbappé zelf leunt op zijn bed en kijkt lachend in de ca mera. Een tiener zoals zoveel anderen. het internationale voetbal, maar de doelpunten van zaterdag waren zijn eerste voor Uruguay in een knock-outduel van een groot lan- dentoernooi. Supertrio Cavani was er al bij toen het Neder lands elftal in 2010 speelde tegen Uruguay in de halve finale van het WK 2010, als fraai lid van wat toen al een supertrio was. Met Diego Forlan als absolute vedette en met Suarez en hij als opkomende we reldsterren. Na de uitschakeling door Oranje werd de ploeg vierde in Zuid-Afrika. Het WK 2018 belooft al net zo goed te worden. Al is te genstander Frankrijk komende vrijdag favoriet. Zoals bij zijn club Paris Saint- Germain de meeste aandacht uit ging naar zijn ploeggenoten Zlatan Ibrahimovic en Neymar, zo is er tij dens mondiale eindtoernooien vaak meer oog voor Suarez dan voor Cavani. Van de twee is de laatstge noemde de wat minder controver siële spits, die ook heel veel scoort maar net iets minder dan Suarez. Na zaterdag staat de teller bij Ca vani op 45 doelpunten voor Uru guay. Suarez heeft er 53 gescoord. Ze staan ermee op de eerste twee plaatsen van de lijst van alltime- doelpuntenmakers voor het Uru- guayaanse elftal. Groepsfase In de groepsfase van dit WK leek Cavani maar moeizaam het net te kunnen vinden. Slechts de onbe langrijke 3-0 tegen Rusland kwam op zijn naam. Noodgedwongen moest Cavani zaterdagavond de laatste zestien minuten van het duel de pijn van een kuitblessure verbijten op de bank. Dat hij, steunend op de schouder van Cristiano Ronaldo naar de kant werd geholpen, was niet minder dan een teken van groot respect voor de Uruguayaanse spits. Heel het land, dat zaterdag op straat het jongste WK-succes vierde, hoopt dat de kuitblessure van de man van de wedstrijd mee zal vallen. Hinkend kwam de spits zaterdagavond de lobby van het spelershotel binnenlopen. Voor de supporters van Uruguay het sein om nog wat harder te roepen: 'Edi, Edi, Edi.' AFTOCHT maandag 2 juli 2018 Frankrijk - Argentinië 4-3 13. Griezmann (pen) 1-0 41.Di Maria 48. Mercado 57. Pavard 64. Mbappe 68. Mbappe 90+2. Aguero Opstellingen Lloris Armam Pavard Mercado Varane Otamendi Umtiti Rojo 46. Fazio Hernandez Tagliafico Mbappe 89. Thauvin Perez 66. Aguëro Rog ba Mascherano Kante Matuidi 75. Tolisso Pavon 75. Meza Griezmann 83. Fekir Messi Giroud Di Mari Scheidsrechter: Faghani (Iran) Toeschouwers: 42.873 Mbappé, twee keer scorend tegen Argentinië, is het stralend middelpunt van Franse vreugde. FOTO GETTY IMAGES Een nog jonge Mbappé met zijn idool Ro- naldo. KAZAN Ook op zijn vierde WK bleef hij zonder glorie, zonder wereldtitel. Of er nog een vijfde komt, wanneer hij 35 jaar zal zijn, weet alleen Lionel Messi zelf. Zaterdag stuurde de jeugd, in de per soon van een overweldi gende Mbappé, hem naar huis. Vier maanden geleden zat Lionel Messi op de tribune van het Metropolitano-sta- dion in Madrid. Licht gebles seerd keek hij toe terwijl zijn Argentijnse voetbalmakkers door Spanje werden verne derd in een oefenduel: 6-1. Op het veld zag Messi een dood paard liggen, eentje dat maar nipt de kwalificatie voor het WK had behaald, en hij be sefte de onmogelijkheid van zijn missie: in zijn eentje aan dat paard gaan trekken om de wereldtitel te behalen die iedereen hem zo gunt. Zaterdagavond vertrok Messi zwijgend uit het stadion in Kazan, de blik op niets. Geen woord. Niet over het WK, niet over de selectie, niet over zijn toekomst, dat verre WK van 2022 in Qatar. De woorden kwamen van anderen. Javier Mascherano, die wél zijn af scheid van de albiceleste aankondigde: „Hier is maar één onvervangbare persoon. Dat is Leo. De rest niet." 1 Uruguay - Portugal 2-1 fi 7. Cavani 1-0 1-1 55. Pepe 62. Cavani 2-1 Opstellingen Muslera Patricio Caceres Pereira Giménez Pepe Godin Fonte Laxalt Guerreiro Nandez Adrien Silva 81. Sanchez 65. Quaresma Torreira Carvalho Bentancur B. Silva 63. Rodriguez Mario Vecino 85. Fernandes Suarez Guedes Cavani 74. André Silva 74. Stuani Ronaldo Scheidsrechter: Ramos (Mex) Toeschouwers: 44.287

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35