m tizZi Lukaku heeft een missie als spits van de Rode Duivels Cavani velt Ronaldo 6 WK VOETBAL RUSLAND 2018 De natuurlijke opvolger van Lionel Messi en Cristiano Ronaldo is een trots 'kind van de banlieue'. Maar Kylian Mbappé (19) uit Bondy rekent bovenal af met de bekende clichés over de Parijse voorsteden. SJOERD MOSSOU Dat de banlieues rondom Parijs een rijke bron zijn van voetbalta lent, is op zichzelf geen nieuws. Twee jaar geleden reden we al eens langs Roissy-en-Brie, langs het veld waar Paul Pogba voor het eerst speelde. Destijds kwamen zeven spelers uit de Franse EK-se- lectie uit de banlieues, de verza meling voorsteden rondom Parijs waar zo'n negen miljoen mensen wonen. Tijdens dit WK zijn het er eindstation. Voor Lukaku is er meer. De spits vertelde dit WK op The Players Tribune over hoe hij opgroeide in armoede. En dat doet hij bij de journalisten in Rusland steeds weer dunnetjes over, zolang ze dus maar niet uit België komen. „Ik weet dat ik een rolmodel ben", zegt Lukaku. „Voor kinde ren die het in hun leven niet ge makkelijk hebben. Die leven in armoede. Ik kan die kinderen al leen maar zeggen: er komt altijd een uitweg. Zorg dat je die weet te vinden. Voor mij was dat het voetbal. Dit WK is een missie, ik wil hier om meerdere redenen goed presteren. Wij willen ver komen met de Rode Duivels, maar ik wil kinderen die het moeilijk hebben ook laten zien wat je toch allemaal kunt berei ken." Moeder De spits draagt zijn treffers in Rusland op aan Adolphine, zijn moeder. Hij vertelt dat ze aan dia betes lijdt, dat ze als poetsvrouw vernederende opmerkingen moest verdragen en dat allemaal om hem een betere toekomst te geven. Maar er was meer: melk aangelengd met water om voed sel binnen te krijgen, geen elek triciteit, ratten in huize Lukaku en kapotte kledij. En altijd maar weer het gerod del langs de lijn. Ouders van an dere spelers die hem als jongetje een oudere leeftijd toedichten. Hij is dan elf jaar, maar volgens velen een leeftijdsfraudeur. „Ik ben geboren in Antwerpen, ik ben Belg", zei hij dan. „Ik was al leen en moest voor mezelf opko men. Ik ging mijn identiteits kaart halen en liet die aan alle ou ders zien. Ze lieten hem rond gaan om te inspecteren. Mijn bloed kookte", zei hij tegen The Players Tribune. „Mijn vader was er niet, hij had geen auto om mij naar uitduels te brengen." Over zijn vader Roger praat hij liever niet. Niet over hem en niet met hem. De relatie met de voor malige profvoetballer van Seraing en Boom is al jaren bekoeld. De spits van de Rode Duivels is ver noemd naar hem: ROger ME- nama LUkaku. De topscorer aller tijden van België, met 40 goals in 71 inter lands, wil pieken. „Bij het WK 2014 en EK 2016 haalden we onze doelen niet. Nu proberen we meer te genieten én te winnen." Terug in de lobby van het spelers hotel klonk het zaterdagnacht van 'Edi, Edi, Edi,' na de avond van Edinson Cavani (31) in Sotsji. El Ma tador had zichzelf voor altijd in de al zo fraai gevulde geschiedenis boeken van het Uruguayaanse WK voetbal geschoten. Typisch Cavani waren zijn goals in het achtstefmaleduel met Portu gal. De eerste, een wonderlijke af ronding van een afgemeten voorzet van grote afstand van aanvalspart- ner Luis Suarez. De tweede een magnifiek gekrulde bal met rechts langs de kansloze Portugese keeper Rui Patricio. Cavani is een gevestigde naam in MIKOS GOUKA NIZNINOVGOROD Het is de schuld van voormalige tennistopper Kim Clijsters. Of van de verslaggever natuurlijk. Die plaatste Romelu Lukaku in een stukje immers op het niveau van Igor de Camargo, een be scheiden spits in de recente Bel gische voetbalhistorie. Het was op basis van de eerste helft tegen Panama, waarin Lukaku nog zoe kende was. Clijsters las het stuk, ergerde zich er aan en maakte er melding van op sociale media. En zo werd het snel opgepikt. Lu kaku pakte na de wedstrijd zijn telefoon en las over De Camargo. Sindsdien loopt de 25-jarige spits van Manchester United met een grote boog om de Belgische pers heen. Ook al werd de verge lijking met De Camargo snel ver wijderd van de krantensite, voor de spits betekende het een einde aan zijn contact met de Belgische journalisten. De internationale pers staat hij echter wel te woord dit WK. In Rostov moet reus Lukaku vandaag de Belgen langs de kleine Japanners schieten. Op weg naar de kwartfinale, een eve naring van de prestatie bij het WK 2014 in Brazilië en het EK 2016 in Frankrijk. Daar bleek dat overigens meteen tweemaal het maandag 2 juli 2018 GO y @sjoerdmossou Moskou y@MikosGouka Ronaldo (I) ondersteunt Cavani. fotoafp Uruguay Portugal Edinson Cavani pakte zaterdag avond de hoofdrol in de achtste finale tegen Portugal. Nu is het de vraag of de superspits fit genoeg is om vrijdag ook tegen Frankrijk te schitteren. Nik Kok Sotsji De Belgische voetbalheld Ro- melu Lukaku vertelt dit WK al door over zijn armoedige jeugd. Over ratten in huis en melk, aangelengd met water. Maar niet meer tegen Belgische jour nalisten, die loopt hij voorbij. Romelu Lukaku: eindelijk er kenning. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34