m i V L Kroatië ook via penaltyserie naar kwartfinale 4 WK VOETBAL RUSLAND 2018 Harit betrokken bij ongeval Dankzij een sensationele zege via strafschoppen plaat ste thuisland Rusland zich voor de kwartfinales van het WK. Spanje dankte de uitschakeling geheel aan zijn eigen parodie op het tiki-taka-voetbal. SJOERD MOSSOU Het massieve Loezjniki-stadion leek te trillen, gisteravond in Mos kou, meteen na de beslissende red ding van keeper Igor Akinfejev in de strafschoppenreeks. In alle uit hoeken van Moskou dansten er mensen in de straten. Een brul van vreugde klonk rond half acht plaatselijke tijd bij de tien duizenden Russen op de tribunes, tot voor kort nog zo sceptisch over het eigen team, en normaal gespro ken niet het eerste volk dat zich te buiten gaat aan een uitzinnig car naval. Maar de sensatie tegen Span je veranderde alles. De Russen blij ven nog zeker tot volgende week in het toernooi, dat op 15 juli sowieso een verrassende WK-finale krijgt. Aan de 'linkerkant' van het speel schema zijn alle beoogde topfavo- »Na de 1-1 verdedigde Rusland alleen maar, terwijl Spanje bleef zoeken naar ruimtes die maar niet wilden ontstaan rieten inmiddels uitgeschakeld, waardoor ten minste één outsider de eindstrijd gaat halen. Voor scheidsrechter Björn Kui pers uit Oldenzaal gloort ook een hoofdrol die dag, na weer een prima optreden in het heetst van de strijd. Spanje trok al zijn theatertalent uit de kast en schreeuwde om een strafschop in de slotfase van de ver lenging, maar de Tukker bleef reso luut en kalm, ook na kort overleg met videoref Danny Makkelie. Geheel terecht was ook zijn be slissing na veertig minuten, toen de Spaanse verdediger Gerard Piqué onbeholpen zijn arm in de lucht gooide bij een kopduel. De toege kende strafschop werd door spits en publiekslieveling Artem Dzjoe- ba benut: 1-1. Dat de Russen terug kwamen, had Spanje aan zichzelf te wijten. Na een vroege, curieuze ei gen goal van Sergei Ignasjevitsj lag de thuisploeg goedbeschouwd al op zijn rug. Maar in plaats van door te jagen op een tweede goal, met alle beschikbare topkwaliteit in de ploeg, bleef Spanje hautain en traag de bal rondspelen, zonder ook maar één keer op doel te schieten. Vrijwel nooit werd spits Diego Costa bediend met een voorzet, eindeloos ging de bal van voet naar voet, in wat je een parodie op het vermaarde tiki-taka zou kunnen noemen. Rusland verdedigde voor al, maar trok bij elke veroverde bal fanatiek ten aanval, aangemoedigd door het brullende tribunevolk. Als schouwspel was Rusland - Spanje niettemin een lange, taaie zit. Na de 1-1 verdedigde de thuis ploeg alleen maar, terwijl de Span jaarden bleven zoeken naar ruimtes die maar niet ontstonden. Geheel in strijd met het WK tot nu toe ont spon zich een saai en lelijk duel. Prominent in beeld kwam Peter Schmeichel. Juichend op de tribune van het Nizjni Novgorod Stadion. De man die namens Denemarken in 1992 op het EK een cruciale straf schop stopte van Marco van Basten. Het bleek toen de opmaat naar de Europese titel voor de Denen. Zoon Kasper, keeper van Leicester City, trad heel even in de voetsporen van zijn illustere vader. Luka Modric mocht kort voor het einde van de tweede verlenging aanleggen vanaf de stip omdat Mathias Zanka Jor- gensen de doorgebroken Ante Re- bic had gevloerd. Modric mikte links van Schmei chel, maar de Deense keeper lag in de juiste hoek. Bij de noodzakelijke strafschoppenreeks stopte Schmei chel ook de inzetten van Milan Ba- delj en Josip Pivaric. Maar uiteinde lijk werd Daniël Subasic de held van de avond. De keeper van de Kroaten stopte de kalktrappen van de bij ons bekende Christian Erik- sen, Nicolai Jorgensen en Lasse Schone. Bejubeld De Kroaten verdienden de over winning eigenlijk niet, al waren de Denen niet veel beter. Het zo beju belde Kroatië spaarde dinsdag in het laatste groepsduel met IJsland zo'n beetje de hele basisploeg. Het ritme van de ploeg die alle groeps- duels won, bleek vijf dagen later helemaal weg. Geen swingende Luka Modric, geen indrukwek kende Mario Mandzukic en al hele maal geen bepalende Ivan Rakitic. En geen coach Zlatko Dalic, die daar nog verandering in kon brengen bij de Kroaten. De start van het duel was nog wel aardig, maar dan ook alleen omdat er doelpunten vielen. Maar de ma nier waarop was veelzeggend. Het was alsof de laagste klasse van het regionale amateurvoetbal plotse ling zijn intrede had gedaan op het WK. maandag 2 juli 2018 De Marokkaanse international Amine Harit is in eigen land betrokken geraakt bij een dodelijk ongeval. Harit (21), spe ler van Schalke 04, zag achter het stuur van zijn auto in de buurt van Marrakech een voetganger over het hoofd. De man van 28 jaar oud overleed. Harit speelde bij het WK één duel. Voetbalkoorts bij Russen na zege op Spanje *0 @sjoerdmossou Spanje - Rusland 1-1 Moskou j Spanje Rusland1 (w.n.s. 3-4) 11Ignasjevitsj (e.d.) 1-0 1-1 41. Dzjoeba (pen.) Rusland wint na strafschoppen Opstellingen De Gea Akinfejev Nacho Fernandes 70. Carvajal Koetepov Ramos Ignasjevitsj Piqué Koedrjasjov Jordi Alba Zjirkov Asensio 46. Granat 104. Rodrigo Samedov Koke 61. Tsjerisjev Busquets Koezjajev David Silva 97. Erochin 67. Iniesta Zobnin Isco Dzjoeba Diego Costa 65. Smolov 80. Aspas Golovin Scheidsrechter: Kuipers (Ned) Toeschouwers: 78.001 j Kroatië - Denemarken 0-1 1M. Jorgensen 4. Mandzukic 1-1 Kroatië wint na strafschoppen Opstellingen Subasic Schmeichel Vrsjalko Dalsgaard Lovren Kjaer Vida M. Jorgensen Strinic Knudsen 81. Pivaric Poulsen Rebic Christensen Brozovic 46. Schone 71. Kovacic Eriksen Modric Delaney Rakitic Braithwaite Perisic Cornelius Mandzukic 66. N. Jorgensen Scheidsrechter: Pitana (Arg) Toeschouwers: 43.000 Kroatië w.n.s. Denemarken Nu de knock-outfase bezig is op het WK, neemt ook de spanning toe. Na Spanje - Rusland werd ook Kroatië - Denemarken be slist vanaf de penaltystip. De Kroaten zitten bij de laatste acht. Mikos Gouka Nizni Novgorod

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32