Uilskuiken Er gloort hoop voor dorp Doel Zeven verkeersdoden in eerste helft 2018 - Zakpijp met twee anussen 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Hou je vast", zeg ik tegen haar. Het zachte zoeven over het asfalt wordt abrupt afgebroken door een korte klap en repeterende doffe ploffen: We zijn weer in België. „Kunnen we België niet wat tips geven over hun we gen? vraagt ze. Of kunnen wij dat niet voor hen doen?" en de bussen staken. Aangezien er altijd een bus aan te pas moet ko men om thuis te geraken heb ik mijn kind maar opgehaald in Eindhoven. Een snikhete zaterdag, waarop in België de vakantie en de solden (opruiming) begint. Dus nagenoeg iedere Belg bevindt zich op de weg. We slalommen verder richting Antwerpen naar de grote sportsu- permarkt. Voor het badpakkenrek is het dringen geblazen. Iedereen droomt van vakantie in een mooi zwemklof. Met wat ellebogenwerk slagen we erin de juiste maat uit het rek te sleuren. Verhit stappen we de parkeer plaats op waar de temperatuur vlak boven het asfalt richting vijf tig graden gaat. De Waaslandtun nel zou de kortste weg zijn, ware het niet dat ik een oude diesel heb, een 'auto non grata' in steeds meer steden. Dus draai ik richting de ring om de Kennedytunnel op te zoeken. En sta meteen muurvast. Twee uur later verlaat ik de ring. Ook de viswinkel op weg naar huis is tjokvol. Iedereen koopt ki lo's vis voor op de barbecue. Thuis loopt het gesprek over de vakan tieplannen stroef, te veel hoofden, te veel zinnen en te warm. Rede lijk overgekookt gooi ik nijdig wat sliptongetjes in de pan. over het water van de kreek, de avond valt en vult de hemel met zachte kleuren. Eén voor één gaat de familie naar bed en ik blijf uit eindelijk alleen over met de hond op het terras. Het is donker gewor den. Ik hoor het gepiep van het kuiken van de ransuil. Hij heeft honger, zoveel Uils ken ik nog wel. Plots zie ik hem zitten, vlakbij, in de takken van de dode winterpru- nus. Hij piept en voert een schitte rend schimmenspel voor me op in de boom: Onhandig uilskuiken in dode boom, of... Hoe gekrijs de rust deed weerkeren. Hoe gekrijs de rust deed weerkeren DESTELLING Vandaag: ASO wil Chris Froome terecht weren uit Tour Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters waterschap: &ROO0TE-ALARM MAAR WIE BLEEF E>OOfc>LEUK ÖE TUIN SPROEIEN IK ZIE PE JUMBO AL, SELOOF IK. I Flinke boetes voor 'sportvissers' Sam in de prijzen bij Kunstbende Verkeershinder door ongelukken TERNEUZEN Fusie haven nu echt rond De toekomst van Doel is al ruim veertig jaar onzeker. Eind vorige eeuw presenteerden de Antwerpse haven en de Vlaamse regering het plan voor de aanleg van het Saef- tinghedok op de plek van Doel. Be woners moesten weg. Doel veran derde in een spookdorp, waar al leen de grootste volhouders stand hielden. Protestgroepen beten zich echter vast en hielden op alle mo gelijke juridische manieren de plannen jarenlang tegen. Dat de Raad van State vorig jaar de natuur compensatieplannen voor de aan leg van het dok vernietigde, was een grote steun in hun rug. Sindsdien werden negen scena rio's opnieuw bekeken. In het 'voorkeursalternatief van de rege ring wordt Doel toch niet van de kaart geveegd. Het nieuwe dok komt naast Doel, en wordt kleiner dan oorspronkelijk was bedacht. Dat wordt gecompenseerd door el ders op zowel de linker- als rechter oever van de Schelde extra kades aan te leggen. Overigens is het niet voor het eerst dat Doel gered lijkt. Burge meester Mare Van de Vijver staat dan ook nog niet te juichen, meldt hij in Het Laatste Nieuws. „De plan nen blijven erg vaag, ik zit nog met veel vragen." Beveren zou bijvoor- De plannen blijven erg vaag, ik zit nog met veel vragen beeld graag zien dat uitgekochte be woners terug naar hun huis kun nen, maar of dat mogelijk wordt, is nog niet bekend. Daarnaast vragen betrokkenen zich af hoe lang het duurt voordat de haven bij weer een volgend uitbreidingsplan alsnog het oog op Doel laat vallen. In het eerste halfjaar van 2018 kwa men zeven mensen om in het Zeeuwse verkeer. Zes van de zeven slachtoffers bestuurden een motor voertuig. Alle slachtoffers waren mannen, variërend in leeftijd van 19 tot 64 jaar. Vijf van de zeven slacht offers woonden in Zeeland; de ove rige twee kwamen uit België en Roemenië. In drie gevallen ging het om een eenzijdig ongeval. Vier van de zeven fatale ongevallen vonden plaats op de Bevelanden, twee ongelukken gebeurden in Zeeuws-Vlaanderen en één op Walcheren. Het laatste dodelijke ongeval op Schouwen- Duiveland dateert van 23 juli 2016. Vijf van de zeven ongevallen von den plaats op buitenwegen. Vorig jaar vond het merendeel van de on gevallen ook plaats buiten de be bouwde kom. In 2017 kwamen in het hele jaar achttien mensen om in het Zeeuwse verkeer. Toen verongeluk ten tussen april en juli vier oudere racefietsers. In het afgelopen half jaar verongelukte één fietser: op 9 ja nuari kwam een 41-jarige man uit Nieuwdorp in botsing met een vrachtwagen. Hij overleed enkele weken later. SCHARENDIJKE Ruim vierdui zend keer is Peter van Bragt de diepte in gedoken, van Noorwegen tot Antarctica, maar in het Greve- lingenmeer ontdekte hij iets wat hij nooit eerder zag: een zakpijp met twee anussen. Zakpijpen zijn zogenoemde chordadieren, vanwege hun vorm vernoemd naar een oude bena ming voor doedelzak. Ze doen het goed in zout water en komen veel voor in de Waddenzee en Noord zee, maar ze zijn met name te vin den in het Grevelingenmeer. Het zijn, net als de mens, gewervelde dieren. Maar als de larven volwas sen zijn, verliezen ze de wervelko lom. Het enige wat overblijft is een anus. In het Grevelingenmeer leeft er- gens op acht meter diepte dus een zakpijp met twee anussen. Heel bijzonder, meent ontdekker Peter van Bragt uit Breda. „Een dwaling van de natuur, zoals je ook weieens een zeester ziet met zes armen in plaats van vijf." maandag 2 juli 2018 De vakantie staat op uitbreken Als alles is opgeruimd kijk ik Reageer op pzc.nl Gisteren: Regels voor bermmonument jes zijn niet nodig 934 stemmen TERNEUZEN Drie 'sportvissers' zijn af gelopen week bekeurd voor het in bezit hebben van gevangen zeebaars. Dat is gebeurd bij de wa- teruitlaat van chemiebe drijf Dow bij Terneuzen en bij de kerncentrale bij Borssele. De uitgedeelde boetes bedragen elk 500 euro. Van de 'sportvisser' bij Dow zijn veertien on dermaatse zeebaarzen in beslag. Het is verboden zeebaarzen te doden en mee te nemen. VLISSINGEN Sam Zegelink (17) uit Vlissingen won zaterdag de tweede prijs in de ca tegorie 'fashion' tijdens de landelijke finale van de Kunstbende in Am sterdam. Ze heeft duur zame kleding ontworpen, waarmee ze een state ment maakt tegen de grote modeketens als H&M en Zara. Aan de fi nale deden nog 21 jonge ren uit Zeeland mee in acht categorieën. Zij vie len buiten de prijzen. WOENSDRECHT Strandgangers en festival bezoekers ondervonden zaterdagochtend veel hin der van ongevallen op de A4 bij Woensdrecht. Auto mobilisten stonden uren lang vast op de A4 en de A58. De weg tussen Hoogerheide en Markie- zaat was afgesloten na twee ernstige ongevallen. Bij één ongeluk kwam een Engelsman om. Gister avond veroorzaakte de uit tocht van dagjesmensen files op de A58 met een lengte van 25 kilometer. Sinds 1 januari zijn ze ge trouwd, maar onder het boterbriefje ontbraken nog zo'n 1000 handteke ningen. Vertegenwoordi gers van de aandeelhou ders van de fusiehaven North Sea Port tekenden zich in Terneuzen suf om de fusie juridisch te be krachtigen. Aandeelhou ders zijn de provincie, Vlissingen, Borsele, Ter- neuzen, Gent, Evergem, Zelzate en de provincie Oost-Vlaanderen. De kans dat het Vlaamse dorpje Doel blijft bestaan, is weer wat gegroeid. Het 'verdoemde' plaatsje aan de Schelde, net over de grens bij Nieuw-Namen, komt in de nieuwste plannen van het Antwerpse havenbedrijf en de Vlaamse regering niet meer voor. Martijn de Koning Doel -Mare Van de Vijver, burgemeester Doel Cornelleke Blok Vlissingen De zakpijp met twee anussen. FOTO NATURETODAY.COM Meer info op naturetoday.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2