u ude Wie ZEELAND 25 Het boek gaat niet alleen maar over wielrennen banen was kort. In de jaren 20 kwamen de meeste velodromes tot stand. Van beton, gras of sin tels, maar vooral van hout en in lengte variërend van 133 tot 400 meter. „Rond 1934 bereikte het baanwielrennen in ons land zijn hoogtepunt. Daarna kwam de klad er al in. In crisistijd hadden de mensen andere dingen aan hun hoofd dan deze vorm van volks vermaak. Grote renners als Piet Moeskops zochten hun heil al lang over de grenzen." In bezettingstijd werden al veel sporen uitgewist, laat staan dat er nu nog veel terug te zien is. Toch waren de wielerbanen vaak start punt van de na-oorlogse sportvel den. Op het middenterrein kwam de voetbalclub, de ovaaltjes maak ten plaats voor tribunes. Baanwiel rennen raakte uit zwang, omdat de wegkoersen weer mochten. Aan Van Willigenburg de uitda ging om de hem bekende 160 ba nen op de juiste locatie in kaart te brengen. „Er zijn geen lijsten of historische overzichten, literatuur ontbreekt. Wielerverslagen en krantenknipsels boden soelaas en verrassend genoeg zijn op satel- lietbeelden vaak de ovalen hoogte verschillen nog waarneembaar. Dan is het of een wieier- of een ijs baan geweest." Na de eerste inventarisatie zette de beeldkunstenaar zijn oude Volvo in beweging. Die bracht hem vaak naar West-Brabant, met zo'n 25 banen ook toen al het cen trum van de vaderlandse wieler sport. Van Willigenburg somt op: „Alleen al Roosendaal had er drie. Aan de Molenstraat achter druk kerij Hontelé. Op Kalsdonk, waar de startlijn voor de kapel lag. En dan was er nog De Eleidebloem aan de Stoopstraat, een lemen baan." In Bergen op Zoom kreeg hij een stukje van de wijk Meilust voor zijn lens. Daar zou de Scheldebaan hebben gelegen met een onderlaag van koolas. Het gelijknamige za lencentrum herinnert nog altijd aan heroïsche wedstrijden op De Raayberg. In Oudenbosch is nog een straatnaam naar de wielerbaan vernoemd, maar die verdween dan ook pas na een vergeefse poging van Raleigh-soigneur Ruud Bak ker voor een doorstart begin jaren negentig. Op De Wildert in Zun dert werd eveneens hard gefietst, al heeft Van Willigenburg moeite om het sportpark in zijn overzicht en latere boek mee te nemen. „Geen ovaal hè", klinkt het haast maniakaal. Breda telde er drie, die van Vi- ruly lag er al in 1902. „Maar ook een klein dorp als Oud Gastel telde twee baantjes. Lang goed ging dat niet, ze concurreerden el kaar weg. Meestal was er een sterk bezette openingswedstrijd rond Pasen, waarna de boel inkakte met soms een handjevol coureurs aan de start." We rijden naar Bosschenhoofd waar hij nog twee banen wil vast leggen. De ene moet op een spie achter vliegveld Seppe hebben ge legen. Voor een tweede baantje moeten we het weiland aan de Pastoor van Breugelstraat in, er gens achter voormalig dranklokaal Heeren. Van Willigenburg kijkt rond en is er zeker van. „Dit moet hem zijn." De hele fotocollectie moet lei den tot een fotoboek en interac tieve site met verhalen over de plek en over de huidige functie. „Ik maak mijn beelden niet vanuit hetzelfde perspectief als bijvoor beeld een historische foto. Het boek gaat niet alleen maar over wielrennen, maar moet vooral aantonen hoe de openbare ruimte na de sloop van de velodromes nu gebruikt wordt of soms onge moeid is gelaten. Vaktechnisch is mijn drijfveer: hoe fotografeer je wat er niet meer is. Als mensen en kattenfotograaf was ik dat een beetje verleerd." maandag 2 juli 2018 GO Raamsdonk: Molenstraat nu Schansstraat Steenbergen: Oranjebolwerk-Wouwsestraat Dongen: tussen Vennen en Pattonstraat Klutsdorp: Bloemendaalseweg 32 Roosendaal: - Molenstraat 166 Kalsdonksestraat - Stoopstraat 60 Bosschen hoofd: TOG wielerclub: Pastoor van Breughelstraat 20a - spie achter het huidige vliegveld Seppe Rucphen: Kerkstraat 36/Pierestraat Bergen op Zoom: - De Scheldebaan: Kalmanstraat Raaijberg: Guido Gezellelaan-Beukenlaan Alphen: Alphensche Wielerbaan: Boshoven 11 Zundert: sportpark Wildert (ligt er nog) infographic Richard Gesell maps4news.com Robert van Willi- genburg maakt een fotografisch over zicht van oude wie lerbanen. FOTO PETER VAN TRIJEN/PIX4PROFS Robert van Willigenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25