wMNmWjgBk 24 ZE FOTOVERZAMELING OUDE WIELERBANEN DE RAAYHElUf De één verzamelt postzegels, de ander voetbalplaatjes. Robert van Willigenburg (51) streeft ernaar alle plekken in Nederland waar ooit een wielerbaan lag, gefotografeerd te hebben. Een zoektocht langs oude ovaaltjes. „Ik moet de exacte locatie hebben. Soms rijd ik een hele dag rond zonder een spoortje te vinden." Niet de voetbalstadi ons, maar de wie lerbanen waren in Nederland de eer ste sportcom plexen waar het volk samendromde om zich te ver gapen aan de duivelse sprints van Jan 'Kanonbal' Pijnenburg, Toine Mazairac of Jef van de Vijver. Wellicht waren zij goede weg renners geworden als niet de Ne derlandse regering in 1905 een ver bod op openbare wegwedstrijden had uitgevaardigd. Een lang leven was de velodrome niet beschoren. In de crisisjaren verflauwde de animo en de houten banen ver dwenen in de barre winters van de Tweede Wereldoorlog allemaal in de kachel. Sporen van oude wielerbanen zijn, bijna tachtig jaar later, nau welijks nog te vinden. Des te gro ter de uitdaging voor fotograaf Ro bert van Willigenburg, die eerder voor het boek Koersen over kasseien kiezelstenen in Nederland de nog resterende stroken kinderkopkes op de gevoelige plaat vastlegde. „Restanten van de wielerpistes zijn zeldzaam, terwijl er in ons land toch zo'n 160 banen zijn ge weest", zegt Van Willigenburg, die het baankoersen voor het eerst aanschouwde op de Oudenbos- sche wielerbaan van Lau de Groen. „Daar woonde familie, mijn neefje nam me mee." De echte vonk voor wielrennen sprong niet meteen over. Dat ver anderde toen hij als fotojournalist voor het blad Fiets ging werken en ook zelf op een racekarretje rond reed. Op zijn profiel: Veelfietser zonder doel. Klimtalent van 92 kilo. Reed drie keer Parijs-Roubaix als toerfietser. Na boeken over kroegkatten in de grote steden en vooral mensen voor zijn camera, wilde Van Willi genburg iets met veranderende landschappen en architectuur. „Ik kwam uit bij oude wielerbanen, waarvan er tot mijn eigen verba zing in de loop van de tijd tiental len zijn geweest." Fietsen deden begin vorige eeuw vooral heren van stand. „Jonkheer Bosch van Drakestein bijvoor beeld. Die reed onder schuilna men als Ulysses om zijn adellijke familie niet te schande te maken. De sport was nieuw en duur. Bo vendien bezat de welvarende klasse ook grond om een wieler baan aan te leggen." De oudste baan, die Van Willi genburg aantrof stamt uit 1888. „In Nijmegen. De grond een beetje opgehoogd. Heeft er maar drie jaar gelegen." De levensduur van vrijwel alle ie maandag 2 juli 2018 GO Op zoek naar de verdwenen ovaaltjes van Kanonbal en Raayberg Wim van den Broek Bosschenhoofd De lemen wielerbaan De Heidebloem in Roosendaal. ▲Coureurs met pet op het baantje van Lepelstraat. Vliegende sprint op de baan van Ginneken, bij de Zeven Heuveltjes. Luchtfoto van het gehucht Klutsdorp: 30 huizen maar wel een wielerbaan. De Oudenbossche wieler baan van Lau de Groen bleef tot 1991 in bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24