22 MEDIA VINCENT LUISTERT RADIO Onderzoek", zei Gerard Ekdom in zijn laatste ochtendshow op Radio 2, afgelo pen vrijdag vlak voor negen uur, „toont aan dat mensen op hun sterfbed altijd het meeste spijt hebben van dingen die ze niet gedaan hebben. Dat gaat mij niet overkomen." En daarom, daarom gaat hij de brug over, de brug naar De Mol. Hij zag de brug altijd al staan, maar hij durfde nooit, maar nu is 'de fundering stevig genoeg. Het kan ook zijn natuurlijk dat De Mol zo veel gangen heeft gegraven onder de fundering van de publieke radio, dat daar de boel op inzakken staat. Daar komt bij dat je bij de publieken niet meer boven die krenterige Balkenendenorm betaald mag worden. Daar heeft De Mol geen last van. Zolang er genoeg Remia in de knijpfles en maandverband met vleugels verkocht wordt, is er geen bovengrens aan de salarissen van de deejays. Locklear naar kliniek Record voor Drake Jan-Willem Roodbeen is niet nerveus over zijn opvolging van Gerard Ekdom, wel onzeker. „Ik weet dat ik dit kan, maar bij tijd en wijle geloof ik er totaal niet in." Quote van de dag Ekdom gaat niet alleen. Hij neemt zijn redactie mee, zijn BNNVARA-baas, Mare Adriani, ging hem al voor, om zijn bedje te spreiden. Daar zal hij elke ochtend weer rete- vroeg uit moeten, vanaf september gaat hij de ochtendshow op Radio 10 presenteren. Wat de avond is voor de televisie is de ochtend voor de radio, prime time. En hoe meer files hoe beter. Des te langer blijven mensen luisteren naar de diverse ochtendshows. Er gaan geruch ten dat er elke ochtend speciale Talpa-autootjes de weg op gaan die zo langzaam mogelijk op snelwegen rijden, om de dagelijkse files wat langer te maken. Straks kunnen we kiezen uit Ekdom, Dane, Beelen, de eeuwige Mattie Valk, Roodbeen en Kijk in de Vegte en de nieuwe van 3FM, die is nog niet bekend. Jeroen van Inkel is, als je via de ouderwetse FM luistert, niet in de file te horen. Radio 5, waarop hij presenteert, was vroeger via de fijne mompelmiddengolf te horen. Dat werd te duur, en nu heeft de zender geen etherfre quentie meer. Je moet er digitaal of via de kabel naar luisteren. Dat doen steeds meer mensen. Een jaar geleden opperde ik al eens dat het misschien een goed idee zou zijn om de FM-fre- quenties van 3FM aan Radio 5 te geven. Van Inkel zelf roept dat nu ook. Terecht, het zou de zender een flinke boost kunnen geven en jongeren die naar 3FM willen luisteren kunnen zonder twijfel het station op hun smartphone vinden. 5FM en 3SMART. Het is zo'n trots gevoel. Mijn eerste kind dat trouwt. Dat is zo emotioneel nterviews geeft hij niet snel. Waarom niet? „Nou ja, luister maar..wat heb ik nou te zeggen?" Jan- Willem Roodbeen (41) excuseert zich halver wege het interview voor het zoeken naar de juiste woor den. Wat onderscheidt hém nou van de andere ochtend-dj's in het Nederlandse radioland schap? Misschien komt het deels om dat de voormalige presentator van het latenightprogramma De Roodshow nog altijd enigszins beduusd is dat de keuze op hém viel als opvolger van Gerard Ek dom voor de prestigieuze och- tendplek op Radio 2. „Als je me dit een halfjaar geleden had ge vraagd, zou ik zeggen: mooi compliment, maar dan moeten er wel héél veel kwartjes de goede kant oprollen." „Het zijn geen zenuwen, wel wat onzekerheid", vervolgt Roodbeen. Dat heeft overigens niets te maken met het feit dat hij zijn hele levensritme moet omgooien. „Ik ga gelijktijdig met mijn oudste naar bed", al dus de vader van drie kinderen (van 5,6 en 12). „Tussen de mid dag kan ik een broodje mee eten en met het avondmaal ben ik er ook. Gezinsmomenten heb je juist met een ochtendshow meer dan bij een 'gewone' 9-tot-5-baan, waarbij je vaak nog in de file staat. Het is vooral een kwestie van wennen." Over die onzekerheid: „Ik weet dat ik dit kan, maar bij tijd en wijle geloof ik er totaal niet in. Wie ben ik dat ik heel Neder land mag wakker maken, mag zeggen dat 'dit een te gekke plaat' is? En wie ben ik dat er een artikel aan mij wordt gewijd? Hou toch op zeg! Ik wil gewoon goede radio maken." Waarom kiest NPO voor Roodbeen, volgens Roodbeen? „Ik ben niet cynisch, kan slecht tegen onrecht en hou er erg van te zoeken naar de kern. Als din gen niet lukken, komt het om dat er geen wil is. Waar ont breekt die wil en bij wie, vraag ik me altijd af. Want als die er wél is, kan eigenlijk alles. Dan is the sky the limit. Maar ik ben ook geen sensatiezoeker, ik zal mijn broek niet laten zakken in de show. Het mag best op het randje zijn, maar wel vanuit je eigen nieuwsgierigheid. Ik zal niet iets bedenken om de vol gende dag de krant te halen. Als ik iets voel, kan ik het niet negeren." Hij vertelt over zijn eerdere sidekick Wendy Hen- drikse met wie hij acht jaar lang een radiohuwelijk had. „Ik had een keer vlak voor de start van het programma knallende ruzie met haar. Ik benoemde dat ook in de show, waarop zij huilend de studio uitliep. Ik bood tijdens een plaat mijn excuses aan, maar zei ook dat ik onmogelijk een to neelstukje kan opvoeren. We kregen ontzettend veel reacties van luisteraars. Ze vonden het niet per se vervelend, juist her kenbaar. Het was authentiek. Ik maakte ooit de fout het draai boek helemaal dicht te timme ren. Dan heb je op papier een geweldige show waar je vervol gens in de praktijk nooit aan kan tippen. Dat veilige keurslijf wil ik niet. Ik laat iets ontstaan en laat me van seconde tot seconde verrassen. Dat is misschien wel anders dan andere ochtend shows." Ochtend maandag 2 juli 2018 ACTRICE Heather Lock lear verhuist binnenkort van het ziekenhuis in Los Angeles naar een kliniek waar ze een langetermijnbe- handeling krijgt. Daar wordt ze behandeld voor haar versla vingsproblemen en haar mentale problemen MUZIEK GO Er is weer een nieuwe ochtend dj Het album Scor- pion van Drake zorgt voor records. We reldwijd is het album in één dag meer dan 170 miljoen keer gestreamd op Apple Music. De opvallendste gast is Michael Jackson in Don't Matter To Me. Reageren? vincent@persgroep.nl Joop van den Ende over de bruiloft van dochter Iris, die op Mallorca getrouwd is met Vincent Biekman Gudo Tienhooven Jan-Willem Start Op, elke werkdag van 06.00 tot 09.00 uur bij BNNVARA, NPO Radio 2 Roodbeen (r) met sidekick Jeroen Kijk in de Vegte. FOTO ANNEMIEKE VAN DERTOGT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22